کد خبر: ۱۹۶۱۸۳
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۷ - ۲۲ تير ۱۴۰۰ - 13 July 2021
صندوق ضمانت صادرات ایران در دولت تدبیر و امید ۱۴ میلیارد و ۴۴۰ میلیون دلار پوشش ریسک صادرات انجام داده که نسبت به دولت قبلی (سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲) رشد ۷۰ درصدی را نشان می‌دهد.

 بانکداری ایرانی - صندوق ضمانت صادرات ایران در دولت تدبیر و امید ۱۴ میلیارد و ۴۴۰ میلیون دلار پوشش ریسک صادرات انجام داده که نسبت به دولت قبلی (سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲) رشد ۷۰ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، صندوق ضمانت صادرات ایران به عنوان تنها موسسه بیمه‌ اعتبار صادراتی‌ (ECA) ایران با صدور انواع بیمه‌نامه و ضمانت‌نامه‌های اعتباری نقش مهمی در توسعه صادرات غیرنفتی ایفا می‌کند.
در شرایطی که مشکلات متعدد روابط بانکی و بیمه‌ ای ناشی از تحریم‌های ناعادلانه آمریکا تاثیر نامطلوبی بر روابط تجاری کشور با بازارهای خارجی ایجاد، صندوق ضمانت صادرات ایران دستاوردهای مهمی در طی سال های دولت تدبیر و امید کسب کرده است.

رشد ۶۴ درصدی پوشش‌های ریسک صندوق از طریق بیمه‌نامه و ضمانت‌نامه اعتباری
در این راستا حجم کلی پوشش‌های ریسک صندوق ضمانت صادرات ایران از طریق صدور بیمه‌ نامه و ضمانت‌ نامه اعتباری در سال ۱۳۹۹، بیش از سه میلیارد و ۵۶۳ میلیون دلار بوده که رشد ۳۵ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۸ و ۶۴ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۷ را نشان می‌دهد.
حجم عملکرد پوششی در بخش بیمه‌نامه‌های اعتبار صادراتی کوتاه‌مدت ۲ میلیارد و ۶۳ میلیون دلار بوده که رشد ۶۱ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۸ و ۱۴۳ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۷ دارد.

ضریب پوشش صادرات ۱۰ درصدی در سال ۱۳۹۹
ضریب پوشش صادرات (سهم پوشش صندوق از صادرات غیرنفتی) درسال ۱۳۹۹، ۱۰ درصد بوده و این درحالی است که متوسط این ضریب در موسسات همتای صندوق در کشورهای عضو کلوپ پراگ (اروپای شرقی، آفریقا و خاورمیانه)، ۲ درصد است.
خدمات قابل ارایه صندوق ضمانت صادرات ایران شامل تسهیل دسترسی صادرکنندگان به تامین مالی ارزان‌ قیمت صادراتی، ایجاد مزیت صادراتی برای کالاها و خدمات ایرانی، صدور ضمانت‌نامه‌های لازم برای مناقصات خارج از کشور، بیمه مطالبات مدت‌ دار صادرکنندگان و تبدیل آن به نقدینگی، سرمایه‌گذاری صادراتی در خارج از کشور و شناخت بازارها و مشتریان خارجی است.
با پوشش بیمه‌ای صندوق، صادرکننده ایرانی می‌تواند امکان فروش مدت‌دار کالا و خدمات خود را برای خریدار خارجی فراهم کند.
صندوق، صادرکننده را در مقابل ریسک قصور و عدم بازپرداخت طرف خارجی ناشی از ریسک‌های سیاسی و تجاری محافظت می‌کند و با ضمانت‌ نامه‌های اعتباری صندوق، سیستم بانکی با ۲ درصد تخفیف در نرخ سود، صادرکننده را تامین مالی می‌کند.
در شرایط تحریم، صندوق به عنوان جایگزین سیستم بانکی، ضمانت‌نامه‌های لازم برای ورود پیمانکاران ایرانی به مناقصات خارجی را صادر می‌کند و با کمک صندوق، صادرکننده ایرانی مطالبات مدت‌دار خود از خریداران خارجی را بیمه کرده و با تنزیل از طریق سیستم بانکی به نقدینگی تبدیل می‌کند.

دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی اعتباری ۳۰۰ میلیون شرکت خارجی
ارزیابی ریسک و اعتبارسنجی خریداران خارجی کالا و خدمات ایرانی (شامل دولت‌ها، بخش عمومی، سیستم بانکی یا بخش خصوصی خارجی) تخصص صندوق است. دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی اعتباری ۳۰۰ میلیون شرکت خارجی در سراسر دنیا، ظرفیت منحصربه‌فرد صندوق برای ارایه خدمات مشاوره‌ای برای یافتن طرف‌های تجاری معتبر است.

کسب جایزه اول عملکرد ویژه در میان صندوق های ضمانت صادرات کشورهای اسلامی
صندوق ضمانت صادرات همچنین نقش‌ آفرینی بین‌المللی در راستای دیپلماسی اقتصادی کاهش اثرات تحریم داشته است که در این راستا حضور فعال در اتحادیه بیمه‌ گران اعتبار و سرمایه‌ گذاری (اتحادیه برن)، حضور فعال در اتحادیه بیمه‌ گران اعتبار و سرمایه‌ گذاری کشورهای اسلامی (اتحادیه امان) و تاسیس بانک اطلاعاتی خریداران کشورهای اسلامی، کسب کرسی هیات مدیره اتحادیه امان برای سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ با اجماع کشورهای اسلامی، مذاکرات با موسسات همتا برای طراحی ابزارهای جانشین محصولات بانکی (با هدف مقابله با تحریم‌های بانکی)، مذاکره برای کاهش ریسک ایران با ECA های عضو OECD و اتحادیه برن، مذاکره با دولت و بانک مرکزی کشورهای عراق و افغانستان از طریق وزارت امور خارجه و بانک مرکزی جهت صدور مجوز برای پذیرش ضمانت‌نامه‌های صندوق در مناقصات این کشورها و کسب جایزه اول عملکرد ویژه در میان صندوق های ضمانت صادرات کشورهای اسلامی در سال ۲۰۲۰ از مهمترین اقدامات بوده است.
به گزارش ایرنا، به منظور تامین امنیت مالی صادرکنندگان ایرانی و در نتیجه توسعه موثر صادرات غیرنفتی کشور، صندوق ضمانت صادرات ایران با همکاری آنکتاد، به عنوان تنها شرکت دولتی بیمه اعتبار صادراتی وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۵۲ تاسیس شد و فعالیت خود را تحت نظارت مرکز توسعه صادرات ایران آغاز کرده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: