کد خبر: ۱۸۹۹۴۹
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۸ - ۱۵ دی ۱۳۹۹ - 04 January 2021
بازار طلا و سکه در روزهای اخیر باتوجه به کاهش تدریجی قیمت ارز و تغییر نکردن بهای جهانی اونس طلا به دلیل تعطیلات آغاز سال نوی میلادی در روز پنج‌شنبه تغییری نداشته است.

بازار طلا و سکه در روزهای اخیر باتوجه به کاهش تدریجی قیمت ارز و تغییر نکردن بهای جهانی اونس طلا به دلیل تعطیلات آغاز سال نوی میلادی در روز پنج‌شنبه تغییری نداشته است.

در چندروز گذشته کاهش تقاضا باعث ثبات بیشتر قیمت‌ها در بازار طلا و سکه شده و هر قطعه سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید روز یکشنبه با 145هزار تومان افزایش، ۱۱ میلیون و ۸5۰ هزار تومان به فروش رسید.

باتوجه به کاهش قیمت طلا و سکه در هفته‌های اخیر، انگیزه خرید و سرمایه‌گذاری روی طلا و سکه به شدت کاهش یافته و از طرفی در ایام فاطمیه خرید زیورآلات و جواهر نیز به حداقل خود رسیده و بازار در رکود شدیدی به سر می‌برد. در حال حاضر معامله‌گران تمایلی به خرید مسکوکات گرانبها ندارند و به همین دلیل نیز بازار از ثبات و رکود نسبی برخوردار است.

گمانه‌زنی‌های رشد طلا در سال 2021


بهای اونس طلا در روز پنجشنبه هفته گذشته در1898 دلار بسته شد و باآغازسال نوی میلادی، قیمت جدیدی بر این فلز گرانبها به ثبت نرسیده است.طلا پس از عملکرد درخشانی که در سال ۲۰۲۰ به ثبت رساند، در پایین مرز ۱۹۰۰ دلار تحکیم شد و سال گذشته را با رشد قیمت 8‌2درصدی به پایان برد که بزرگ‌ترین رشد قیمت سالانه این فلز ارزشمند در یک دهه گذشته بود.

برخی از تحلیلگران بر این باورند که فضا برای صعود طلا به رکوردهای بالاتر در سال ۲۰۲۱ فراهم خواهد شد.

بسیاری از عوامل تاثیرگذار بر رشد قیمت طلا نظیر اقدامات محرک مالی، سیاست‌های پولی تسهیل، ارزش ضعیف‌تر دلار آمریکا، نگرانی‌های تورمی و نگرانی از سقوط ارزش پول همچنان به قوت خود باقی مانده‌اند. اگر جهش تورمی اتفاق بیفتد، تا زمانی که بانک‌های مرکزی سیاست پولی را تحکیم نکنند احتمال صعود اونس طلا به ۲۵۰۰ دلار وجود دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: