کد خبر: ۱۹۴۷۶۶
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۴ - ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 18 May 2021
مدیرعامل بیمه غیر بورسی گفت: حذف معافیت مالیات ارزش افزوده برای فعالیت شرکت‌های بیمه‌گر سرزمین اصلی در مناطق آزاد، جذابیت‌ فعالیت به عنوان یک مزیت اقتصادی را از بین ببرد.

مدیرعامل بیمه غیر بورسی گفت: حذف معافیت مالیات ارزش افزوده برای فعالیت شرکت‌های بیمه‌گر سرزمین اصلی در مناطق آزاد، جذابیت‌ فعالیت به عنوان یک مزیت اقتصادی را از بین ببرد.

به گزارش بانکداری ایرانی ،  علی‌اکبر اکرامی با بیان اینکه از اصلی‌ترین مزایای حضور شرکت‌های بیمه و حتی سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی است به دنیای‌ اقتصاد گفت: معافیت مالیات ارزش افزوده یکی از مشوق‌های سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد بشمار می‌آید که حذف آن مغایر با سیاست تسهیل فرآیند فعالیت‌ها در این مناطق است.

وی افزود: حذف معافیت مالیات ارزش افزوده موجب می‌شود تا شرکت‌های بیمه فعال در محدوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دیگر انگیزه چندانی برای حضور در این مناطق نداشته باشند. البته با گذشت بیش از یک دهه از فعالیت این شرکت‌ها در این مناطق، عملکرد‌ها نشان می‌دهد با وجود برخورداری مزایای مختلف نتوانسته‌اند پیشتازی چندانی نسبت به شرکت‌های سرزمین اصلی داشته باشند. البته در بوجود آمدن این شرایط می‌توان فعالیت شرکت‌های بیمه‌گر سرزمین اصلی دراین مناطق را به عنوان مهم‌ترین عامل در کنار مشکلات اقتصادی و رکود حاکم بر فضای کسب‌وکارها در این مناطق دانست.

این مقام مسئول درخصوص فعالیت شعب و دفاتر نمایندگی شرکت‌های بیمه‌گر سرزمین اصلی در مناطق آزاد توضیح داد: با توجه به بزرگ‌بودن و گسترده بودن فعالیت شرکت‌های بیمه در سرزمین اصلی این موضوع باعث شده تا عرصه فعالیت برای شرکت‌های کوچک در مناطق آزاد با محدودیت مواجه شود و رقابت نابرابری را برای فعالیت این شرکت‌ها ایجاد کند. مناطق آزاد به دلیل وسعت کمی ‌که دارند از بازار محدودتری نسبت به سرزمین اصلی برخوردار هستند که حضور شرکت‌های بیمه‌گر سرزمین اصلی در این مناطق، سهم بیمه‌گری بیمه‌های فعال این منطقه را کاهش و ریسک آنها را بالا برده است.

اکرامی ادامه داد: حال با توجه به اجرای مصوبه حذف معافیت مالیات ارزش افزوده مناطق آزاد به نظر می‌رسد که فعالیت برای شرکت‌های بیمه‌گر سرزمین اصلی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که دارای جمعیت و ظرفیت‌های کمی ‌است، دیگر دارای مزیت اقتصادی نخواهد بود. هرچند که این شرایط حتی برای شرکت‌های بیمه مناطق آزاد هم دیگر دارای مزیت نیست.

وی با بیان اینکه تلاش می شود با توجه به تمامی ‌این شرایط و مشکلات، فعالیت‌ وارد سرزمین اصلی شود، اضافه کرد: به نظر می‌رسد فعالیت در مناطق آزاد دیگر توجیه اقتصادی لازم را ندارد. این مهم قطعا می‌تواند پس از افزایش سرمایه شرکت و تایید بیمه مرکزی محقق شود و بهتر این است که این اتفاق رخ دهد. بیمه امید به عنوان شرکت فعال در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با توجه به افزایش سرمایه‌ای که در دستور کار قرار داده، آمادگی دارد وارد سرزمین اصلی شود. اگر سال جاری افزایش سرمایه شرکت به ثبت برسد و تایید بیمه مرکزی دریافت شود به زودی می‌توان وارد سرزمین اصلی شد.

مدیرعامل بیمه امید تصریح کرد: طبق مصوبه مجمع فوق‌العاده در ٢٤ اسفند سرمایه شرکت از ٥٠ به ١٥٠میلیارد تومان در دو مرحله افزایش یافته که در مرحله اول با افزایش ٧٩ میلیارد تومانی در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید و در مرحله دوم تا پایان سال١٤٠٠ با مصوبه هیات‌مدیره از ٧٩ به ١٥٠میلیارد تومان می رسد.

اکرامی‌ اضافه کرد: در کنار این اقدامات تلاش می شود با پیگیری سهامداران و با توجه به عملکرد شفاف شرکت بیمه امید، وارد بورس و فرابورس شد که قطعا با توجه به این افزایش سرمایه که تا پایان سال محقق خواهد شد این بستر فراهم خواهد شد. توسعه شبکه فروش و ایجاد نوآوری و طراحی محصولات جدید از دیگر برنامه‌ها است. بیمه امید در سال گذشته عملکرد خوبی را در حوزه‌های مختلف داشته که تداوم این روند از برنامه‌های مهم است. در حال حاضر با کمترین خسارت معوق در بحث بیمه‌های شخص ثالث روبرو و آنها پرداخت و تسویه شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: