کد خبر: ۱۸۶۴۰۲
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۶ - ۰۴ آبان ۱۳۹۹ - 25 October 2020
موسسه رتبه بندی اس اند پی اعلام کرد چشم انداز اقتصاد آذربایجان منفی شده است.

 

به گزارش ایسنا، موسسه رتبه بندی اس اند پی در گزارشی با اشاره به مناقشه قره باغ اعلام کرد رتبه اعتباری این کشور را با یک رتبه کاهش به BB+ کاهش داده است. نبرد نظامی با ارمنستان باعث خواهد شد تا آذربایجان دچار مشکلاتی در حوزه عملکرد مالی و تراز حساب تجاری خود شود که این مساله ثبات کلان اقتصادی این کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

پیش از این نیز دیگر موسسه رتبه بندی مطرح جهانی یعنی مودیز با تصمیم مشابه رتبه اعتباری این کشور را کاهش داده و چشم انداز اقتصادی این کشور را به منفی تغییر داده بود. موسسه مودیز با هشدار نسبت به هزینه های بالای جنگ با ارمنستان گفته است این کشور با تداوم روند فعلی برای پرداخت حقوق بازنشستگان دچار مشکل خواهد شد.

موسسه اس اند پی هم چنین در گزارش جداگانه دیگری اعلام کرد رتبه اعتباری ایتالیا به دلیل افزایش سنگین کسری بودجه دولت این کشور کاهش یافته است. اکنون نسبت کسری بودجه به تولید ناخالص داخلی ایتالیا به ۶.۱ درصد رسیده و تنها در ماه های اخیر این کشور مجبور به استقراض سنگینی معادل ۱۲.۵ درصد حجم اقتصاد خود شده است.

به گفته مرکز آمار ایتالیا، در سه ماهه دوم امسال اقتصاد ایتالیا ۱۲.۸ درصد کوچک شده است تا سومین رشد منفی فصلی متوالی پس از رشد منفی ۵.۵ درصدی فصل قبل و بدترین عملکرد فصلی تاریخ معاصر این کشور رقم بخورد. بر مبنای سالانه نیز رشد اقتصادی ایتالیا در ۱۲ ماه منتهی به ژوئن، منفی ۱۲.۴ درصد اندازه گیری شده است.

تا پیش از شیوع کرونا، دولت ایتالیا نرخ رشد ۰.۶ درصدی را برای سال جاری پیش بینی کرده بود اما با توجه به اخلال گسترده در زنجیره تامین، توقف پروازهای خارجی، کاهش تجارت و کاهش شمار گردشگران ورودی به ایتالیا، نرخ رشد اقتصادی منفی خواهد بود و صندوق بین المللی پول نیز پیش بینی کرده است اقتصاد این کشور امسال بیش از ۹ درصد کوچک شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: