کد خبر: ۱۹۸۹۲۸
تاریخ انتشار: ۰۸:۵۲ - ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - 09 November 2021
امروز 17 آبان 1400 حجم معاملات اوراق بدهی دولت روندی کاهشی داشت به کانال 300 میلیاردی سقوط کرد.

 امروز 17 آبان 1400 حجم معاملات اوراق بدهی دولت روندی کاهشی داشت به کانال 300 میلیاردی سقوط کرد.


به گزارش بانکداری ایرانی به نقل از اقتصادنیوز امروز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با 20 درصد کاهش به 352 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 34 نماد اخزا و 13 نماد اراد انجام شد.

معاملات عمده اوراق در بازار بدهی دولتی به 65.2 هزار میلیارد تومان رسید. در حدود 36 هزار ملیارد تومان از این معاملات به تزریق نقدینگی توسط بانک مرکزی از طریق عملیات بازار باز مربوط می‌شود. مابقی معاملات به سررسید قراردادهای توافق بازخرید در عملیات بازار باز هفته گذشته ارتباط دارد.

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده در سررسید مختلف همگرا شده اند و نسبت به روز گذشته افزایش یافته اند. نرخ اوراق با سررسید یک سال با یک دهم درصد افزایش به 24.13 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال با یک دهم درصد افزایش به 24.05 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال به 24.03 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز به 23.98 درصد رسید.

در این روز منحنی نرخ بازدهی اوراق آتی دراکثر سررسید‌ها کم وبیش موازی و مماس با محور24 درصد بود.


در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: