کد خبر: ۱۹۳۸۷۱
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۲ - ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - 17 April 2021
سید محمدجواد میر طاهر عضو هیات مدیره بیمه دانا به خبرنگار بانکداری ایرانی گفت : مشکل نقل و انتقال اعتبارات به خارج از مرزها موضوعی است که در تمام صنایع و صنعت بیمه تاثیر گذاشته است. صنعت بیمه تحت تاثیر محدودیت های ناشی از تحریم ها در انتقال حق بیمه، کارمزد اتکایی و همچنین پرداخت خسارت در بیمه های اتکای با مشکل مواجه شد.

چشم‌انداز روشن صنعت بیمه در 1400یکی از بخش های مهم اقتصاد کشور صنعت بیمه است که همانند سایر بخش های اقتصادی متاثر از عوامل تاثیر گذار بر شاخص های اقتصاد کلان کشور است تحریم و تورم دو موانع جدی برسر راه اقتصاد کشور در چندسال اخیر بوده است اما در سال جاری دو پنجره پیش روی اقتصاد کشور در حال گشودن است یکی احیای دوباره برجام و دیگری قرار داد 25 ایران و چین است برای بررسی تحولات اخیراقتصادی کشور در صنعت بیمه و همچنین مسایل داخلی این صنعت  سید محمدجواد میر طاهر عضو هیات مدیره بیمه دانا به گسترش نیوز گفت : مشکل نقل و انتقال اعتبارات به خارج از مرزها موضوعی است که در تمام صنایع و صنعت بیمه تاثیر گذاشته است. صنعت بیمه تحت تاثیر محدودیت های ناشی از تحریم ها در انتقال حق بیمه، کارمزد اتکایی و همچنین پرداخت خسارت در بیمه های اتکای با مشکل مواجه شد.

این فعال صنعت بیمه افزود: خدمات بیمه اتکایی بعد از تحریم ها به واسطه عدم امکان ارائه خدمات با مشارکت بیمه های اتکایی خارجی با مشکلات زیادی مواجه شد و باعث شد به اجبار بخش زیادی از بیمه های اتکایی به خود بیمه مرکزی محول شود. بعضی از شرکت ها بیمه از ترس بلوکه شدن و تحریم شدن، از همکاری با بیمه های ایرانی منصرف شدند. در خصوص انتقال دانش فنی هم تحریم ها تاثیر گذار بودند و امکان نقل و انتقال دانش فنی را به کشور وجود نداشت.

عضو هیات مدیره شرکت بیمه دانا با اشاره به قرارداد 25 ساله ایران و چین، آن را فرصت تلقی کرد و گفت: امکان این هست که از طریق این قرارداد ظرفیت های برای توسعه صنعت بیمه ایجاد شود. اگر موضوع رفع یا تعلیق تحریم ها هم اتفاق بیافتد، گشایش های در خصوص آموزش ها کارکنان و آماده سازی زیرساخت ها به وجود می آید و حتی می توان با افزایش زمینه همکاری ها شرکت های دو ملیتی هم تاسیس کرد.

صنعت بیمه رکورد دار در بازدهی در بورس

این کارشناس بیمه در مورد تاثیر بورس بر صنعت بیمه هم گفت: بیش از 50 هزار میلیارد تومان پرتفوی بورسی صنعت بیمه است. که بعد از ریزش بورس شرکت های بیمه ای نیز مانند بقیه سهامدران ضرر و زیان کردند. البته شرکت هایی که خسارت معوق بیشتری داشتند، ‌طی سال ۹۹ شروع به شناسایی سود کردند که خسارات معوق خود را پرداخت نمایند.

میرطاهر ادامه داد: بررسی میزان رشد صنایع مختلف بورسی(capital gain) نشان می دهد که میزان افزایش قیمت سهم های بیمه ای بیشترین مقدار بازدهی در سال گذشته در صنایع بورسی را نصیب سهامداران خود کرده اند و این بدین معنی تاثیرات دو طرفه بورس و صنعت بیمه بر هم است.


این کارشناس بیمه عملکرد و نحوه سرمایه گذاری در بورس به همراه تغییراتی که به واسطه دوران کرونا در صورت های مالی بیمه ها در افزایش سود صنعت بیمه در بورس موثر دانست و گفت: با کاهش ترددهای جاده ای در دوران کرونا نسبت خسارت در رشته های بیمه ای مانند شخص ثالث پایین آمد و پایین بودن حجم شناور برخی سهم ها هم باعث شد که اقبال بیشتری نسبت به سهم های بیمه ای به وجود بیاید.


دکتر میرطاهر در پایان به تفاوت اوراق تبعی با بیمه سهام اشاره کردو گفت: با توجه به ظرفیت های صنعت بیمه این امکان وجود دارد که در آینده ابزارهایی را طراحی کرد که پیوند بازار سرمایه و بیمه بیشتر شود و حتی بیمه ها در حوزه های مختلفی مانند کمک به افزایش نقدشوندگی سهام نقش بیشتری ایفا کنند.


تناسب بین تورم و افزایش حق بیمه ها کم است


این کارشناس بیمه مهم ترین چالش های فعلی صنعت بیمه را این گونه نام برد: تورم یکی از تاثیرگذارترین عامل بر صنعت بیمه است و در سال های اخیر اقتصاد کشور با تورم افسار گسیخته روبه رو بوده که تاثیر آن بر تمام شاکله های اقتصادی نمود داشته است. این تورم باعث افزایش ۵/۴۵ درصدی نرخ دیه در صنعت بیمه شده است. در صورتی که حق بیمه شخص ثالث ۳۷درصد افزایش پیدا کرد و این اختلاف صنعت بیمه را متضرر کرده است.

عضو هیات مدیره شرکت بیمه دانا در مورد تفاوت افزایش غیر متعارف نرخ دیه در برابر حق بیمه گفت: همواره نرخ دیه از حوزه های تورمی تاثیر افزایش داشته اما حق بیمه در این بخش کمتر از درصد افزایش نرخ بیمه یا تورم بوده که این مساله همواره جزو چالش های صنعت بیمه بوده است.


این کارشناس بیمه تحریم ها را چالش دیگر صنعت بیمه دانست و افزود: تحریم ها در انتقال دانش فنی، بیمه های اتکایی و امکان ارائه خدمات بیمه اتکایی مشکلاتی را به وجود آورده اند. قبلا ارائه خدمات بیمه اتکایی در قابل همکاری با بروکرها و شرکت های بیمه ها اتکایی خارجی،‌ انجام می شد و امروز به خاطر تحریم ها خدمات دهی در این مدل بیمه دچار مشکل و مساله شده است.

به گفته میرطاهر تغییر نسل فعالان حوزه بیمه معضل دیگر این صنعت قلمداد کردو گفت: در سال های آینده تغییر نسلی در صنعت بیمه اتفاق می افتد که خیلی از شرکت های بیمه با رشد نرخ بازنشستگی مواجه اند و این موضوع هم می تواند چالش های را در این صنعت به وجود بیاورد.


انتظار اصلاحات از دولت سیزدهم


این کارشناس بیمه در مورد تاثیر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در صنعت بیمه، توضیح داد: می توان انتظار داشت که دولت جدید دست به اصلاحات ساختاری در صنعت بیمه بزند چرا که در حال حاضر نیاز به انقلاب بخش فناورهای بیمه ای وجود دارد.
میرطاهر پیش بینی کرد که با انجام اصلاحات در حوزه فناوری های بیمه می توان انتظار داشت که امکان ایجاد خدمات جدید بیمه ای در بخش های نوینی مثل، رمز ارز و بلاک چین،‌ 5G و اینترنت اشیا هم به وجود بیاید.


او ادامه داد: بیمه مرکزی اقداماتی را در راستای فناوری های بیمه برداشته و به نظر می رسد که در سال جدید نیازمند این هستم این اقدامات و حوزه ها تقویت شوند.

عضو هیات مدیره شرکت بیمه دانا، با اشاره به اختلاف زیاد نُرم و عرف جهانی استفاده از بیمه های زندگی با ایران گفت: سال گذشته تحت تاثیر شرایط خاص و اقتصادی کرونا، پرتفوی بیمه های زندگی در صنعت بیمه به ۶/۱۵ درصد افزایش یافت که این رقم هنوز با نُرم ها و عرف جهانی فاصله زیادی دارد.


این کارشناس بیمه تاسیس صندوق حوادث طبیعی را یکی دیگر از اتفاقات مهم سال ۹۹ دانست و گفت: مقرر شده که در سال ۱۴۰۰ بیش از 30 میلیون خانه تحت پوشش بیمه حوادث قرار بگیرد و اجرای شدن این موضوع نیازمند زیرساخت سازی هایی است که دولت آتی می تواند آن را دنبال کند.

 کرونا ؛ مهمترین چالش صنعت بیمه درسال 99

کارشناس بیمه مهم ترین چالش صنعت بیمه در سال گذشته را پانادمی کرونا دانست و گفت: شیوع بیماری کرونا باعث تغییر در تراز مالی بیمه ها شد به صورتی بیمه ها با کاهش خسارات بیمه ثالث و افزایش خسارت ها در بیمه های اشخاص، عمر و زندگی مواجه بودند.


او  افزود: با توجه به این که در دوران کرونا،‌ ترددهای جاده ای کاهش پیدا کرده بودند، هزینه ها و خسارات سنگین بیمه ای در بیمه شخص ثالث کم شده اما در مقابل هزینه ها و خسارت های ناشی از بیمه عمر،‌ اشخاص و زندگی بالا رفتند.


این کارشناس بیمه با اشاره به این که حق بیمه تولیدی صنعت بیمه در سال گذشته به 82 هزار میلیارد تومان رسیده است، پیش بینی کرد: انتظار می رود که امسال حق بیمه تولیدی در صنعت بیمه به 110 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند.

میرطاهر پرداخت خسارت را از نکات بسیار مهم صنعت بیمه قلمداد کرد و افزود: 43 هزار میلیارد تومان خسارت پرداخت شده است و با توجه به بیمه کرونا پیش بینی می شود که نسبت خسارت در رشته درمان به ۷۵ درصد افزایش پیدا کندکه نشان دهند عوارض شیوه بیماری کرونا بر صنعت بیمه است.


او در مورد دیگر تاثیرات کرونا در صنعت بیمه هم گفت: شیوع کرونا تاثیر دیگری هم بر صنعت بیمه گذاشته و باعث شده که تمایل به استفاده از خدمات بیمه زندگی افزایش پیدا کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: