کد خبر: ۱۹۴۲۰۴
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۱ - ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 27 April 2021
بیش از ۱۰۶۸۱ نفر (به مبلغ ۷۷۸۱ میلیارد ریال) با ابلاغ قانون بودجه ۱۴۰۰ به شبکه بانکی در سال‌جاری و تا‌ پایان ۴ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بهره‌مند شده‌اند.

بیش از ۱۰۶۸۱ نفر (به مبلغ ۷۷۸۱ میلیارد ریال) با ابلاغ قانون بودجه ۱۴۰۰ به شبکه بانکی در سال‌جاری و تا‌ پایان ۴ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بهره‌مند شده‌اند.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی و با اشاره به مکاتبه یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ریاست کل بانک مرکزی درخصوص پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به افراد مشمول قانون و انتشار همزمان آن نامه در فضای مجازی، مطالب زیر به منظور تنویر افکار عمومی منتشر می‌شود: بند الف تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، طی نامه شماره ۱۰۲۹‌.۰۰ مورخ ۷/ ۰۱/ ۱۴۰۰ به شبکه بانکی ابلاغ شده است و همه بانک‌ها و موسسات عامل ملزم به اجرای قانون هستند.


همچنین اکنون نیز بانک‌ها در حال اخذ مدارک و اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج هستند؛ چنانکه با ابلاغ قانون در سال‌جاری، تا‌ پایان ۴ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۰۶۸۱ نفر (به مبلغ ۷۷۸۱ میلیارد ریال) از تسهیلات یاد شده بهره‌مند شده‌اند. درخصوص اجرای بند «الف» تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ یادآور می‌شود، طی سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۸۲۴.۶۵۴ نفر و به میزان ۰۰۳/ ۴۳ میلیارد تومان از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بهره‌مند شده‌اند و باتوجه به اخبار انتشار یافته مبنی بر افزایش سقف فردی قرض‌الحسنه ازدواج در اواخر سال ۱۳۹۹ تعداد ۸۱.۷۲۸ نفر از افراد در صف که در شرف تکمیل پرونده‌های خود برای دریافت وام ازدواج بوده‌اند، نسبت به تکمیل پرونده اقدام نکردند و لذا صرفا افراد یادشده در صف انتظار سال ۱۳۹۹ بوده و در صورت واجد شرایط بودن در سال جدید از قانون یاد شده بهره‌مند خواهند شد. ذکر این نکته ضروری است که آمار عملکرد تسهیلات قرض‌الحسنه نسبت به سپرده‌های پس‌انداز قرض‌الحسنه (پس از کسر ذخیره قانونی) در پایان آذرماه سال ۱۳۹۹، بالغ بر ۱۱۰ درصد بوده است که حاکی از پرداخت مبلغی بیش از کل منابع پس‌انداز قرض‌الحسنه بانک‌ها برای انجام تکالیف قرض‌الحسنه است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: