کد خبر: ۱۸۳۷۵۸
تاریخ انتشار: ۱۸:۴۴ - ۱۰ شهريور ۱۳۹۹ - 31 August 2020
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: کود‌هایی سوپرفسفات تریبل، سوپرپتاسیم و کلروپتاسیم برای کشاورزان افزایش قیمت حدود چهاربرابری خواهد داشت.

 
 به گزارش  تسنیم حمید رسولی اظهار داشت: در حال حاضر کود‌های وارداتی که 15 درصد از برنامه تامین و توزیع کود را شامل می‌شود با تغییر تخصیص ارز از رسمی به نیمایی با افزایش قیمت مواجه شده اند که بدون شک این افزایش قیمت، تاثیر خود را به روی محصولات نهایی کشاورزی خواهد گذاشت و بر این اساس وزارت جهاد کشاورزی تبعات این افزایش قیمت را پیش بینی و به اطلاع تصمیم گیران رسانده، اما با توجه به شرایط کشور این موضوع مورد قبول قرار نگرفت.

وی ادامه داد: برنامه ابلاغی تامین و توزیع کود‌های یارانه‌ای به شرکت خدمات حمایتی حدود سه میلیون تن کود را در بر می‌گیرد که دو میلیون و 400 هزار تن آن کود‌های ازته و 600 هزار تن کود‌های فسفاته و پتاسه است.

رسولی افزود: دو میلیون و 400 هزار تن کود‌های ازته که عمده آن را کود اوره تشکیل می‌دهد و 80 درصد میزان مصرف کشاورزان است شامل افزایش قیمت نیستند و همچنان با قیمت‌های سال قبل در اختیار بهره برداران قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ادامه داد: از 600 هزار تن باقیمانده 150 تا 200 هزار تن کود‌های سوپرفسفات ساده است که در داخل تولید می‌شود و پنج درصد مصرف کشاورزان را تشکیل می‌دهد که این بخش نیز شامل افزایش قیمت نمی‌شود و با قیمت قبلی در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

آقای رسولی تاکید کرد: باقیمانده میزان که 400 تا 450 هزار تن کود وارداتی است و 15 درصد مصرف کشاورزان را تشکیل می‌دهد تا پایان سال گذشته برای واردات، ارز رسمی دریافت می‌کردند که این ارز حذف شده و به ارز نیمایی تغییر پیدا کرده است و بر این اساس قیمت آن نیز متناسب با تغییر قیمت ارز تخصیصی افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به این که کود‌هایی که شامل افزایش قیمت می‌شوند سوپرفسفات تریبل، سوپرپتاسیم و کلروپتاسیم هستند اظهار داشت: قیمت این کود‌ها برای کشاورزان افزایشی حدود چهاربرابری خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خاطرنشان کرد: امیدواریم با تدابیری که اندیشیده می‌شود این افزایش قیمت کمترین تاثیر را به روی محصولات نهایی تولیدکشاورزان بگذارد.

کمبودی برای تامین کودکشاورزان وجود ندارد

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با اشاره به این که کمبودی برای تامین کود کشاورزان وجود ندارد خاطرنشان کرد: بخشی از کود‌های وارداتی در حال بارگیری و حمل است، بخشی به بندر امام و بندرعباس رسیده، برخی هم در کشتی‌های مختلف در حال حمل به کشور هستند و هیچ دغدغه‌ای بابت تامین کود‌های وارداتی بر طبق برنامه پیش بینی شده تا پایان سال وجود ندارد.

رسولی خاطرنشان کرد: در حوزه کود‌های داخل کشور نیز مشکلی نیست و بر طبق برنامه به موقع به دست کشاورزان می‌رسد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: