کد خبر: ۱۹۹۱۹۴
تاریخ انتشار: ۰۷:۳۹ - ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - 16 November 2021
کیخانزاده در ادامه گفت: طبق آمارهای موجود اکنون حدود ۱۵۰ هزار فرد مبتلا به دیابت نوع یک در کشور داریم که عمده این افراد را کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند و تنها راه درمان در این گروه تزریق مکرر انسولین (حداقل ۳ بار در روز) است.

به گزارش روابط عمومی انجمن اطلاع‌رسانی دیابت گابریک، هرمز کیخانزاده مدیرعامل و موسس انجمن اطلاع‌رسانی دیابت گابریک با اشاره به آغاز هفته ملی دیابت و لزوم توجه بیشتر به کودکان و نوجوانان مبتلا به دیابت به خبرنگار ما گفت: در شرایط فعلی مهم‌ترین موضوعی که نیاز است روی آن تمرکز داشته باشیم توجه بیشتر به کودکان و نوجوانان مبتلا به دیابت نوع یک است که در تامین تجهیزات اندازه‌گیری قند خون خود با مشکل مواجه هستند.

وی افزود: باید در نظر داشته باشیم، با وجود پیشرفت‌های بسیاری که در سال‌های اخیر در کل جهان در زمینه ابزارهای خودپایشی قند خون داشته‌ایم اما حتی دسترسی به نسل قبلی ابزارهای پایش قند خون که همان اندازه‌گیری با دستگاه‌های گلوکومتر است، برای همه افراد فراهم نیست.متاسفانه به دلیل عدم پوشش بیمه‌ای این تجهیزات و افزایش هزینه‌های خانوار، تهیه تجهیزات اندازه‌گیری قند خون برای افراد دیابتی و خانواده‌هایشان بسیار سخت شده که این موضوع با حذف ارز ترجیحی و رشد قیمت‌ها مشکل دسترسی به تجهیزات تست قند خون را برای بسیاری از افراد دوچندان خواهد کرد.

کیخانزاده در ادامه گفت: طبق آمارهای موجود اکنون حدود ۱۵۰ هزار فرد مبتلا به دیابت نوع یک در کشور داریم که عمده این افراد را کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند و تنها راه درمان در این گروه تزریق مکرر انسولین (حداقل ۳ بار در روز) است.

به همین خاطر مدیریت دیابت نوع یک بسیار پیچیده‌تر از دیابت نوع دو خواهد بود و نیاز است تا این افراد روزانه چندین مرتبه قند خود را اندازه‌گیری کنند و همزمان به طور منظم تزریق انسولین داشته باشند.در کنار این دو اصل، آموزش خود مراقبتی و حمایت روانشناختی نیز از ضروریات مدیریت این بیماری است که باید جدی گرفته شود.

مدیرعامل انجمن دیابت گابریک با اشاره به شعار روز جهانی دیابت امسال و دو سال آینده با عنوان «لزوم دسترسی به امکانات مدیریت دیابت» (Access to Diabetes Care)، گفت: شعار امسال که به طور مستقیم به ضرورت دسترسی افراد مبتلا به تجهیزات مدیریت دیابت اشاره دارد پنج مقوله اصلی را شامل می‌شود.در وهله اول لزوم دسترسی بیماران دیابتی به امکانات اندازه‌گیری روزانه قند خون که توسط فدراسیون بین‌المللی دیابت نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

باید توجه داشته باشیم در کشور ما دستگاه‌های اندازه‌گیری قند خون با برندهای مختلفی عرضه می‌شود اما متاسفانه عدم پوشش بیمه‌ای در اکثر بیمه‌ها، هزینه فراوانی را به افراد دیابتی تحمیل کرده و به تبع مشکلات اقتصادی در خانواده‌ها، منجر به کاهش توانایی تهیه تجهیزات تست قند خون شده است.شکی نیست این عدم دسترسی صدمات جبران‌ناپذیری را متوجه سلامت افراد دیابتی تحت درمان با انسولین به ویژه کودکان خواهد کرد.

وی اضافه کرد: مباحث مربوط به حفظ تناسب اندام و ورزش، آموزش افراد مبتلا به دیابت و رعایت رژیم غذایی مناسب در کنار تزریق منظم انسولین از دیگر موضوعات مورد توجه فدراسیون بین‌المللی دیابت در سال جاری بوده است که امیدواریم با اطلاع‌رسانی مناسب و تلاش و همکاری سازمان‌های متبوع به دستاوردهای مناسبی در این رابطه برسیم.

موسس انجمن اطلاع‌رسانی دیابت گابریک که خود نیز از کودکی به دیابت نوع یک مبتلا بوده است، درباره فعالیت‌های این سازمان مردم نهاد که عضو فدراسیون بین‌المللی دیابت نیز است، گفت: گابریک از ۱۵ سال پیش فعالیت خود را با مباحث آموزشی آغاز کرد و به مرور بحث‌های حمایتی، آموزش پزشکان، تحقیقات و ادوکسی (حمایتگری) را نیز در دستور کار خود قرار داد.

در این مسیر گابریک فعالیت‌های ویژه‌ای داشت که آموزش‌های ویژه برای کودکان، آموزش آنلاین برای شهرهای مختلف و حضور در مناطق محروم در حیطه اطلاع‌رسانی و آموزش دیابت از آن جمله است.ما در سال ۲۰۱۶ به دعوت سازمان بهداشت جهانی با عنوان فعال برتر در زمینه دیابت به این سازمان دعوت شده و در آن سخنرانی داشتیم.

ما در گابریک در کنار پشتوانه علمی خوبی که با همراهی استادان دانشگاهی معتبر برایمان فراهم شده تلاش می‌کنیم تا افزون بر اینکه دیابت برای مبتلایان تهدید و نگرانی نباشد، بلکه بتوانند از آن به عنوان فرصتی برای رشد و زندگی سالم بهره ببرند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: