کد خبر: ۱۸۹۳۰۹
تاریخ انتشار: ۲۰:۲۶ - ۲۸ آذر ۱۳۹۹ - 18 December 2020
معاون تعاون وزیر کار با اشاره به ۳ گام برای توسعه سهام تعاون از اقتصاد گفت: استفاده از ظرفیت طرح نوین تامین مالی خرد تضمین شده توسط صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون می‌تواند انقلابی در بخش تعاون در زمینه جذب سرمایه‌های خرد مردم ایجاد نماید.

بانکداری ایرانی - محمد کبیری, معاون امور تعاون وزرات تعاون در گفت وگو با  تسنیم درباره عدم تحقق سهم 25درصدی تعاون با اشاره به اینکه قانون برای تعاون سهم 25 درصدی را در کسب و کار تعیین کرده است گفت:اما باید اذعان کرد که این بخش غیردولتی است که باید این سهم را از آن خود کند و بخش دولتی‌ باید امور را برای شما تسهیل کند.

وی با بیان اینکه در همین مدت اخیر چند رویکرد اصلی در بخش تعاون دنبال شده است، افزود: اول از همه معتقدیم که اعتماد عمومی مردم و مسئولان در ارکان مختلف کشور نسبت به بخش تعاون باید احیا شود و لازمه این کار، توسعه شفافیت در بخش تعاون است تا مردم اعتماد کنند و سرمایه‌های خرد خود را در اختیار تعاونی‌ها قرار دهند بنابراین این موضوع باید در یک همکاری مشترک اتفاق بیافتد و این سرمایه‌های خرد در توسعه زنجیره‌های کسب و کار در رسته‌های متنوع بتواند سهم بخش تعاون را در حوزه‌های مختلف افزایش دهد.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه قطعاً گام نخست این کار توسعه شفافیت است و بخش تعاون باید از یک بخش نسبتاً سنتی به یک بخش مدرن و پویا تبدیل شود و فعالیت‌های کنشگران آن باید در یک اتاق شیشه‌ای انجام شود، اظهار داشت: برای تحقق شفافیت در گام نخست سامانه جامع هوشمند بخش تعاون راه‌اندازی شده و به دنبال این هستیم که این سامانه به کدال بخش تعاون و پنجره واحد خدمات بخش دولتی به بخش غیردولتی تبدیل شود.

کبیری ادامه داد: در حال حاضر این سامانه به 9سامانه دیگر در دستگاه‌های مختلف وصل شده است و فاز دوم آن در دهه فجر رونمایی خواهد شد.

معاون تعاون وزیرکار با بیان اینکه گام دوم ما توسعه نوآوری است که اولین مرکز نوآوری توسعه تعاون (منتا) دراستان فارس افتتاح شد و تاکنون مجموعا 11مرکز در کشور افتتاح شده است، گفت: مرکز ملی نوآوری توسعه تعاون نیز این هفته با حضور وزیر تعاون و معاون علمی رئیس جمهور افتتاح می‌شود.

معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در گام سوم حمایت هدفمند از تعاونی‌ها مدنظر است که در همن راستا تسهیلاتی در قالب خطوط اعتباری مختلف با همکاری بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون در نظر گرفت شده است، خاطرنشان کرد: خط اعتباری با نرخ 12درصد برای تعاونی‌های جوانان، توانیابان، زنان و دانش‌بنیان‌ها ایجاد شده است.

کبیری با بیان اینکه خط اعتباری برای تعاونی‌های توسعه عمران شهرستان ها ایجاد شده که بدون نیاز به سپرده‌گذاری است، گفت: با همکاری وزارت مسکن در راستای تکمیل و توسعه طرح اقدام ملی 7هزار و500میلیارد تومان برای تعاونی‌های مسکن در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه از طریق صندوق کارآفرینی امید خط اعتباری جداگانه با نرخ 14درصد برای توسعه بازار تعاونی‌ها در نظر گرفته شده است، افزود: خط اعتباری با نرخ 12درصد برای تعاونی‌هایی که در حوزه بهداشتی در زمینه تولید ماسک، گان و غیره فعالیت داشتند در نظر گرفته شده که تا کنون نزدیک 70میلیارد تومان نیز پرداخت شده است.

معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه با همکاری معاونت اشتغال در دهه فجرامسال تفاهم نامه‌ای که در هفته تعاون امضا شده اجرایی می‌شود، گفت: حدود 10 هزار نفر شناسایی شدند که از ظرفیت قانونی تخفیف 20 درصدی سهم کارفرمایان برای شاغلین عضو استفاده کنند و با صحبت‌هایی که با رئیس تامین اجتماعی شده این موضوع به زودی اجرا می‌شود.

کبیری برای حمایت از تکمیل و توسعه زنجیره‌های تعاونی‌ها در رسته‌های مختلف با رویکرد الگوی بنگاه‌های پیشران اعلام آمادگی کرد.

وی با بیان اینکه در سطح کشور همیشه تعاونی ها جز رتبه‌های برتر هستند، اظهار کرد: در شرایطی که کشور در مقابل شدیدترین تحریم‌های ظالمانه ایستادگی می‌کند و همینطور بیماری کرونا آثار شدید اقتصادی را به فضای کسب و کار کشور تحمیل کرده ما باورمان این است که توسعه بخش تعاون می‌تواند به افزایش تاب‌آوری اقتصادی کشور کمک کرده و محوریت اقتصاد مقاومتی را می‌تواند به دست بگیرد.

کبیری با بیان اینکه واقعیت این است که در قوانین کشور به شدت به بخش تعاون توجه شده ولی در میدان عمل آنچنان که باید و شاید این اتفاق نیفتاده است، عنوان کرد: با این وجود ما تمام تلاش خود را کرده‌ایم، چرا که باور داریم توسعه بخش تعاون بهترین مسیر برای بازتوزیع عادلانه ثروت و همین‌طور بهترین راه برای توسعه رفاه اجتماعی به دست خود مردم است و راهی است که با توسعه آن از طریق جذب سرمایه‌های خرد مردمی صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون، اشتغال پایدار منطقه‌ای ایجاد شود.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر استفاده از ظرفیت طرح نوین تامین مالی خرد تضمین شده توسط صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون، گفت: این موضوع می‌تواند انقلابی در بخش تعاون در زمینه جذب سرمایه‌های خرد مردم ایجاد نماید.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: