کد خبر: ۱۹۵۲۵۶
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۷ - ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - 08 June 2021
روسیه با هدف تبدیل شدن به یک کشور با محوریت یورو و دوری از تحریم‌های اقتصادی آمریکا، ارز اروپا را جایگزین دلار می‌کند.

 بانکداری ایرانی- روسیه با هدف تبدیل شدن به یک کشور با محوریت یورو و دوری از تحریم‌های اقتصادی آمریکا، ارز اروپا را جایگزین دلار می‌کند.

به گزارش تسنیم به نقل از راشا تودی، وزارت دارایی روسیه اعلام کرد مقامات این کشور قصد دارند ذخایر ارزی روسیه را از دلار آمریکا به یورو تغییر دهند.

دمیتری تیموفیف، نایب رئیس بخش کنترل محدودیت‌های خارجی وزارت دارایی روسیه، گفت:«هدف اول ما تبدیل کردن روسیه به یک کشور با محوریت یورو است و قرار است یورو را جایگزین دلار کنیم».

وی با اشاره به اینکه روسیه دلایل کافی برای این اقدام دارد گفت دولت آماده می‌شود محرکهای گسترده‌ای برای کسب و کارها ایجاد کند تا ارز مورد استفاده خود را به یورو تغییر دهند.

تیموفیف ادامه داد:« از آنجایی که ما یک اقتصاد بازار محور هستیم نمی‌توانیم فقط دستور دهیم از دلار استفاده نکنید. برخی از شرکت‌های دولتی باید مجبور به توقف استفاده از دلار شوند».

«ما باید ابزارهای لازم برای دور کردن کل اقتصاد از دلار را در یک پکیج آماده کنیم که در واقع باعث می‌شود از تحریم‌ها دوری کنیم و دنیا را دموکراتیک‌تر سازیم».

این اطلاعیه چند روز پس از آن منتشر شد که آنتون سلیوانف، وزیر دارایی روسیه اعلام کرده بود صندوق ثروت ملی سهم دلار را در ذخایر خود طی ماه آینده به صفر می‌رساند.

در این بین الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه هشدار داد اگر دولت آمریکا همچنان به وضع تحریم‌های اقتصادی ادامه دهد، روسیه به زودی قراردادهای نفتی با دلار را کنار می‌گذارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: