کد خبر: ۱۹۳۳۳۵
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۱ - ۱۲ فروردين ۱۴۰۰ - 01 April 2021
صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد سهم دلار از ذخایر ارز جهانی در سه ماهه پایانی سال گذشته میلادی تا ۵۹ درصد پایین آمد در حالیکه سهم یورو تا ۲۱.۲ درصد و سهم یوان تا ۲.۳ درصد افزایش داشت.

بانکداری ایرانی- صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد سهم دلار از ذخایر ارز جهانی در سه ماهه پایانی سال گذشته میلادی تا ۵۹ درصد پایین آمد در حالیکه سهم یورو تا ۲۱.۲ درصد و سهم یوان تا ۲.۳ درصد افزایش داشت.

به گزارش تسنیم به نقل از بلومبرگ، صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد سهم دلار از ذخایر ارز جهانی در سه ماهه پایانی سال گذشته میلادی به حدود 59 درصد رسید که پایین‌ترین رقم طی 25 سال گذشته است.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید.

کاهش سهم دلار در دوره‌ای اتفاق افتاد که شاخص آن بیشترین کاهش را از سال 2010 نشان می‌داد و تردیدهای بسیاری در مورد حفظ موقعیت آن به عنوان برترین ارز ذخیره وجود داشت. ارزش چین در حال حاضر بیشتر از هر زمان دیگری در لندن دست به دست می شود.

سهم یورو از ذخایر ارز خارجی رسمی جهان در ماه‌های پایانی 2020 از 20.5 تا 21.2 افزایش داشت در حالی که سهم یوان از 2.1 درصد به 2.3 درصد رسید. یوان 1.94 درصد از ذخایر ارز جهان را در سه ماهه پایانی 2019 تشکیل می‌داد.

تحلیلگران عقیده دارند کاهش سهم دلار از ذخایر جهانی موقتی است و نتیجه کاهش ارزش آن در برابر سایر ارزهای برتر دنیا در پاییز 2020 بوده است. گزارش این تحلیلگران بر اطلاعاتی استوار است که نشان می‌دهد دارایی‌های دلار در بانک‌های مرکزی تا 7 تریلیون دلار افزایش یافته است.

پیش‌بینی می شود سهم دلار در سه ماهه فعلی 2.8 درصد افزایش یابد. دلار همچنان برترین ارز مورد استفاده در جهان است و اطلاعات بانک تسویه بین الملل نشان می‌دهد ارز آمریکا در یک سمت 88 درصد از تمام معاملات قرار دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: