کد خبر: ۱۴۶۰۹۸
تاریخ انتشار: ۰۸:۵۲ - ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - 05 November 2018
وزیر راه وشهر سازی با یادآوری تاکید رئیس جمهوری برای ساخت پل شلمچه روی رودخانه اروند گفت: طرح های اولیه ساخت پل 700 متری شلمچه به عراق تهیه شده است.
بانکداری ایرانی - وزیر راه وشهر سازی با یادآوری تاکید رئیس جمهوری برای ساخت پل شلمچه روی رودخانه اروند گفت: طرح های اولیه ساخت پل 700 متری شلمچه به عراق تهیه شده است.

«محمد اسلامی» در گفت و گو با ایرنا ، افزود: برای ساخت این پل روی اروند رود رایزنی های مورد نیاز با دولت عراق انجام شده است.
وی با بیان اینکه در نخستین سفر برای بررسی وضعیت ساخت این پل عازم خرمشهر خواهم بود، گفت: در این سفر، شرایط میدانی و محلی آغاز عملیات ساخت این پل مورد ارزیابی دقیق قرار خواهد گرفت.
وزیر راه و شهرسازی درباره هزینه ساخت این پل نیز اظهارداشت: این پل با هزینه مشترک ایران و عراق روی این رودخانه ساخته خواهد شد تا تردد مردم در این نقطه مرزی تسهیل شود.
به گزارش ایرنا، طرح اولیه ساخت پل 700 متری شلمچه به عراق روی رودخانه اروند برای نخستین بار در سال 1393 مطرح شد تا با اجرای آن، تردد وسایل نقلیه و قطار بین دو کشور در منطقه بیش از پیش تقویت شود.
از آنجا که خواست عراقی ها در ساخت این پل، فراهم شدن زمینه کشتیرانی در آبراهه اروندرود است لذا در ساخت این پل باید مسایل فنی و مهندسی دقیقی انجام شود.
پیشتر عبای آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی اعلام کرده بود که برای اتصال ریلی 32 کیلومتری خرمشهر به بصره از طریق این پل، کار طراحی ساخت خط آهن این مسیر توسط عراقی ها انجام و حتی محل ایستگاه ها نیز مشخص شده و قرار است توسط ایرانی ها و خط آهن توسط عراقی ها ساخته شود.
شلمچه، منطقه‌ای مرزی در غرب خرمشهر و نزدیک ترین نقطه مرزی به شهر بصره در کشور عراق است که قرار بود این پل در مدت 20 ماه روی اروند رود ساخته شود.
عضو هیات مدیره راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در این باره اعلام کرد: اتصال مرز شلمچه به کشور عراق برای راه آهن جمهوری اسلامی ایران دارای اهمیت است و تلاش می‌کنیم تا اتصال ریلی میان ایران و عراق هرچه زودتر برقرار شود.
«سعید رسولی» افزود: برای اتصال ریلی مرز شلمچه به بصره، نیاز است یک پل و یک قطعه ریلی به طول 32کیلومتر ساخته شود که مقدمات امضای قرارداد آن فراهم شده است.
وی افزود: در این زمینه، با بنیاد مستضعفان مذاکراتی شده و این نهاد، پیشنهادی درباره آن ارائه کرده است.
عضو هیات مدیره راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: در این زمینه بخش‌های دیگری نیز پیشنهادهایی برای ساخت خط آهن و پل در این مسیر ارائه کرده‌اند و حوزه سرمایه‌گذاری راه‌آهن در حال مذاکره است و امیدواریم به زودی شاهد عقد قرارداد ساخت این راه‌آهن و اتصال مرز شلمچه به بصره باشیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: