کد خبر: ۱۹۶۱۱۹
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۷ - ۲۰ تير ۱۴۰۰ - 11 July 2021
مهرداد مهدی‌زاده، مدیر طرح و توسعه بیمه ملت

طرح و توسعه در گسترش و موفقیت کسب و کار یک شرکت، نقش بسیار مهم و ارزشمندی را ایفا می‌کند. شرکت‌های بزرگ، هر ساله بودجه بزرگی را برای طرح و توسعه شرکت‌شان هزینه می‌کنند و جالب است بدانید که این هزینه بسیار زودتر از آن‌چه که فکر می‌کنید به آن‌ها برمی‌گردد.


به‌عبارت دیگر زمانی‌که یک شرکت یا به‌عبارت کلی یک کسب و کار به تحقیق برای طرح و توسعه در شرکت اهمیت می‌دهد، به زودی شاهد افزایش چشم‌گیر فروش خود می‌شود تا بتوانند به مرور زمان کیفیت خدمات و محصولات‌شان را بهبود ببخشند.


واحد طرح و توسعه بیمه ملت در قالب چهار اداره 1-برنامه و بودجه 2-سیستم‌ها و روش‌ها 3- عارضه‌یابی و ممیزی 4-مطالعات و بررسی‌های اقتصادی، در مسیر برنامه‌های شرکت، فعالیت‌های خود را پیش می‌برد که در ادامه سرفصل‌های عملکرد این چهار اداره در سال 99 تشریح می‌شود:

*اداره برنامه و بودجه


فعالیت‌ها و دستاوردهای اداره برنامه و بودجه در حوزه‌های بودجه‌ریزی و بررسی عملکرد ماهانه شرکت و تحقق بودجه، تدوین برنامه‌های عملیاتی و پیگیری پیشرفت آنها، ارائه گزارش‌های عملکردی به صورت ماهانه، تدوین گزارش‌های مجمع و افزایش سرمایه و تهیه گزارش‌های موردی مورد نظر مدیران ارشد شرکت، تقسیم‌بندی می‌شود.


عمده فعالیت‌های صورت گرفته در این اداره در سال 99 شامل مواردی از جمله اصلاح و نهایی‌‌سازی برنامه­های عملیاتی سال 1399، همکاری برای رفع مغایرت­های عملکرد (حق‌بیمه صادره و خسارت پرداختی) سال 1398، پیش­بینی صورت سود و زیان، ترازنامه و جریان وجه نقد (منابع و مصارف) سال 1399، تهیه و تنظیم گزارش هیأت‌مدیره به مجمع عمومی سالیانه سال 1398، طراحی شاخص­های مؤثر در راستای ارزیابی رشته­ای و شعب، اصلاح و بهبود مدل ارزیابی عملکرد، ارائه گزارش شاخص‌های عملکردی به صورت ماهانه، تهیه گزارش افزایش سرمایه شرکت از 2850 به 30650 میلیاردریال، تدوین برنامه‌های عملیاتی سال 1400، بودجه‌ریزی سال 1400، پیش­بینی صورت سود و زیان سال 1400، تهیه گزارش‌های جلسات شورای مدیران و در نهایت تهیه گزارش‌های مدیران ارشد می‌شود فعالیت‌های جاری این اداره می‌شود.

اداره سیستم‌ها و روش‌ها


به طور کلی فعالیت‌ها و دستاوردهای اداره سیستم‌ها و روش‌ها در حوزه‌های معماری سازمانی، تدوین، بازنگری و نهایی‌سازی آیین‌نامه‌های سازمانی، تدوین، بازنگری و نهایی‌سازی دستورالعمل‌های کاری و اجرایی، طراحی فرآیندهای سازمانی در قالب استاندارد BPMN تقسیم‌بندی می ‌شود.

فعالیت‌های این اداره در سال 1399 شامل این موارد بوده معماری سازمانی، تدوین، بازنگری و نهایی‌سازی آیین‌نامه‌های سازمانی، تدوین، بازنگری و نهایی‌سازی دستورالعمل‌های کاری و اجرایی، طراحی فرآیندهای سازمانی در قالب استاندارد BPMN ، نظام پیشنهادها و تهیه گزارش‌های موردی.

بخش دیگری از فعالیت‌های این اداره متمرکز بر عارضه‌یابی و ممیزی فرآیندها و واحدهای سازمانی است که در سال 99 این فعالیت‌ها به بازنگری مدل عارضه‌یابی واحدهای سازمانی بیمه ملت، عارضه‌یابی مدیریت مالی، عارضه‌یابی شعب بیمه ملت، عارضه‌یابی مدیریت اتکایی، عارضه‌یابی فرآیند پرداخت خسارت گروهی بیمه عمر و حوادث، عارضه‌یابی فرآیند اعطای اعتبار شارژ کد گروهی و گزارش‌های موردی اختصاص یافته است.

 

اداره مطالعات و بررسی‌های اقتصادی

گزارش‌­های خروجی اداره مطالعات و بررسی‌­های اقتصادی، در چندین دسته از جمله: تدوین مستندات راهبردی و بالادستی شرکت بیمه ملت، امکان­‌سنجی محصولات جدید بیمه­ای، شناسایی الگوهای نوین عملیات بیمه­‌گری، تهیه­ گزارش‌های درخواستی واحدهای فنی/ ستادی و مدیریت ارشد، رصد گزارش‌های آینده‌پژوهی صنعت بیمه­ جهان، شناسایی فرصت­‌ها و چالش­‌های موجود در حوزه­ اقتصادی و صنعت بیمه ایران، جمع­آوری داده­‌های بیمه­‌ای و اقتصادی همراه با تحلیل و ترسیم روند، همکاری در تدوین برنامه­‌های عملیاتی واحدهای فنی و ستادی، تدوین الگوهای کسب‌­وکار رشته­های مختلف و همچنین فعالیت­‌های جاری طبقه‌بندی می‌شوند.


از جمله مهم­ترین فعالیت­‌های صورت‌گرفته توسط این اداره در سال 99 می­توان به: تدوین سند استراتژی بیمه ملت در افق 1404، امکان­‌سنجی محصولات جدید نظیر یونیت لینک زندگی، سایبری، UBI، دوچرخه­‌های شهری، درمان خانواده، شناسایی ریسک‌­های نوظهور در صنعت بیمه و راهکارهای مقابله، طراحی بیزینس مدل­‌های زندگی برای برخی از اقشار خاص جامعه (نظیر زنان خانه­‌دار)، بررسی و سناریونویسی تحولات اقتصاد سیاسی ایران، گزارش‌های تحولات رشته­‌های بیمه‌­ای در پی شیوع بیماری کووید19، شناسایی کاربرد ابزارهای اینترنت اشیا در رشته‌­های مختلف بیمه­‌ای، تدوین فرصت‌­ها و چالش­‌های دوره­ای بیمه ملت و... اشاره کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: