کد خبر: ۱۹۳۱۴۷
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۶ - ۰۴ فروردين ۱۴۰۰ - 24 March 2021
وزیر اسبق بازرگانی گفت: یکی از مهم‌ ترین موانع نبود شرایط مناسب برای فضای کسب و کار است و در واقع محیطی که تولید قرار است در آن شکل بگیرد مناسب نیست.

بانکداری ایرانی- وزیر اسبق بازرگانی گفت: یکی از مهم‌ ترین موانع نبود شرایط مناسب برای فضای کسب و کار است و در واقع محیطی که تولید قرار است در آن شکل بگیرد مناسب نیست.

به گزارش  تسنیم، یحی آل اسحاق با اشاره به شعار سال گذشته (جهش تولید) اظهار کرد: اگرچه در بعضی از حوزه‌های اقتصادی مانند فولاد، پتروشیمی و برخی از خدمات فنی و مهندسی و همچنین امور زیربنایی در حوزه صادرات موفقیت‌هایی کسب کردیم اما جهش تولید و اقتصاد اتفاق نیفتاد.

وی ظرفیت‌های موجود در کشور برای رشد اقتصادی را بسیار خوب توصیف کرد و ادامه داد: برخی گمان می‌کنند جهش تولید یک شعار است اما حقیقت آن است که ظرفیت و شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای است که می‌توانیم جهش داشته باشیم.

وزیر اسبق بازرگانی به برخی از شاخص‌های اقتصادی کشور اشاره و عنوان کرد: از نظر موقعیت جغرافیایی در شرایطی قرار داریم که با 15 کشور همسایه هستیم و این از نظر اقتصادی اهمیت دارد. این شرایط یک ظرفیت حدوداً هزار و 200 میلیارد دلاری فراهم آورده است و در حقیقت این کشورها با یکدیگر این میزان تعاملات اقتصادی را دارند.

وی افزود: از ظرفیت هزار و 200 میلیارد دلاری، 300 میلیارد دلار برای ایران ممکن است که می‌توانیم آن را در تعامل اقتصادی با کشورهای همسایه کسب کنیم.

آل اسحاق نیروی انسانی ماهر و وجود منابع زیرزمینی و تأسیسات زیربنایی را از دیگر ظرفیت‌های کشور برای رشد اقتصادی برشمرد و اذعان کرد: متأسفانه حداقل استفاده را از مجموعه ظرفیت‌های موجود کشور نمی‌کنیم و به همین جهت به اهداف اقتصادی دست نمی‌یابیم.

وی در عین حال با اشاره به برخی محدودیت‌ها برای جمهوری اسلامی ایران گفت: در کنار مشکلات داخلی، تحریم‌ها نیز وجود دارند که مانع و محدودیتی در رسیدن به اهداف اقتصادی محسوب می‌شوند.

وزیر اسبق بازرگانی درباره موانع تحقق شعار سال 1400 گفت: یکی از مهم ‌ترین موانع نبود شرایط مناسب برای فضای کسب و کار است و در واقع محیطی که تولید قرار است در آن شکل بگیرد مناسب نیست و در این راستا ایران جایگاه 120 را در دنیا و میان 180 کشور جهان دارد که اصلاً رتبه خوبی برای تولید ملی نیست.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: