کد خبر: ۱۹۷۱۷۸
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۵ - ۰۹ شهريور ۱۴۰۰ - 31 August 2021
اکبر کمیجانی در همایش بانکداری اسلامی اعلام کرد: پس از انقلاب، بانکداری بدون ربا به عنوان پیش نیاز و بخشی از بانکداری اسلامی در مرکز توجه و محور برنامه های بانک ها قرار گرفت. با تصویب و ابلاغ قانون عملیات بانکی بدون ربا در ۱۰ شهریور ۱۳۶۲، بانک مرکزی و مجموعه بانک ها تمام تلاش را در راستای اجرای این قانون و آیین نامه های اجرایی بکار گرفته اند.

رئیس بانک مرکزی با تاکید بر ضرورت فروش فوری اوراق بدهی برای تامین کسری بودجه و رشد ۳۹.۴ و ۴۲ درصدی نقدینگی و پایه پولی ، نحوه کنترل بازار ارز را اعلام کرد .

اکبر کمیجانی در همایش بانکداری اسلامی اعلام کرد: پس از انقلاب، بانکداری بدون ربا به عنوان پیش نیاز و بخشی از بانکداری اسلامی در مرکز توجه و محور برنامه های بانک ها قرار گرفت. با تصویب و ابلاغ قانون عملیات بانکی بدون ربا در ۱۰ شهریور ۱۳۶۲، بانک مرکزی و مجموعه بانک ها تمام تلاش را در راستای اجرای این قانون و آیین نامه های اجرایی بکار گرفته اند.

تجهیز منابع پولی بر اساس فصل دوم این قانون تحت عناوین سپرده های قرض الحسنه (جاری و پس انداز) و سپرده های سرمایه گذاری مدت دار و اعطای تسهیلات بانکی بر اساس عقود اسلامی در انطباق با این قانون همواره توسط بانک مرکزی و بانک ها و موسسات اعتباری دنبال شده است. نقش شورای فقهی بانک مرکزی در ایجاد انطباق لازم قوانین، مقررات و سیاست های پولی، اعتباری و ارزی در بانک ها با اصول فقهی و شرع مقدس اسلام، مهم است. این شورا به استناد ماده ۱۶ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از نیمه دوم سال ۹۷ در بانک مرکزی تشکیل شده است.

از ابتدای شکل گیری شورای فقهی در چارچوب جدید تاکنون ۴۲ جلسه برگزار شده و در خصوص موارد و موضوعات بسیار مهم و کلیدی از باب موازین شرعی و فقهی تعیین تکلیف شده است.

رشد ۲.۵ درصدی سرمایه گذاری ثابت ناخالص در سال ۹۹

در کنار تشدید تحریم ها از اواخر سال ۹۸ ، شیوع کرونا نیز شوک منفی دیگری به اقتصاد وارد کرد و موجب بروز اختلال در فعالیت های اقتصادی شد و آثار تخریبی را بر اکثر فعالیت های اقتصادی به ویژه در بخش های خدماتی اقتصاد نمایان کرد و فرصت های شغلی زیادی در این بخش از میان رفت. با وجود تمام چالش ها و مشکلات موجود، رشد اقتصادی با نفت و بدون نفت در سال ۹۹ به قیمت های ثابت سال ۹۰ نسبت به سال قبل ۳.۶ و ۲.۵ درصد تحقق یافتند. هرچند در این بخش ارقام مثبتی به ثبت رسیده لیکن با اهداف برنامه ششم توسعه فاصله معناداری دارند.

با وجود رشد ۲.۵ درصدی سرمایه گذاری ثابت ناخالص سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸، هنوز با ظرفیت ها فاصله وجود دارد که نیاز است در دولت جدید با برنامه ریزی دقیق در قالب استراتژی توسعه و در راستای تغییر روند متغیرهای بخش واقعی تلاش شود.

ضرورت تسریع در فروش اوراقی بدهی برای تامین کسری بودجه

بانک مرکزی از اواسط سال ۹۷ رویکرد جدیدی را در سیاست گذاری پولی دنبال کرده است. در این رویکرد، پیاده سازی عملیات بازار باز به منظور اجرای سیاست پولی از طریق مدیریت نقدینگی و تنظیم نرخ سود در بازار بین بانکی و بهبود ترازنامه بانک ها و موسسات اعتباری از طریق افزایش سهم اوراق مالی دولت به عنوان یک دارایی برخوردار از نقدشوندگی و کیفیت بالا از کل دارایی آنها در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت.

در این راستا با عرضه اوراق بدهی دولت در سال ۹۹ و الزام بانک ها به نگهداری این اوراق حداقل به میزان ۳ درصد سپرده ها با برگزاری ۴۲ حراج در سال ۹۹ بالغ بر ۱۲۶ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی به بانک ها و سایر نهادهای مالی واگذار شد.

در سال جاری در کنار توجه به روند تحولات بودجه دولت ، تسریع در فروش اوراق بدهی دولت و افزایش میزان آن به عنوان یک راهکار غیرتورمی تامین کسری بودجه بسیار ضرورت دارد. در غیر این صورت با توجه به محدود بودن فروش اوراق مالی اسلامی در سال جاری (فروش ۱۶.۵ هزار میلیارد تومان از ۲۵ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی عرضه شده طی ۱۳ حراج تا دوم شهریور) و تکیه دولت بر استفاده از منابع تنخواه گردان خزانه که رشد بالای پایه پولی در چهار ماه اخیر را به دنبال داشته، افزایش پولی در کنار افزایش انتظارات تورمی و آثار تورمی در سال ۱۴۰۰ بسیار محتمل خواهد بود.

اصلاح رویکرد تامین مالی کسری بودجه باید مورد توجه قرار گیرد تا از این طریق، انتظارات تورمی حداقل در سطح کنونی کنترل شود. از این رو لازم است به منظور بهبود تقاضا برای اوراق مالی اسلامی دولتی به بحث جذابیت و سررسید اوراق پرداخته شود. تداوم فروش اوراق مالی دولت در شرایط فعلی در گرو تجدید نظر در نرخ بازدهی اوراق و افزایش عرضه اوراق با تنوع بخشی به انواع سررسیدها به ویژه سررسید کوتاه مدت (یکساله) و حضور بازارگردان به منظور تضمین نقدشوندگی است.

رشد ۳۹.۴ درصدی نقدینگی و ۴۲ درصدی پایه پولی

بانک مرکزی در چارچوب عملیات بازار باز و در جهت مدیریت نقدینگی و هدایت نرخ سود حول نرخ سیاستی با توجه به افزایش ذخایر مازاد بانک ها و کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی از نیمه دوم خرداد تاکنون موضع را بر جذب نقدینگی در این بازار قرار داد و به اجرای عملیات بازار باز در قالب توافق بازخرید معکوس مبادرت کرد.

به طوری که با استفاده از ابزار توافق بازخرید معکوس یک­ هفته ­ای با توجه به اوراق بدهی دولتی محدود در اختیار حدود ۶.۶ هزار میلیارد تومان نسبت به جذب نقدینگی از بازار اقدام کرد. روشن است که در صورت عدم اجرای موضع انقباضی عملیات بازار باز (توافق بازخرید معکوس) توسط بانک مرکزی، پایه پولی ارقام بالاتری را ثبت می‌کرد.

بر اساس آخرین ارقام ، رشد نقدینگی و پایه پولی در دوازده ماهه منتهی به پایان تیر ۳۹.۴ و ۴۲.۶ درصد رسید که این رشد به دلیل کاهش پایه پولی در پایان تیر سال ۹۹ نسبت به ماه قبل ۵.۳ درصد کاهش داشته است. همچنین حجم نقدینگی و پایه پولی در پایان تیر نسبت به پایان سال ۹۹ معادل ۹.۹ و ۱۲.۸ درصد رشد نشان می دهد.

دلیل افزایش رشد پایه پولی در تیر نسبت به پایان سال ۹۹، استفاده از وجوه مربوط به تنخواه گردان خزانه و افزایش سقف مجاز استفاده از ۳ به ۴ درصد بر اساس مصوبه ۲۶ خرداد هیات وزیران و پرداخت ۳.۳ هزار میلیارد تومان تنخواه به سازمان هدفمندسازی یارانه ها به منظور پرداخت به شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران برای خرید تضمینی گندم است.

پرداخت بیش از ۴۲.۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات به آسیب دیدگان کرونا

بانک ها در سال جاری و با هدف تقویت تامین مالی تولید و اعتباردهی در جهت پشتیبانی از شرکت های تولیدی و رفع موانع تولید و با هدف حمایت از خانوارها و شرکت های تولیدی آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا، اقدامات موثری را در نیمه اول سال به انجام رساندند.

عملکرد بانک ها در راستای اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا نشان می دهد تا پایان ششم شهریور در مجموع ۴۲.۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که از این میزان ۲۸.۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات به خانوارهای یارانه بگیر و ۹.۵ هزار میلیارد تومان به شرکت های تولیدی آسیب دیده و ۴.۷ هزار میلیارد تومان به عنوان تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن پرداخت شده و این پرداخت ها کماکان تا پایان سال ادامه خواهد یافت.

در مجموع کل تسهیلات پرداختی طی چهار ماه سال با ۵۵.۵ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال قبل به ۷۰۱ هزار میلیارد تومان رسیده و سهم سرمایه در گردش از تسهیلات پرداختی به کل بخش های اقتصادی و بخش صنعت و معدن در این دوره نیز معادل ۶۸.۴ و ۷۹.۷ درصد بود. میزان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج هم بیش از ۳۳.۸ هزار میلیارد تومان به بیش از ۳۹۲.۵ هزار نفر از ابتدای سال تا ششم شهریور اعلام شد. در سال ۹۹ این تسهیلات بالغ بر ۴۳ هزار میلیارد تومان بود که به بیش از ۸۲۵.۶ هزار نفر پرداخت شد.

پرداخت وام ۶.۶ هزار میلیارد تومانی به ۱۴۹۰ بنگاه

برای کمک به رونق تولید و اشتغال ۶.۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات به ۱۴۹۰ بنگاه کوچک و متوسط از ابتدای سال جاری تا شانزدهم مرداد اختصاص یافت. این تسهیلات در سال ۹۹ بالغ بر ۸۵.۶ هزار میلیارد تومان بود که به ۲۱.۲ هزار بنگاه کوچک و متوسط پرداخت شد.

تسهیلات پرداختی به شرکت های دانش بنیان با هدف توسعه ظرفیت های تولیدی مبتنی بر فناوری های نوین و صنایع دارای فناوری پیشرفته طی ۴ ماهه ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۶ هزار میلیارد تومان به ۶۴۹ شرکت دانش بنیان و در سال ۹۹ بالغ بر ۳۲.۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات به ۹۷۱ شرکت دانش بنیان اعطا شد.

از ابتدای سال جاری تا ششم شهریور معادل ۱۴.۷ هزار میلیارد تومان بابت خرید تضمینی گندم و سایر محصولات کشاورزی توسط بانک ها به شرکت های دولتی ذیربط پرداخت شده است در حالی که این رقم در سال ۹۹ معادل ۱۳.۸ هزار میلیارد تومان بود.

اقدامات و عملکرد بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز

با استناد به احکام مقرر در اسناد بالادستی شامل قانون برنامه پنجم توسعه و قانون احکام دائمی برنامه های توسعه، نظام ارزی شناور مدیریت شده تعیین شد.

در قالب نظام شناور مدیریت شده، مقامات پولی با هدف کاهش نوسانات کوتاه مدت و با توجه به مقتضیات موجود می توانند در بازار ارز دخالت کنند. در این نظام ارزی، مقامات پولی در زمان بروز مازاد تقاضای ارز بخشی از این مازاد را پاسخ می دهند که نتیجه این اقدام، کندتر شدن روند کاهش ارزش پول ملی است. به همین ترتیب در صورت وجود مازاد عرضه ارز، بانک مرکزی با خرید ارز روند افزایش ارزش پول ملی را تعدیل می کند.

در نظام شناور مدیریت شده، نرخ ارز می تواند متناسب با تحولات متغیرهای کلان اقتصادی و در راستای رفع عدم تعادل های اقتصاد تغییر یابد. از سوی دیگر این نظام در مقایسه با نظام کاملاً شناور از این قابلیت برخوردار است که از نوسانات گسترده در نرخ ارز جلوگیری کند.

در این نظام ارزی، مداخله مقامات پولی منوط به صلاحدید و تشخیص آنها شده و لذا طیفی از رویکردهای مداخله ای بانک مرکزی در بازار (مداخله محدود تا وسیع) وجود دارد که بالطبع ابعاد و میزان مداخله سیاستگذار در عمل جهت گیری و درجه ثابت یا شناور بودن نظام نرخ ارز شناور مدیریت شده را تعیین می کند.

از جمله اقدامات مهم بانک مرکزی در راستای ثبات بخشی به بازار ارز و جلوگیری از اثرات نامطلوب نوسانات و تلاطمات شدید نرخ های ارز می توان به مدیریت و هدایت نرخ ارز از طریق بازار متشکل ارزی (اسکناس ارزی) و نیما، تأمین ارز مورد نیاز واقعی برای واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی و مواد اولیه بخش تولید و کنترل تقاضای سفته بازانه ارز از طریق مدیریت و پایش مبادلات و تراکنش های ریالی اشاره کرد.

افزایش سقف خرید بانک ها و صرافی ها در بازار متشکل ارزی و تقویت معاملات در این بازار، رایزنی با طرف های تجاری و کشورهای همسایه به منظور آزادسازی منابع ارزی حاصل از صادرات، راه اندازی سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان با هدف نظارت بر رفع تعهد واردکنندگان و ایجاد شفافیت اطلاعات و عملکردها و هدایت ارز صادرکنندگان به بازار ارز با هدف تقویت عرضه داخلی ارز از دیگر اقدامات به منظور ثبات بخشی بازار ارز است.

همچنین براساس بند ب تبصره یک قانون بودجه سال ۱۴۰۰، مقرر شد تا سقف ۸ میلیارد دلار و با نرخ ترجیحی بابت واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی اختصاص یابد که براساس جلسه ۲۷ بهمن سال ۹۹ معاون اول رئیس جمهور و دستگاه های ذیربط، مجموع ارز ترجیحی مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی در شش ماهه اول سال معادل ۶ میلیارد دلار تعیین شد.

تامین بیش از ۷.۲ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی

با این حال، بانک مرکزی از ابتدای سال تا پایان مرداد نسبت به تامین بیش از ۷.۲ میلیارد دلار ارز به نرخ ترجیحی بصورت نقدی و اعتباری برای واردات کالاهای اساسی و دارو شامل ۵.۶ میلیارد دلار مربوط به وزارتخانه های صنعت و جهاد کشاورزی و ۱.۶ میلیارد دلار مربوط به وزارتخانه بهداشت بوده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به بیش از ۲ برابر رسیده است.

اصلاح قوانین بانکی

اصلاح قوانین می تواند بستر مناسبی را برای ارتقای استقلال بانک مرکزی، تقویت نظارت بانک مرکزی بر بانک ها و بهبود حکمرانی بانکی فراهم کند از این رو بازنگری در قوانین بانکی بویژه قانون پولی و بانکی (مصوب تیرماه ۱۳۵۱) و قانون عملیات بانکی بدون ربا مصوب شهریورماه ۱۳۶۲ همواره از دغدغه های اصلی نهادهای تصمیم ساز اقتصادی بود.

دولت و بانک مرکزی در جهت بازنگری و اصلاح قوانین پولی و بانکی تلاش های مختلفی در سال های اخیر داشتند که تاکنون به نتیجه قطعی منجر نشده است اما در عین حال بانک مرکزی تهیه و تدوین متن لایحه ای را با بهره گیری از همه تجارب موجود از جمله پیش نویس لوایح و طرح های موجود، تعامل موثر با مجلس و استفاده مفید از نظرات نمایندگان و کارشناسان بانکی و سایر صاحبنظران، در دستور کار قرار داده است.

بانک مرکزی تقاضا دارد مجلس فرصت لازم را برای تدوین و ارایه لایحه مناسب از سمت بانک مرکزی و دولت با همکاری موثر نمایندگان با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص ترجیح ارائه لایحه به جای طرح در مسائل حساس و مهم و اهمیت بالای قوانین پولی و بانکی به عنوان یکی از قوانین مهم و کلیدی فراهم کند.

لیلا فریادرس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: