کد خبر: ۱۸۷۲۹۲
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۳ - ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - 08 November 2020
سخنگو و نائب رئیس دوم رئیسه اتاق اصناف ایران گفت که نتایج نظرسنجی اتاق اصناف نشان می‌دهد ۶۰ درصد مشمولان دریافت وام کرونایی از این تسهیلات ناراضی اند.

مجتبی صفایی در گفت و گو ایسنا، اظهار کرد: تسهیلات کرونایی متناسب با خسارات وارده نیست. در موارد زیادی سامانه دریافت تسهیلات قطع است یا دریافت آن در پیچ و خم‌های اداری می‌افتد. از طرف دیگر پرداخت ۱۵ میلیون تومان با سود ۱۲ درصد به ازای هر کارگر که از یک ماه بعد هم بازپرداخت آن شروع می‌شود دردی از تالاری با ۱۰ پرسنل درمان نمی‌کند.

وی با بیان اینکه در کنار اعمال فشار برای اجرای مصوبات نسبت به اصناف، باید مطالبات آنها پوشش داده شود، تصریح کرد: تسهیل دیگری که گفته می‌شود برای اصناف در نظر گرفته شده، به تعویق انداختن دو یا سه ماهه اظهارنامه مالیاتی بود که آن هم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی بود و دردی از صنوف درمان نکرد.

نائب رئیس دوم رئیسه اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه هتل داران و تالار داران در آستانه ورشکستگی هستند، اظهار کرد: برای پوشش حمایتی صنوف آسیب دیده و جذب همکاری مداوم آنها باید تسهیلات بدون بهره یا کم بهره در نظر گرفته شود. همچنین پیشنهاد دیگر اتاق اصناف به دولت این بود که سهم ۲۷ درصدی کارفرما در حق بیمه را در این مدت دولت پرداخت کند که می‌تواند در این زمینه از منابع پرداخت شده از صندوق توسعه ملی هم استفاده کند.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر حفظ اشتغال موجود از ایجاد اشتغال جدید برای کشور مهمتر است، تصریح کرد: اما در این زمینه اجماع و انگیزه‌ای بین دستگاه‌های متولی دیده نمی‌شود که با توجه به تعطیل شدن مشاغل گروه ٢ در شهرستان‌ها و ٣ و ٤ در مراکز استان های قرمز باعث می شود در آینده شاهد رسیدن دامنه خسارات به سایر صنوف باشیم.

وی با اشاره به تعطیلی تالارها از اسفندماه سال گذشته، اظهار کرد: این بیماری صدمات سنگین مالی به تالارها که دارای حجم عظیمی از سرمایه گذاری هستند وارد کرده و منجر به اخراج کارکنان این واحدها شده است اما با توجه به استمرار این بیماری و مشخص نبودن راه‌حل کنترل آن، اگر فقط به فکر تعطیلی صنوف باشیم و برای اجرای آن از قوه قهریه استفاده کنیم و در عین حال به مطالبات آنها توجه نداشته باشیم، مصوبات پایدار نخواهد بود.

آسیب جدی خیاطان از تعطیلی مدارس

سخنگوی اتاق اصناف ایران در ادامه با تاکید بر اینکه برای مقابله با این بیماری همه دستگاه‌ها باید پای کار بیایند، گفت: تراکنش‌های مالی نشان می‌دهد که مراجعات مردمی در شرایط کنونی به صنوف کم است و اولویت مردم تهیه مواد غذایی است؛ بنابراین در این سطح بالای سرایت بیماری در حال حاضر اگر تمام صنوف تعطیل شود هم مردم به بانک‌ها، ادارات و سیستم حمل و نقل عمومی مراجعه می‌کنند؛ لذا تمرکز بر بازار احتمالاً منجر به فروکش کردن بیماری نمی‌شود و باید همه دستگاه‌ها در یک ایام مشخص تعطیل شوند. حتی فعایت شیفتی ادارات هم باعث چرخش بیماری می‌شود و به نظر می‌رسد باید یک چاره اندیشی درست انجام شود و همه دستگاه‌ها دست به دست هم بدهند تا در زمان ورود به فصل سرما وضعیت شیوع بیماری در کشور تعدیل شود.

همچنین به گفته صفایی در سال جاری صنف خیاطان هم به دلیل تعطیلی مدارس آسیب جدی دیدند و از گردونه فعالیت خارج شدند که تعداد زیاد از آن‌ها زنان سرپرست خانوار بودند.

به گزارش ایسنا، در پی شیوع ویروس کرونا فعالیت صنوف پرخطر از جمله تالارهای پذیرایی، آرایشگاه های زنانه، کافه، قهوه خانه ها و چایخانه ها و غیره تعطیل اعلام شد که این محدودیت برای برخی از آن‌ها از جمله تالارهای پذیرایی تاکنون ادامه داشته است.

در این میان ۱۴ گروه شغلی مشمول دریافت تسهیلات حمایتی به مشاغل آسیب‌دیده از کرونا شناخته شدند که این تسهیلات به واحدها و کارگاه‌هایی اختصاص می‌یابد که نیروهای کار در آن‌ها شاغل و بیمه باشند. در واقع مبنای پرداخت، شاغل بودن نیروی کار و تعدیل نشدن فرد و داشتن بیمه پردازی تا قبل از شیوع کرونا است و میزان پرداخت تسهیلات نیز به این شکل است که برای واحدهای کسب و کاری که فعال بوده و تعطیل نشده‌اند، مبلغ ۱۲ میلیون تومان وام به ازای هر شاغل دارای پرونده بیمه تامین اجتماعی (۷۰ درصد هزینه دستمزد و ۳۰ درصد امور عملیاتی) و برای واحدهایی که به اجبار تعطیل شده‌اند، مبلغ ۱۶ میلیون تومان وام به ازای هر شاغل دارای پرونده تامین اجتماعی (۵۰ درصد هزینه دستمزد و ۵۰ درصد سایر امور عملیاتی) پرداخت می‌شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: