کد خبر: ۱۹۷۷۷۹
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۰ - ۰۳ مهر ۱۴۰۰ - 25 September 2021
افزایش نرخ‌های بهره می‌‌تواند منجر به خروج پول از بازارهای سرمایه‌ای شود. چیزی که می‌تواند برای علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در بازارهای جهانی طلا کمی ناامیدکننده باشد. بعد از انتشار این خبر طلا واکنش شدیدی نسبت به آن نشان داد و تنها طی سه روز گذشته نزدیک به ۳۰ دلار از ارزش خود را از دست داد. اونس جهانی تا بعد‌از‌ظهر روز جمعه با قیمت هزار و ۷۵۳ دلار در حال معامله بود.

دنیای اقتصاد : فدرال رزرو جدول زمانی مشخص‌تری برای کاهش سیاست‌های حمایتی ارائه کرد. روز چهارشنبه جلسه ماه سپتامبر فدرال رزرو برگزار شد که در آن زمان تقریبی کاهش خرید اوراق قرضه و افزایش نرخ بهره تعیین شد. براساس صورت‌جلسه این نشست، پیش‌بینی می‌شود که فدرال رزرو در ماه نوامبر برنامه کاهش خرید اوراق قرضه را آغاز کند و برنامه‌‌ افزایش نرخ‌های بهره به سال میلادی بعد موکول شود.

افزایش نرخ‌های بهره می‌‌تواند منجر به خروج پول از بازارهای سرمایه‌ای شود. چیزی که می‌تواند برای علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در بازارهای جهانی طلا کمی ناامیدکننده باشد. بعد از انتشار این خبر طلا واکنش شدیدی نسبت به آن نشان داد و تنها طی سه روز گذشته نزدیک به ۳۰ دلار از ارزش خود را از دست داد. اونس جهانی تا بعد‌از‌ظهر روز جمعه با قیمت هزار و ۷۵۳ دلار در حال معامله بود.

پیش‌بینی‌ها از افزایش نرخ بهره
پس از اینکه فدرال رزرو اعلام کرد که برنامه کاهش خرید اوراق قرضه نزدیک‌تر از هر زمان دیگری است و مطرح کرد که ممکن است نرخ‌ها را با سرعتی بیشتر از حد انتظار افزایش دهد، سرمایه‌گذاران با این موضوع روبه‌رو هستند که چگونه سیاست‌های پولی فدرال رزرو می‌تواند بر قیمت دارایی‌ها تاثیر بگذارد.

فدرال رزرو روز چهارشنبه راه خود را برای کاهش خرید ماهانه اوراق قرضه در ماه نوامبر باز کرد و ۹ نفر از ۱۸ سیاست‌گذار بانک مرکزی ایالات‌متحده پیش‌بینی می‌کنند که نرخ‌های بهره در سال ۲۰۲۲ افزایش خواهد یافت. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو گفت بانک مرکزی ایالات‌متحده می‌تواند برنامه کاهش خرید اوراق خود را در اواسط سال آینده به پایان برساند، تا زمانی که روند بهبود اقتصاد پایدار شود. تمرکز بر افزایش نرخ بهره در حالی است که سرمایه‌گذاران منتظر واکنش بازارها به برنامه ۱۲۰ میلیارد دلاری خرید اوراق قرضه از سوی بانک مرکزی ایالات‌متحده هستند که به S&P ۵۰۰ کمک کرده است تا از پایین‌ترین سطح خود در مارس ۲۰۲۰، دو برابر شود. تحلیلگران TDSecurities انتظار دارند بانک مرکزی خرید دارایی خود را از ماه نوامبر به ۱۵ میلیارد دلار در ماه کاهش دهد و به افزایش بازدهی اوراق خزانه‌داری و تقویت دلار کمک کند.

مسیر دلار آمریکا برای سرمایه‌گذاران مهم است، زیرا همه چیز را از قیمت کالا گرفته تا درآمد شرکت‌ها تحت تاثیر قرار می‌دهد. بازده بیشتر، دارایی‌های دلاری را برای سرمایه‌گذاران جذاب‌تر می‌کند. اگرچه بسیاری انتظار داشتند که بانک مرکزی قبل از پایان سال شروع به کاهش حمایت‌ها کند، اما برخی از سرمایه‌گذاران می‌گویند که پیش‌بینی افزایش نرخ بهره ممکن است نگرانی‌هایی را درباره روند کلی اقتصاد ایجاد کند. برخی تحلیل‌گران معتقدند که مسیر حرکت فدرال هنوز به‌طور کامل واضح نیست. لارنس گیلوم، استراتژیست درآمد ثابت LPL Financial، گفت که سیاست میان‌مدت و بلندمدت برای فدرال رزرو همچنان نامشخص است، اما به نظر می‌رسد بانک مرکزی در حال نزدیک شدن به کاهش حمایت‌ها و افزایش نرخ بهره است. گیلوم در یادداشتی نوشت: ‌ما همچنان فکر می‌کنیم که فدرال رزرو برنامه‌های خود را برای کاهش حمایت‌ها در ماه نوامبر با کاهش واقعی خرید اوراق قرضه در ماه دسامبر اعلام می‌کند.

نوسانات طلا در انتهای هفته
اونس جهانی که در هفته‌ اخیر در بالای ناحیه‌‌ مقاومتی هزار و ۷۵۰ دلاری در حال معامله بود، در اواسط هفته توانست تا کانال هزار و ۷۸۰ دلار نیز پیشروی کند. اما رسیدن اخبار نشست فدرال رزرو، باعث شد طلای جهانی در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه با از دست دادن ۳۰ دلار از ارزش خود به کانال هزار و ۷۵۰ دلاری بازگردد. در روز جمعه اما با تعدیل احساسات ناشی از اخبار این نشست، روندی نسبتا ثابت داشت.

خبر دیگری که فضای بازارهای جهانی در روز جمعه را تحت تاثیر قرار داد، ممنوعیت معاملات رمزارزها در چین بود. این اتفاق تا حدی در افت ارزش ارزهای دیجیتالی موثر بود

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: