کد خبر: ۱۸۶۸۸۴
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۰ - ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - 02 November 2020
شاخص کل در بازار بورس امروز (دوشنبه) ۱۵ هزار و ۳۲۵ واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۲۶۴ هزار واحد رسید.

ایرنا- براساس معاملات امروز بیش از پنج میلیارد و ۸۳۲ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۴۵ هزار و ۹۹۸ میلیارد ریال داد و ستد شد.

همچنین شاخص کل (هم وزن) با دو هزار و ۲۲۷ واحد کاهش به ۳۷۲ هزار و ۷۱۱ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با یک هزار و ۴۵۸ واحد افت به ۲۴۴ هزار و ۱۱۷ واحد رسیدند.

شاخص بازار اول ۹ هزار و ۲۲۳ واحد و شاخص بازار دوم ۳۸ هزار و ۷۴۵ واحد کاهش داشتند.

علاوه بر این در بین تمامی نمادها، نماد ایران خودرو (خودرو) با یک هزار و ۲۵ واحد، پتروشیمی نوری (نوری) با ۵۳۱ واحد، پلی پروبیلن جم (جم پیلن) با ۱۸۶ واحد، گروه صنعتی پاکشو (پاکشو) با ۱۶۴ واحد، خدمات انفورماتیک (رانفور) با ۱۲۳ واحد، بانک ملت (وبملت) با ۱۰۸ واحد، معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) با ۱۰۱ واحد، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی (وصندوق) با ۹۸ واحد، آهنگری تراکتور سازی ایران (خاهن) با ۹۸ واحد و پتروشیمی پارس (پارس) با ۷۸ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند.

در مقابل نماد صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با چهار هزار و ۸۷۷ واحد، پالایش نفت اصفهان (شپنا) با یک هزار و ۳۵۱ واحد، پالایش نفت تهران (شتران) با یک هزار و ۱۱۷ واحد، پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با یک هزار و ۲۷ واحد، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با ۹۸۳ واحد، مخابرات ایران (اخابر) با ۹۴۱ واحد، شرکت سرمایه گذاری غدیر (وغدیر) با ۶۹۶ واحد، بانک صادرات ایران (وبصادر) با ۴۵۸ واحد، بانک پارسیان (وپارس) با ۴۴۹ واحد، ، گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) با ۴۰۲ واحد، گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان (پترول) با ۳۳۳ واحد با تاثیر منفی بر شاخص همراه بودند.

برپایه این گزارش، امروز نماد ایران خودرو، سایپا، سرمایه گذاری سیمان تامین، فولاد مبارکه اصفهان، صنعتی زر ماکارون، ملی صنایع مس ایران و بانک ملت در گروه نمادهای پربیننده قرار داشتند.

گروه خودرو هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه دو میلیارد و ۸۴۱ میلیون برگه سهم به ارزش ۹ هزار و ۵۲۰ میلیارد ریال داد و ستد شد.

آخرین وضعیت شاخص فرابورس

شاخص فرابورس نیز بیش از ۱۲۳ واحد کاهش داشت و بر روی کانال ۱۵ هزار و ۸۶۰ واحد ثابت ماند.

همچنین در این بازار یک میلیارد و ۲۰۸ هزار برگه سهم به ارزش ۲۱ هزار و ۴۹۷ میلیارد ریال داد و ستد شد.

امروز نمادهای صنعتی مینو (غصینو)، بیمه پاسارگاد (بپاس)، شرکت آهن و فولاد ارفع (ارفع)، پتروشیمی غدیر (شغدیر)، برق و انرژی پیوند گستر پارس (بپیوند)، کشت و صنعت دشت خرم دره (زدشت)، پلیمر آریا ساسول (آریا)، بیمه تجارت نو (بنو)، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو)، کشت و دام قیام اصفهان (زقیام)، توسعه خدمات دریایی و بندری سینا (حسینا) و کشاورزی و دامپروری بینالود (زبینا) با تاثیر مثبت بر شاخص این بازار همراه بودند.

همچنین نماد شرکت سرمایه گذاری صبا تامین (صبا)، پتروشیمی تندگویان (شگویا)، سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات (وسپهر)، بانک دی (دی)، پتروشیمی مارون (مارون)، فرابورس ایران (فرابورس)، پتروشیمی زاگرس (زاگرس)، گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی (سمگا)، صنایع ماشین های اداری ایران (مادیرا)، توسعه مسیر برق گیلان (بگیلان) و سهامی ذوب آهن اصفهان (ذوب) تاثیر منفی بر شاخص این بازار را داشتند.

به گزارش ایرنا، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی پیش از این گفته بود، بازار بورس بازاری باریسک است؛ سرمایه گذار نخست باید با مطالعه وارد شود، ضمن اینکه باید آموزش ببیند و بعد معامله انجام دهد.

وی تصریح کرد: هیچ ضمانتی در این بازار وجود ندارد، گاهی بورس کاهشی است و مواقعی افزایشی؛ اما دولت هم وظیفه دارد زمینه را برای پذیرش فراهم کند.

برچسب ها: شاخص ، بورس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: