کد خبر: ۱۹۰۷۹۱
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۶ - ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - 26 January 2021
شرکت بازرگانی دولتی ایران در اطلاعیه‌ای اعلام‌کرد: روغن خوراکی مورد نیاز کشور در شبکه‌ توزیع خانوار بدون محدودیت عرضه می‌شود.

بانکداری ایرانی - شرکت بازرگانی دولتی ایران در اطلاعیه‌ای اعلام‌کرد: روغن خوراکی مورد نیاز کشور در شبکه‌ توزیع خانوار بدون محدودیت عرضه می‌شود.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از شرکت بازرگانی دولتی ایران، پیرو اخبار منتشره درباره بازار روغن نباتی کشور و در بعضی موارد اعلام نیاز کارخانجات به روغن خام برای تولید بیشتر، این شرکت در اطلاعیه ای اعلام کرد: میانگین تولید و توزیع روغن نباتی کشور در چهار سال گذشته سالیانه نزدیک به یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن و میزان روغن خام تامین شده برای کارخانجات از ابتدای سال‌جاری تاکنون حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن بوده است.

از ابتدای امسال روغن خام مورد نیاز کارخانه های روغن نباتی برای توزیع در شبکه های خانوار و صنف و صنعت از چهار محل واردات بخش خصوصی، استحصالی دانه وارداتی، استحصالی دانه داخلی و ذخایر راهبردی تامین شده که با احتساب موجودی ابتدای دوره میزان یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن روغن خام مورد نیاز تولید روغن نباتی کارخانجات تامین شده است و اکنون روغن موجود در مخازن کارخانجات و مخازن بنادر بخش خصوصی و دولتی در شرایط مطلوبی قرار دارد.

در این اطلاعیه آمده است: با توجه به تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی علیه ایران و مشکلات مترتب بر تامین ارز کشور، واردات روغن خام در ۱۰ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۴ درصد ( ۴۵۴ هزار تن) کاهش داشته است که تدابیر دولت در مقابله با تحریم و حفظ و ارتقای ذخایر راهبردی کالاهای اساسی موجب شد کسری میزان واردات از محل ذخایر راهبردی به میزان ۵۲۳ هزار تن از ابتدای سال جاری تاکنون تامین و توزیع شود.

به منظور جبران تقاضاهای مضاعف موجود و نیاز های پایان سال، برنامه توزیع ۳۰۰ هزار تن روغن خام مازاد بر توزیع قبلی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شده که در حال اجرا است.

برپایه این اطلاعیه، در ۱۰ ماهه امسال با احتساب روغن استحصالی از محل دانه داخلی و موجودی ابتدای سال نزدیک به یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن روغن مورد نیاز کشور تولید و توزیع شده که بیشتر از ارقام تولید متوسط دوره مشابه چهار سال گذشته کشور است، این در حالی است که ذخایر روغن کشور و میزان روغن خام تامین ارز شده و در حال حمل به کشور در شرایط مناسبی قرار دارد و از وضعیت با ثبات و قابل اتکایی برخوردار است .

نکته قابل توجه در تحلیل مشکل پیش آمده در بازار روغن، آثار انتظارات تورمی ناشی از اطلاع رسانی گسترده و متراکم درخصوص آزادسازی نرخ ارز کالاهای اساسی در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بودجه سال ۱۴۰۰ است که فشار بسیار سنگینی بر تقاضای بخش صنف، صنعت و خانوار به بازار تحمیل و در عمل بازار را از حالت تعادل خارج کرده است.

همچنین در آخرین جلسه تنظیم بازار کالاهای اساسی که در دفتر معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد به صراحت اعلام شد: دولت هیچ تصمیمی به منظور تغییر ارز کالاهای اساسی از جمله روغن خام نداشته و امید است با کاهش انتظارات تورمی ناشی از این تدابیر، در آینده نزدیک بازار روغن به آرامش برسد.

به گزارش ایرنا، نیاز سالیانه کشور به روغن خام یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن است که حدود یک میلیون ۴۰۰ هزار تن معادل ۷۵ تا ۸۰ درصد از محل واردات و ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن از استحصال دانه های روغنی تامین می شود.

اکنون روغن خام و بخشی از دانه روغنی از کشورهای روسیه، مالزی، اوکراین، برزیل و آرژانتین تامین می شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: