کد خبر: ۱۹۳۲۴۴
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۰ - ۰۷ فروردين ۱۴۰۰ - 27 March 2021
سخنگوی وزارت خارجه از امضای سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله بین ایران و چین و دیدار همتای چینی با تعدادی از مقامات خبر داد.

 سخنگوی وزارت خارجه از امضای سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله بین ایران و چین و دیدار همتای چینی با تعدادی از مقامات خبر داد.

  سعید خطیب زاده درباره سفر وزیر امور خارجه چین به تهران در گفت و گویی تلویزیونی گفت: این سفر در آستانه پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک دو کشور انجام می‌شود و در جریان این سفر، سند جامع همکاری‌های ۲۵ساله بین دو کشور به امضا می‌رسد. در جریان این سفر، وزیر خارجه چین دیدارهایی را نیز با تعدادی از مقام‌های ایران خواهد داشت.

وی افزود: سال ۹۴ و در جریان سفر رئیس‌جمهوری چین به تهران در ارتباط با این موضوع بحث و گفت و گو شد به این منظور که روابط دو کشور به سطح راهبردی و جامع هدایت شود. در همین چارچوب چندین بار این سند برای بررسی بین مقام‌های دو کشور رد و بدل شد و نهایتا روز شنبه بین وزرای خارجه دو کشور امضا خواهد شد.

خطیب‌زاده با بیان اینکه روابط ایران و چین چند لایه و عمیق است و لازم بود در این ارتباط سندی تدوین شود، ادامه داد: این سند دارای ابعاد اقتصادی و سیاسی است. در این سند به ابعاد اقتصادی همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف و مشارکت ایران در ایده کمربند راه چین توجه شده و محوریت خاصی برای توجه به بخش‌های خصوصی دو کشور در نظر گرفته شده است. این سند دارای زمینه‌های فرهنگی و مردمی و در واقع یک نقشه راه در روابط دو کشور است. این یک سند بالادستی است و می‌تواند در تعمیق روابط دو کشور بسیار موثر و تاثیرگذار باشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: