کد خبر: ۱۹۹۳۴۴
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۶ - ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - 21 November 2021
رئیس بنیاد مسکن با اشاره به روند سریع بازسازی منازل روستایی در این شهرستان افزود: خوشبختانه با توان و ظرفیت‌های موجود در بنیاد مسکن خراسان‌رضوی روند بازسازی و نوسازی اماکن مسکونی از همان روز‌های اول وقوع زلزله در قوچان آغاز شد.

رئیس بنیاد مسکن گفت: با توجه به ارزیابی‌های انجام‌شده و گزارش کارشناسان از افزایش قیمت مصالح ساختمانی باید تسهیلات ساخت منازل مسکونی در روستا‌ها به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کند.

به گزارش بانکداری ایرانی به نقل از تسنیم از قوچان، اکبر نیکزاد در سفر یک‌روزه به این شهرستان و بازدید از مناطق زلزله‌زده اظهار داشت: در پی وقوع زلزله ۵.۲ ریشتری در شهرستان قوچان، طبق ارزیابی‌های صورت‌گرفته حدود ۸۰۰ واحد نیازمند به تخریب و بازسازی و ۳۰۰ واحد نیازمند تعمیر شناسایی شدند.

رئیس بنیاد مسکن با اشاره به روند سریع بازسازی منازل روستایی در این شهرستان افزود: خوشبختانه با توان و ظرفیت‌های موجود در بنیاد مسکن خراسان‌رضوی روند بازسازی و نوسازی اماکن مسکونی از همان روز‌های اول وقوع زلزله در قوچان آغاز شد.

وی با بیان اینکه دولت در ساخت و بهسازی واحد‌های آسیب‌دیده در زلزله‌های اخیر کشور توجه ویژه‌ای دارد، تصریح کرد: به‌دلیل تأخیر در پرداخت تسهیلات و کمک بلاعوض دولت به خانوار‌های آسیب‌دیده در زلزله‌های اخیر، بنیاد مسکن وظیفه دارد هرچه سریعتر اقدامات لازم را برای جلوگیری از مختل‌شدن زندگی مردم انجام دهد. در کمتر از دو ماه از حادثه، اسکلت ۵۵ واحد مسکونی روستایی در این شهرستان زده شده و ۸ واحد نیز به مرحله سقف رسیده است.

بیشتر بخوانید

نماینده، ولی فقیه در بنیاد مسکن: ۹ اکیپ ارزیابی به مناطق زلزله‌زده هرمزگان اعزام شد/ نیاز مناطق به ساخت ۲ هزار واحد مسکونی

رئیس بنیاد مسکن: وام مسکن روستایی به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد/ آغاز برآورد خسارت در مناطق زلزله‌زده

سالانه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در استان‌ها توسط بنیاد مسکن احداث می‌شود

رئیس بنیاد مسکن در ادامه با اشاره به نگرانی اهالی مناطق زلزله‌زده روستایی در مورد تسهیلات ارائه‌شده به واحد‌های خسارت‌دیده خاطرنشان کرد: خوشبختانه برای تأمین منابع تسهیلات در نظر گرفته‌شده روستایی مشکلی نداریم و ظرف چند روز آینده تسهیلات و اعتبارات لازم برای ادامه روند بازسازی به استان خواهد رسید.

نیکزاد ابراز کرد: در زمان حاضر تنها حدود ۵۰ درصد از منازل روستایی مقاوم‌سازی شده‌اند و ۵۰ درصد دیگر نیاز به بازسازی و یا مقاوم‌سازی دارند. با توجه به ارزیابی‌های انجام‌شده و گزارش کارشناسان از افزایش قیمت مصالح ساختمانی باید تسهیلات ساخت منازل مسکونی در روستا‌ها به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کند و این موضوع در جلسه شورای‌عالی مسکن به تصویب رسیده است که در صورت اجرا، تسهیلات با دوره پرداخت ۲۰ ساله و با سود ۵ درصد و ضمانت سفته‌ای و زنجیره‌ای در نظر گرفته شده است.

رئیس بنیاد مسکن در ادامه یادآور شد: با توجه به اینکه تنها ۵۰ درصد واحد‌های مسکونی کشور مقاوم‌سازی شده‌اند و ۵۰ درصد باقی‌مانده هرچه زودتر باید مقاوم‌سازی شوند و تسهیلات باید در اختیار متقاضیان قرار گیرد تا در صورت بروز زلزله شاهد خسارت‌های غیرقابل جبران نباشیم.

نیکزاد با اعلام اینکه افق ۱۰ ساله برخی طرح‌های هادی در روستا‌ها به پایان رسیده است و نیاز به بازنگری دارد، اظهار داشت: با توجه به اینکه تأمین اعتبارات دولتی در این حوزه با مشکلاتی رو‌به‌رو بوده است و از طرفی بلاتکلیفی ساکنان روستا‌ها برای توسعه محدوده روستا‌ها و بحث تأمین مسکن جوانان مطرح بود طی هفته گذشته دستورالعملی را به بنیاد مسکن‌های کل کشور ابلاغ کرده‌ایم تا در هر روستایی که افق ۱۰ ساله آن‌ها به پایان رسیده است بحث بازنگری این طرح‌ها آغاز شود و اگر این اعتبارات تأمین نشد از منابع داخلی، هزینه کنند. امیدواریم با همکاری مردم و مسئولان تا سال ۱۴۱۰ تمام واحد‌های مسکونی روستایی کشور مقاوم‌سازی شود و شاهد برپایی جشن مقاوم‌سازی منازل روستایی کشور باشیم.

علی سوری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: