کد خبر: ۱۶۸۱۱۶
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۹ - ۰۷ آذر ۱۳۹۸ - 28 November 2019
بازدهی سرمایه در فرابورس ایران از اول سال تا کنون به 80 درصد رسید و شاخص کل آن در هفته جاری با رسیدن به 4061 واحد و رشد 2.8 درصدی رو به رو شد.
بازدهی سرمایه در فرابورس ایران از اول سال تا کنون به 80 درصد رسید و شاخص کل آن در هفته جاری با رسیدن به 4061 واحد و رشد 2.8 درصدی رو به رو شد.

به گزارش  فرابورس ایران، در حال حاضر شاخص کل فرابورس ایران از ابتدای سال 98 رشد 80 درصدی و ارزش بازار نیز با رسیدن به بیش از رقم 4 میلیون میلیارد ریال، افزایشی 65 درصدی را نسبت به اولین روز کاری سال جاری ثبت کرد.

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم و طی 5 روز کاری، ارزش کل معاملات 67 هزار و 367 میلیارد ریال رقم خورد که با توجه به ارزش معاملات هفته پیش از آن رشد 107 درصدی را ثبت کرد.

همچنین در پایان روز کاری چهارشنبه، حجم معاملات 7 هزار و 584 میلیون ورقه بود که در این بخش نیز رشدی 91 درصدی نسبت به هفته قبل را شاهد بودیم. تعداد معاملات نیز در این هفته رشدی 43 درصدی داشت و هزار و 121 دفعه خریدوفروش انجام گرفت.

*بازارها زیر ذره‌‌بین

در پایان هفته منتهی به 8 آذر 1398، به‌جز تابلو شرکت‌های کوچک و متوسط (SME)، سایر بازارها هفته‌ای همراه با رشد را در هر سه شاخصه ارزش، حجم و تعداد معاملات سپری کردند.

مرتب‌سازی بازارها بر اساس ارزش معاملات نشان می‌دهد که بازار ابزارهای نوین مالی و بازار دوم با اختلاف در رتبه‌های اول و دوم بالاترین ارزش دادوستدی قرار دارند. ارزش معاملات در بازار ابزارهای نوین مالی بالغ بر 30 هزار میلیارد ریال بود و بازار دوم نیز با ثبت بیش از 22 هزار میلیارد ریال، بیشترین سهم را از کل معاملات بر دوش داشتند.

اما پس از این دو بازار، تابلو بازار پایه و بازار اول به ترتیب در رتبه‌های سوم و چهارم قرار گرفتند و با فاصله‌ای اندک نسبت به یکدیگر هفته را به پایان رساندند. حجم معاملات در بازار پایه 7 هزار و 522 میلیارد ریال  و در بازار اول 7 هزار و 216 میلیارد ریال بود.

بازار شرکت‌های کوچک و متوسط نیز افت 78 درصدی را در ارزش معاملات نسبت به هفته گذشته داشت و مجموع معاملات در این تابلو 2 میلیارد ریال بود.

در 5 روز کاری گذشته، به جز تابلو شرکت‌های SME در سایر بازارها علاوه بر ارزش معاملات انجام گرفته، حجم و تعداد دفعات معاملات آنها نیز از رشدی قابل توجه نسبت به هفته قبل برخوردار بودند.

*پرمعامله‌ترین صنایع فرابورسی

ارزش معاملات خرد بازار سهام در اولین هفته آذرماه برای صنایع مختلف فرابورسی تقریبا نزدیک بهم بود. در صدر این تقسیم‌بندی گروه زراعت و خدمات وابسته قرار داشت که با انجام 3 هزار و 151 میلیارد ریال معامله، سهم 10 درصدی از کل معاملات خرد بازار سهام را بر دوش داشت.

اما جایگاه دوم مربوط به دو گروه محصولات کاغذی و مواد و محصولات دارویی بود که با اختصاص 8 درصد از ارزش کل معاملات خرد بازار سهام در این جایگاه قرار گرفتند. ارزش معاملات در این دو گروه حدودا 2 هزار 620 میلیارد ریال بود.

*نگاهی به رخدادهای مهم

از رخدادهای مهم فرابورسی در هفته‌ای که گذشت می‌توان به عرضه اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا813» در بازار ابزارهای نوین مالی اشاره کرد. هر ورقه از این سری اسناد خزانه اسلامی در جریان عرضه آن، 590 هزار ریال قیمت خورد و در تاریخ 19 اردیبهشت 1401 سررسید خواهد شد. مبلغ کل این اوراق 10 هزار میلیارد ریال بود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: