کد خبر: ۲۰۰۲۰۹
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۱ - ۳۰ آذر ۱۴۰۰ - 21 December 2021
دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با تاکید بر تبدیل فرصت های مطالعاتی به ماموریت های عادلانه و فناورانه، گفت: افرادی باید برای فرصتهای مطالباتی انتخاب شوند که ظرفیت گرفتن فناوری را داشته باشند.

بانکداری ایرانی- دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با تاکید بر تبدیل فرصت های مطالعاتی به ماموریت های عادلانه و فناورانه، گفت: افرادی باید برای فرصتهای مطالباتی انتخاب شوند که ظرفیت گرفتن فناوری را داشته باشند.

به گزارش ایسنا دکتر سعید سرکار امروز در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور که در محل سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران برگزار شد، با اشاره به مغفول ماندن مطالبات مقام معظم رهبری، ارتباط دانشگاه با صنعت را از جمله این مطالبات دانست و افزود: در این زمینه پارک‌های علم و فناوری نقش کلیدی دارند، ولی متاسفانه در این زمینه موفقیت چشمگیری حاصل نشده است.

وی مرجعیت علمی را از دیگر مطالبات مغفول مانده مقام معظم رهبری عنوان کرد و یادآور شد: تاکنون هیچ واکنشی از سوی مراجع ذیصلاح چون شورای عالی انقلاب فرهنگی، بنیاد ملی نخبگان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم مشاهده نشده و سندی در این زمینه ارائه نشده است.

سرکار با اشاره به اقدامات وزارت علوم در این زمینه و با تاکید بر اینکه امیدواری‌های زیادی در ایجاد مرجعیت علمی با توجه به تاکیدات وزیر علوم وجود دارد، اظهار کرد: آنچه که خاطر مقام معظم رهبری را آزرده کرده است، دغدغه مهاجرت نخبگان از کشور است و در جلسه اخیر ایشان به گونه ای به آن اشاره کرده اند.

سرکار نیروی انسانی را بزرگترین ثروت کشورها توصیف کرد و یادآور شد: جوانان ثروت ملی این سرزمین هستند و این در حالی است که ما تصور می کنیم ثروت در عمق زمین است. ولی ما جوانان را نگاه می کنیم اما نمی بینیم و این بزرگترین کفران نعمت است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با تاکید بر اینکه اگر یک درصد سرمایه گذاری در منابع نفت بر روی فرآوری مغز نخبگان به کار گرفته شود، صدها برابر نفت، ثروت تولید می کنند، گفت: پیشرفت تکنولوژی منشأ اقتدار ملی است و باید برای شکل‌گیری آن برنامه داشته باشیم و به آن بپردازیم؛ چرا که اقتدار فناوری فوندانسیون همه اقتدارها است.

سرکار، مهمترین مساله کشور در تولید فناوری را تغییر نگرش در دانشگاه‌ها عنوان کرد و افزود: این در حالی است که هنوز دانشگاه‌های ما مبتنی بر آموزش هستند و پژوهش طفیلی فرایند آموزش اجرایی می شود.

وی اضافه کرد: برای رفع این معضل باید در ابتدا تغییر نگرش ایجاد کنیم که بخشی به کار فرهنگی و بخشی به تبیین مطالبات بستگی دارد. وقتی شاخص‌های ارتقاء مبتنی بر آموزش و مقاله شکل می گیرد، همه افراد به همان جهت هدایت می‌شوند.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو تاکید کرد: لازم است به جای تربیت دانشجویانی دانا، دانشجوی توانا تربیت شود و برای آن باید زیرساخت های لازم را در پارک های علم و فناوری ایجاد کنیم تا دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی تنها مدرک به دست نباشند، بلکه فناوری جدیدی را ایجاد کنند تا نه تنها برای خود بلکه برای سایرین هم اشتغال ایجاد کنند.

سرکار با بیان اینکه پارک های علم و فناوری در ۱۰ درصد تمام شرکت ها سهام دارند و باید این موارد را برای رشد و پیشرفتشان تسهیل کنیم، گفت: ما باید در رشد شرکت ها تسهیل گری کنیم.

وی به تجربه کشور ترکیه در این زمینه اشاره کرد و افزود: این کشور به شرکت های فناور خارجی از جمله به ایرانیان زمینی با قیمت متری ۳ دلار می فروشد و بانک با قیمت گذاری این زمین به بهای ۲۰۰ دلار، به شرکت ها وام می دهد.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو گفت: باید فرصت مطالعاتی استادان و دانشجویان را به ماموریت های عادلانه و فناورانه تبدیل کنیم تا پیشرفت و رشد همه جانبه کشور رقم بخورد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: