کد خبر: ۱۷۳۹۵۷
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۴ - ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - 14 March 2020
ایسنا/هرمزگان مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از پایان موفقیت آمیز عملیات گسترده و دقیق خارج سازی کشتی واژگون شده SL-STAR از اسکله ۲۵ بندر شهید رجایی و انتقال قطعات این کشتی به محل انبارش خبرداد.
 بانکداری ایرانی -  مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از پایان موفقیت آمیز عملیات گسترده و دقیق خارج سازی کشتی واژگون شده SL-STAR از اسکله ۲۵ بندر شهید رجایی و انتقال قطعات این کشتی به محل انبارش خبرداد.
پایان موفقیت آمیز عملیات خارج سازی کشتی واژگون شده SL-STAR در بندرشهیدرجایی
اله مراد عفیفی پور صبح امروز(۲۴ اسفندماه) در جمع خبرنگاران در تشریح جزئیات عملیات خارج سازی شناور یاد شده عنوان کرد: این کشتی در ۲۸ اسفند ماه سال گذشته به دلیل عدم حفظ تعادل در اسکله ۲۵ بندر شهید رجایی واژگون و بلافاصله، عملیات امداد و نجات خدمه به سرعت انجام شد و تمامی سرنشینان این کشتی نجات یافتند و تنها یکی از خدمه این کشتی دچار آسیب دیدگی شد.

پیگیری روند قانونی، نظارتی و فنی بمنظور خارج سازی شناور

مدیرکل بنادر و دریانوردی خاطرنشان کرد: با توجه به خارجی بودن مالک و خدمه کشتی کانتینری SL-STAR، طبق موازین حقوقی از همان ابتدای حادثه، روند پیگیری های قانونی و فنی برای خارج سازی شناور توسط مالک و بیمه گر پیگیری شد.

 وی تصریح کرد: متاسفانه پس از گذشت چند ماه به دلایل واهی مالک و بیمه گر کشتی از انجام تعهدات خود سرباز زدند.

عفیفی پور اضافه کرد: پس از انجام بررسی های کارشناسی در مورد تعیین علت وقوع این سانحه و تمهیدات حقوقی و قضایی لازم و پیگیری های متعدد با توجه به عدم اقدام مالک خارجی و بیمه گر به خروج کشتی از محوطه بندر شهید رجایی، به جهت جلوگیری از مسکون و مسکوت ماندن، سازمان بنادر و دریانوردی در راستای تسریع در روند اجرای این کار، عملیات خارج سازی را در دستور کار قرار داد.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی گفت: با هماهنگی صورت گرفته از سوی اداره کل تامین و مهندسی تجهیزات سازمان بنادر و چندین مرحله بازدید میدانی تمام جوانب کار بررسی و تمهیدات لازم در خصوص خارج سازی این مغروقه با سناریوهای مختلف بعمل آمد.

وی افزود: براساس پایش های میدانی و نظرات کارشناسی تصمیم بر اسکراب ( قطعه قطعه کردن) شناور و خارج سازی آن بشکل  قطعات بزرگ بدلیل حفظ ایمنی اسکله و آبراه صورت گرفت.

انجام مراحل فراخوان مناقصه برای شناسایی شرکتهای توانمند

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با بیان اینکه تا آن زمان در کشور هنوز اقدامی مبنی بر  رتبه بندی توسط سازمان برنامه و بودجه جهت انجام این نوع عملیات برای پیمانکاران فعال در این حوزه انجام نشده بود، اظهار کرد: با پیگیری لازم از سوی اداره کل تامین و مهندسی تجهیزات سازمان درراستای  شناسایی شرکت های توانمند در زمینه WRECK REMOVAL  با فراخوان این شرکت ها در سامانه ستاد، نسبت به اخذ مدارک و مستندات لازم اقدام صورت گرفت که در نهایت برای اولین بار در کشور منتج  به انجام  رتبه بندی برای شرکت های توانمند در این زمینه شد.

این مقام مسئول افزود: سپس نسبت به تهیه اسناد فنی و بازرگانی و همچنین فراخوان شرکت‌ها برای مناقصه خارج سازی مغروقه مذکور اقدام و پس از انجام فرایند قانونی شرکت تایدواتر خاورمیانه برنده این مناقصه شد و در تاریخ ۹۸/۸/۲۹ قراردادی با این شرکت درخصوص خارج سازی این مغروقه با رعایت کلیه موارد و ضوابط محیط زیستی، ایمنی، فنی و دریانوردی منعقد شد.

خارج سازی کشتی و کانتینرها با رعایت الزامات زیست محیطی 

عفیفی پور گفت: مهمترین مقوله ای که باید مورد توجه قرار می گرفت الزامات زیست محیطی در تمامی فرایندها بود به همین منظور تعدادی کانتینر به محض واژگون شدن شناور و در همان زمان های اولیه این سانحه با رعایت ضروریت های زیست محیطی واجرای نکات ایمنی توسط تیم های تخصصی بندر شهید رجایی خارج شد و پس از انعقاد قرارداد نیز ۸۳ کانتینر دیگر که امکان خارج سازی قبل از اسکراب مغروقه را داشتند با روش های کاملاً علمی و تخصصی از دریا خارج و بقیه کانتینرها نیز در ادامه فرایند اسکراپ وجابجایی خارج سازی شدند.

این مقام مسئول بابیان اینکه  جهت جلوگیری از آلودگی آب دریا و صیانت از اکو سیستم دریایی در زمان برشکاری ابتدا تمامی مخازن سوخت و روغن توسط دستگاه  های مخصوص (پمپ های دیافراگمی )تخلیه شد، تصریح کرد: بمنظور جلوگیری از سرایت آلودگی های ناشی از برشکاری به دیگر نقاط حوضچه، با ایجاد حصار، تمامی نقاط پیرامونی محل انجام عملیات محصور شد.

عفیفی پور یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته قبل از انجام برش کاری را بررسی مخازن شناور وتزریق هوا با هدف سبک سازی جهت سهولت در جابجایی شناور دانست و عنوان کرد: این امر با هدف جلوگیری از آسیب های احتمالی که شاید در زمان انجام برش کاری متوجه دیواره اسکله می شد صورت گرفت.

مدیرکل بنادر و دریا نوردی استان هرمزگان در پایان گفت: پس از خارج سازی کشتی و انتقال به محل انبارش، بررسی وضعیت کنارهای اسکله توسط تیم غواصی و با استفاده از دستگاه های ساید اسکن سونار هم اکنون  در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: کلیه مراحل خارج سازی در تمامی حوزه های محاسباتی، اجرایی و نظارتی توسط تیم های مجرب داخلی و با نگرش و بهره گیری از دانش و تخصص نیروهای بومی صورت گرفت./ایسنا 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: