کد خبر: ۱۸۸۸۰۷
تاریخ انتشار: ۱۳:۴۹ - ۱۹ آذر ۱۳۹۹ - 09 December 2020
درحالی گمرک اصرار دارد که تراز تجاری کشور منفی است و آمار اعلامی توسط رئیس کل بانک مرکزی را نادرست خوانده که بانک مرکزی اعلام کرد: آمار اعلامی رئیس کل مبتنی بر سامانه جامع تجارت است، ضمن آنکه آخرین آمار این سامانه نیز تراز تجاری را مثبت نشان می‌دهد.

به گزارش  تسنیم،‌عبدالناصر همتی در گفت‌وگوی ویژه خبری ضمن تشریح وضعیت تجارت کشور، صادرات غیرنفتی کشور را 26.5میلیارد و واردات را 25میلیارد دلار اعلام کرد و از تراز مثبت 1.5میلیارد دلاری هم گفت.

اظهارات رئیس کل بانک مرکزی درباره وضعیت تجارت کشور با واکنش گمرک همراه شد؛ سخنگوی گمرک ایران اعلام کرد: آنچه گمرک به عنوان مرجع بیان آمار تجارت خارجی کشور ،در خصوص تجارت 8ماهه اعلام کرده، صادرات 21میلیارد و 448میلیون دلاری و واردات 23میلیارد و 132میلیون دلاری است که تراز کشور در این مدت نه تنها مثبت نیست بلکه منفی یک میلیارد و 684میلیون دلار است.

روابط عمومی بانک مرکزی در واکنش به گمرک اما در پیامی توییتری اعلام کرد: آمار اعلامی صادرات و واردات توسط ریاست کل در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما، مبتنی بر اطلاعات سامانه جامع تجارت تا تاریخ 16 آذرماه 99 است. این سامانه منبع رسمی آمار تجارت خارجی است.

گمرک جمهوری اسلامی ایران , بانک مرکزی , تراز تجاری , صادرات ,

برچسب ها: بانک مرکزی ، گمرک ، همتی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: