کد خبر: ۱۸۹۳۳۹
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۵ - ۲۹ آذر ۱۳۹۹ - 19 December 2020
معاون سپرده گذاری مرکزی گفت:۳۰ میلیون سهامدار عدالت که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام انتخاب کرده اند می توانند از دو روز دیگر در ۵ بانک بورسی و دولتی وام دریافت یا اقدام به خرید کالا کنند.

 معاون سپرده گذاری مرکزی گفت:۳۰ میلیون سهامدار عدالت که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام انتخاب کرده اند می توانند از دو روز دیگر در ۵ بانک بورسی و دولتی وام دریافت یا اقدام به خرید کالا کنند.

 علیرضا ماهیار درباره چگونگی استفاده از کارت های اعتباری سهام عدالت گفت: این کارت ها همانند کارت های اعتباری که دولت به کارمندان برای خرید کالا ارایه می کند، است با این تفاوت که دارندگان این نوع کارت ها می توانند به جای خرید کالا درخواست وام خرد از بانک ها کنند.

وی افزود: ۵ بانک دولتی و نیمه دولتی شامل بانک ملی، پست بانک، ملت، صادرات و تجارت در ارایه کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت اعلام آمادگی کردند البته برخی بانک های خصوصی نیز برای پرداخت وام خرد از طریق کارت های اعتباری سهام عدالت پای کار آمده اند. ساز و کار پرداخت وام خرد توسط بانک ها به دارندگان کارت اعتباری سهام عدالت با سود ۱۸ درصدی و بدون ضامن است.

این مقام مسئول ادامه داد: کارت های اعتباری سهام عدالت به سهامدارانی تعلق می گیرد که روش غیر مستقیم را برای مدیریت سهام انتخاب کرده اند و تعداد آنها حدودا ۳۰ میلیون نفر برآورد شده است. این فرایند بصورت تمام الکترونیک از مبدا بانک های عامل تا مقصد که سپرده گذاری و بازار سرمایه هستند، خواهد بود.

ماهیار عنوان کرد: افرادی که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام انتخاب کرده اند باید سجامی باشند و بعد از احراز هویت در اپلیکیشن های مربوط به بانک های عامل و پس از اینکه سپرده گذاری سجامی بودن فرد را برای بانک تایید کرد، می تواند دارایی را مشاهده و متوجه شود چقدر دارایی سهام عدالت دارد و متناسب با آن فرم مربوطه را داخل سیستم بانک پر کند.

وی اضافه کرد: برخی بانک ها اپلیکشن لازم را برای ورود اینترنی مشمولان پیاده سازی کرده اند که آنها برای استفاده از مزایای این طرح می توانند از این طریق اقدام به دریافت وام کنند. برخی دیگر از بانک ها قرار است از طریق کارت های بانکی در دست مردم استفاده کنند. برخی بانک ها ۶۰ درصد ارزش روز دارایی فرد و برخی تا ۱۰۰ درصد هم برای اعطای تسهیلات پیش بینی کرده اند که ساز و کار آن بستگی به بانک عامل دارد. در نهایت درخواست فرد به شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال می شود.

ماهیار تصریح کرد: این درخواست ها بصورت تجمعی بوده و بحث توثیق مکانیزه اتفاق می افتد و بعد از آن شرکت به بانک اعلام می کند سهام فرد توثیق شد و بانک می تواند به سهامدار اعتبار دهد. برخی از بانک ها در نظر دارند این مبلغ را در قالب شارژ کردن کارت عادی مشتریان، برخی کارت خرید و برخی از طریق روش های نوین پرداخت شارژ کنند. پس از اینکه اولین قرارداد نهایی شود، مردم می توانند از مزایای این کارت اعتباری از ابتدای دی ماه بهره مند شوند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: