کد خبر: ۱۸۹۹۵۱
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۱ - ۱۵ دی ۱۳۹۹ - 04 January 2021
گزارش‌های جهانی از سرازیر شدن سرمایه‌ها به سمت فین‌تک‌ها به خصوص در حوزه خدمات مالی خبر می‌دهند.

گزارش‌های جهانی از سرازیر شدن سرمایه‌ها به سمت فین‌تک‌ها به خصوص در حوزه خدمات مالی خبر می‌دهند.

 بر اساس آماری که کورش پرویزیان، رئیس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی اعلام کرد: حدود ۲۰درصد تولید ناخالص داخلی کشورهای توسعه یافته در سال ۲۰۲۰ از کانال فناوری اطلاعات تحقق پیدا کرد؛ این در حالی است که در ایران با وجود فراهم بودن زیرساخت‌های لازم برای رشد این پدیده نوظهور، این نسبت بسیار اندک است. وی که در پنجمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت صنعتی سخن می‌گفت ادامه داد: به کار گیری فناوری‌های نو ظهور در صنعت بانکداری، بازار پول و سرمایه و ارز موضوعی است که نمی‌توان به راحتی از کنار آن گذشت و توجه و تمرکز زیادی از سوی فعالان این حوزه، مخصوصا بانک‌ها، فعالان بازار سرمایه، نهادهای مرتبط و حتی بنگاه‌ها را می‌طلبد.


وی در ادامه افزود: آنچه برای فعالان نظام بانکی و بازار سرمایه ضرروی به نظر می‌رسد کسب آمادگی لازم برای بهره‌گیری از تحولات فناوری‌های نوظهور در صنعت پولی و مالی است. رئیس کانون بانک‌های خصوصی با بیان اینکه بانک‌ها برای کاهش هزینه‌های خود نیاز دارند تا به این پدیده نوظهور توجه ویژه‌ای داشته باشند گفت: بانک‌های کشور امروز به شدت نیاز دارند تا با تمرکز بر ظرفیت فناوری‌های اطلاعاتی، هزینه‌های خود را به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش دهند و این موضوع می‌تواند از بستر فین تک‌ها تحقق یابد.

وی افزود: در صنعت فناوری اطلاعات رشد فناوری‌های نوین مانند نسل جدید هوش مصنوعی، کلان داده و بلاکچین که مصادیق مختلف فناوری‌های نوظهور هستند در خدمات مالی تحولات ساختاری ویژه‌ای ایجاد کرده به طوری که روندهای آتی صنعت بانکداری با چنین کلید واژه‌هایی گره خورده است.

مدیرعامل بانک پارسیان، ظرفیت‌های نظام بانکی در حوزه بانکداری نوین را مورد توجه قرار داد و افزود: متاسفانه ساختارهای مرسوم و مقررات متفاوتی که در این حوزه اعمال می‌شود کمتر به نهادهای اصلی اجازه ورود به این چرخه را می‌دهند. تنها راه باقی مانده در این شرایط تقویت فین‌تک‌ها در عرصه مالی و کمک آنها برای مقابله با کمبودها و محدودیت اعمال‌شده از بیرون است.

مدیر عامل بانک پارسیان از لزوم تغییر برخی از قوانین در این حوزه خبر داد و افزود: سیاست‌گذاران بازار پول و سرمایه به خوبی به اهمیت این مساله اشراف داشته و در تلاش هستند که محدودیت بیرونی را به نوعی جبران کنند. با این وجود برای بروز و ظهور فعالان فین‌تک‌ها راه طولانی را در پیش داریم. وی که امیدوار است ظرفیت‌های ایجاد شده در حوزه فین‌تک‌ها به کمک بازار پول و سرمایه بیاید، ادامه داد: در بانکداری خصوصی و حتی بانکداری دولتی سرمایه‌گذاری نسبتا خوبی در حال انجام است به طوری که در حوزه پرداخت تقریبا از ظرفیت‌های بومی‌ بسیار خوبی استفاده می‌شود و تقریبا کمبودی در آن وجود ندارد. البته در برخی از حوزه‌ها و چرخه‌های مهم نظام پولی و مالی کارهای نکرده بسیاری وجود دارد و باید برای پیشبرد سریع‌تر آنها فعالیت بیشتری کرد.

این فعال نظام بانکی در ادامه سخنان خود گریزی هم به محدودیت‌های مقرراتی زد و گفت: مقررات موجود در این بخش نیازمند بازنگری دقیقی است تا ظرفیت‌های فین‌تک‌ها در نظام مالی و بازار سرمایه شکل گیرد. به عنوان مثال در قوانین و تصمیم‌سازی‌های مربوط به حوزه رمزارز‌ها نیازمند تغییراتی است و بهتر است کمی ‌از سخت‌گیری‌هایی که در این حوزه وجود دارد را تعدیل کنیم.

وی کاهش بوروکراسی‌های اداری و شکستن محدودیت‌های زمانی و جغرافیایی، کاهش هزینه‌ها در عین حفظ کیفیت و افزایش سرویس‌های مالی و توانایی هوشمندانه در ارزیابی خطرها و ریسک‌های احتمالی را از جمله مهم‌ترین آثار به‌کارگیری فین‌تک در حوزه پرداخت برشمرد.کورش پرویزیان همچنین در ادامه با اشاره به اینکه برخی از مشکلات موجود نظام بانکی مربوط به بانک‌ها نیست، ادامه داد: به عنوان مثال برخی از محدودیت‌های سیاستی در حوزه پهنای باند وجود دارد که اجازه ارائه برخی از خدمات را به ما نمی‌دهد. حتی در برخی موارد تکنولوژی لازم را داریم، اما به واسطه محدودیت‌های موجود کشور نمی‌توانیم از آن استفاده کنیم.پرویزیان همچنین در باره رتبه ریسک ایران گفت: در اوایل دولت یازدهم و دوازدهم ریسک کشور به ۵ رسیده بود در حال حرکت به سمت ۴ بودیم، اما حالا رتبه ریسک‌پذیری ایران به عدد ۷ رسیده که بسیار بالاست .

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: