کد خبر: ۱۹۰۵۳۱
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۵ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - 20 January 2021
مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو گفت: متقاضیان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی مجری طرح‌های آب دریا می‌توانند با مراجعه به شرکت آب منطقه‌ای نسبت به تأمین آب مورد نیاز خود مطابق با قوانین موجود اقدام نمایند.

بانکداری ایرانی- مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو گفت: متقاضیان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی مجری طرح‌های آب دریا می‌توانند با مراجعه به شرکت آب منطقه‌ای نسبت به تأمین آب مورد نیاز خود مطابق با قوانین موجود اقدام نمایند.

صدیقه ترابی، مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو در گفت وگو با  تسنیم، اظهار داشت: وزارت نیرو به منظور نظام‌مند کردن و تسهیل فرآیند صدور مجوز برداشت و بهره‌برداری از آب دریا توسط متقاضیان بخش خصوصی، دستورالعمل تخصیص و برداشت از آب دریا را در سال 1395 به شرکتهای آب منطقه‌ای ابلاغ کرد.

وی افزود: مطابق با مفاد این دستورالعمل، طرحهای دسته اول و دوم تقاضاهای آب دریا مربوط به استانهای ساحلی بدون نمک زدایی و با نمک‌زدایی آب دریا و دسته سوم نیز شامل طرح‌های برداشت آب از دریا و نمک‌زدایی آن برای انتقال به استان غیرساحلی است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو تصریح کرد: در دسته سوم تقاضاهای برداشت از آب دریا، با توجه به حصول نتایج مطالعات تعیین نیاز و کمبود آبی بخش‌های شرب و صنعت در کل کشور تا افق سال 1450 در وزارت نیرو (طرح انتقال آب از خلیج‌فارس و دریای عمان به مرکز فلات ایران)، مقرر شده است با در نظر گرفتن کمبود آب برآوردشده، مجوز تخصیص آب دریا برای شرکت آب منطقه‌ای محل مصرف جهت اجرای طرح انتقال آب دریا توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی بدون استفاده از منابع مالی دولتی (طبق دستور صریح ریاست محترم جمهوری، ابلاغی طی نامه شماره 52508 مورخ 26/4/97، مبنی بر تشویق بخش خصوصی جهت تولید آب و برق موردنیاز کشور و فروش در بازار بدون دخالت دولت) صادر شود.

وی ادامه داد: در خصوص تخصیص آب دریا به استان سیستان و بلوچستان، وزارت نیرو در چارچوب مقررات نظام تخصیص آب و دستورالعمل تخصیص و برداشت از آب دریا، به منظور تأمین آب مورد نیاز صنایع و گلخانه‌های این استان، مجوز سقف تخصیص کلان آب دریا به میزان 1939.4 میلیون مترمکعب در سال را به شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان ابلاغ کرده که متقاضیان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی مجری طرح‌های آب دریا می‌توانند با مراجعه به شرکت آب منطقه‌ای نسبت به تأمین آب مورد نیاز خود مطابق با قوانین موجود اقدام نمایند.

ترابی خاطرنشان کرد: ذکر این نکته ضروری است که شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان در سال 1398 حجمی معادل 300 میلیون مترمکعب آب دریا را جهت انتقال به کل پهنه استان جهت تأمین نیازهای صنعت به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار نموده است.

وی افزود: در استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی نیز تکمیل مطالعات و اجرای طرح انتقال آب دریای عمان به این استان‌ها با رعایت الزامات و شرایط لازم در سال 1398 به شرکت‌های آب منطقه‌ای استان خراسان جنوبی و خراسان رضوی ابلاغ شده تا اجرای طرح با استفاده از منابع مالی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فراهم شود.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو تصریح کرد: باتوجه به تأثیرگذاری اجرای پروژه‌های یاد شده در رونق منطقه، استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان شرکت مجری پروژه را تشکیل داده و سهامداران را جهت اجرا مشخص نموده‌اند تا در چارچوب مجوزهای تخصیص آب صادره دریا نسبت به عملیاتی نمودن طرح اقدام نمایند.

وی ادامه داد: علاوه براین وزارت نیرو در صورت احصاء کمبود نیاز آبی شرب با لحاظ پایداری کمی و کیفی منابع آب محلی، از طریق فرایند مناقصه و کشف قیمت عادله آب، خرید تضمینی آب شرب از طریق دریا در را دستورکار خود قرار خواهد داد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: