کد خبر: ۱۹۱۳۴۸
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۱ - ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ - 06 February 2021
در روزهایی که بازار سرمایه حال مساعدی ندارد و روز به روز ارزش سهام کم‌تر می‌شود و ریسک سرمایه‌گذاری افزایش پیدا می‌کند؛ شاخص‌کل در هفته گذشته با افت ۹/ ۲ واحدی به محدوده یک میلیون و ۱۷۳ هزار واحد رسید، در این شرایط سرمایه‌گذاری‌های کم‌ریسک رونق گرفته است.

در روزهایی که بازار سرمایه حال مساعدی ندارد و روز به روز ارزش سهام کم‌تر می‌شود و ریسک سرمایه‌گذاری افزایش پیدا می‌کند؛ شاخص‌کل در هفته گذشته با افت ۹/ ۲ واحدی به محدوده یک میلیون و ۱۷۳ هزار واحد رسید، در این شرایط سرمایه‌گذاری‌های کم‌ریسک رونق گرفته است.

همانطور که جریان ورود و خروج نقدینگی نشان می‌دهد در هفته‌های گذشته شاهد افزایش ورود نقدینگی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری بودیم که بیشتر آن سهم صندوق‌های با درآمد ثابت بوده است. همین مساله اهمیت انتخاب صندوق‌های سرمایه‌گذاری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان سرمایه‌گذاری کم‌ریسک و مطمئن را نشان می‌دهد.


صندوق‌های با درآمد ثابت عملکردی مشابه هم ندارند و مدیریت وجوه در صندوق‌ها با هم متفاوت است. سرمایه‌گذاران باید برای انتخاب بهترین صندوق، عملکرد صندوق در کسب بازدهی، در مدیریت وجوه نقد و نحوه سرمایه‌گذاری را بررسی کنند و سپس صندوق مناسب را انتخاب کنند.

در یک ماه منتهی به ۱۵ بهمن، صندوق سرمایه‌گذاری ثابت‌نامی مفید با بازدهی ۱۴/ ۲‌درصد بهترین عملکرد را در بین صندوق‌های با درآمد ثابت داشته است. نکته قابل‌توجه در مورد این صندوق این است که تنها یک درصد از دارایی صندوق به سهام اختصاص یافته و ۹۵ درصد دارایی‌ها اوراق و ۴ درصد نیز سپرده بانکی است. پرتفوی بورسی این صندوق از صنایع سرمایه‌گذاری و رایانه تشکیل شده است.

صندوق قابل معامله سپر سرمایه بیدار نیز که در بین صندوق‌های با درآمد ثابت ریسک سرمایه‌گذاری بالاتری دارد با بازدهی ۹۶/ ۱ در رتبه دوم قرار گرفته است. ۱۲ درصد دارایی‌های این صندوق در بازار سهام سرمایه‌گذاری شده است. همچنین پرتفو بورسی این صندوق پراکندگی زیادی دارد و در اکثر صنایع سهام خریداری کرده است. صندوق الماس‌کوروش نیز با بازدهی ۹۴/ ۱ درصد در بین صندوق‌های برتر قرار گرفته است. حدود ۱۳ درصد از دارایی این صندوق صرف خرید سهام شده است.

در سوی دیگر صندوق پیشگامان سرمایه نوآفرین با افت ۷۶/ ۲ به‌عنوان ضعیف‌ترین صندوق با درآمد ثابت شناخته شد. ۱۵درصد دارایی‌های این صندوق در بورس اوراق بهادار سرمایه‌گذاری شده است. صندوق‌های سهامی نیز با توجه به ریسک بالایی که دارند این روزها، کمتر مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته‌اند. اگر نگاهی کلی به عملکرد صندوق‌های سهامی بیندازیم متوجه خواهیم شد که ارزش تمامی صندوق‌ها در یک ماه منتهی به ۱۵ بهمن کاهش پیدا کرده است. صندوق قابل‌معامله سرو سودمند مدبران با نماد سرو به‌رغم اینکه کاهش ۳۹/ ۲‌درصدی داشته است بهترین صندوق سهامی بوده و توانسته در یک ماه اخیر افت کمتری داشته باشد.

۹۲درصد دارایی‌های این صندوق به پرتفو بورسی تخصیص داده شده است و فلزات اساسی بیشترین سهم را دارد. صندوق سرمایه‌گذاری فیروزه‌موفقیت نیز با افت ۷/ ۴ درصد،‌ بعد از صندوق سرو کمترین کاهش را داشته است. صندوق قابل معامله آتیه درخشان‌مس نیز با افت ۴۷/ ۱۹ بیشترین افت را در بین صندوق‌های سهامی داشته است. در بین صندوق‌های سهامی،‌ صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه رفاه با بتا ۹۱/ ۱۱ بیشترین ریسک سرمایه‌گذاری را دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: