کد خبر: ۱۹۶۰۱۸
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۲ - ۱۷ تير ۱۴۰۰ - 08 July 2021
در این زمینه خدمت ثبت چک برای صادرکنندگان در شعب بانک صادرکننده چک و خدمت تایید دریافت چک در شعب بانک‌هایی که دریافت‌کننده حساب فعال دارد، قابل‌انجام است.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک گفت: از ابتدای فروردین‌ماه ۱۴۰۰ تا پایان خرداد ۱۴۰۰، نسبت چک‌های برگشتی به چک‌های وصولی در حدود ۵/ ۹ درصد است.

طی همین بازه زمانی در سال گذشته، یعنی از ابتدای فروردین ۱۳۹۹ تا پایان خرداد ماه ۱۳۹۹، نسبت چک‌های برگشتی به چک‌های وصولی تقریبا ۱۶ درصد است. همچنین در بازه زمانی مشابه در سال ۹۸ نیز نسبت چک‌های برگشتی به چک‌های وصولی در حدود ۱۵/ ۱۰ درصد است که این آمار حاکی از کاهش چک‌های برگشتی است.


به گزارش روابط‌عمومی بانک مرکزی، سخنگوی اجرای قانون جدید چک درباره نسبت چک‌های جدید برگشتی به چک‌های جدید مبادله‌ای عنوان کرد: از ابتدای فروردین ۱۴۰۰ تا پایان خرداد ماه ۱۴۰۰، میزان چک‌های جدید برگشتی به چک‌های جدید مبادله‌ای، ۵/ ۳ درصد بوده است، اما این آمار درخصوص چک‌های قدیمی حدود ۵/ ۸ درصد است؛ بنابراین همان‌طور که مشاهده می‌شود آمار چک‌های برگشتی جدید بسیار پایین‌تر از چک‌های برگشتی قدیمی است. نادعلی زاده با بیان اینکه در حال حاضر و از ابتدای فروردین تا نیمه تیر ماه ۱۴۰۰، حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دسته چک جدید میان مشتریان توزیع شده است، تصریح کرد: این مقدار در واقع به معنای ۴۸ میلیون برگ چک است و از این میزان حدود ۵ میلیون و ۵۷۰ هزار چک معادل حدود ۱۱ درصد به گردش افتاده و در سامانه ثبت شده است. وی افزود: از ابتدای فروردین ۱۴۰۰ دسته چک‌های جدید توزیع شدند و همان‌گونه که پیش‌تر نیز اطلاع‌‌رسانی شده است، دسته چک‌های جدید باید در سامانه صیاد ثبت شوند. معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی درباره ارائه خدمات درخصوص قانون جدید چک از طریق دستگاه‌های خودپرداز عنوان کرد: این امر در برنامه بانک مرکزی است و البته به لحاظ فنی، پیچیدگی‌های خاص خود را دارد با این حال شبکه بانکی در تلاش است از طریق دستگاه‌های خودپرداز نیز این خدمت ارائه شود. همچنین فراهم شدن امکان ثبت و تایید چک از طریق کدهای دستوری USSD و پیامک نیز در دستور کار برنامه بانک مرکزی قرار دارد. نادعلی‌زاده ادامه داد: ارائه خدمات مرتبط با قانون جدید چک از طریق پیامک، تا پایان تیر ماه فراهم خواهد شد. همچنین به منظور سهولت بیشتر در حال حاضر نیز شعب، خدمات ثبت و تایید چک (خدمات سامانه صیاد) را به مشتریان ارائه می‌دهند.

در این زمینه خدمت ثبت چک برای صادرکنندگان در شعب بانک صادرکننده چک و خدمت تایید دریافت چک در شعب بانک‌هایی که دریافت‌کننده حساب فعال دارد، قابل‌انجام است.

نادعلی‌زاده با اشاره به راه‌اندازی سرویس استعلام چک‌های جدید توسط بانک مرکزی در آینده نزدیک عنوان کرد: بانک مرکزی درصدد است سرویس جدیدی را راه‌اندازی ‌کند که به‌واسطه آن، گیرنده در زمان دریافت چک، می‌تواند از ثبت یا عدم ثبت چک‌های جدید در سامانه صیاد اطمینان حاصل کند.

این سرویس مانند سایر خدمات چک در ابزارهای دسترسی به سامانه صیاد مانند برنامک‌های پرداخت موبایلی، اینترنت بانک و همراه بانک، پیامک و همچنین وب‌سایت بانک مرکزی قابل‌دسترس است و مشتریان حقیقی و حقوقی با مراجعه به این ابزارها می‌توانند از این امکان، بدون طی مراحل احراز هویت استفاده کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: