کد خبر: ۱۹۶۷۶۹
تاریخ انتشار: ۰۷:۴۶ - ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ - 08 August 2021
رییس سازمان صنعت استان تهران با ارزیابی اثر مثبت و منفی لغو تحریم‌ها بر بازار سهام گفت: تقویت بنیادی تولید شرکت های بورسی ضمن ایجاد دستاوردهای مطلوب بر قیمت سهام آنها اثرگذار خواهد بود.

رییس سازمان صنعت استان تهران با ارزیابی اثر مثبت و منفی لغو تحریم‌ها بر بازار سهام گفت: تقویت بنیادی تولید شرکت های بورسی ضمن ایجاد دستاوردهای مطلوب بر قیمت سهام آنها اثرگذار خواهد بود.

یدالله صادقی با اشاره به اینکه با استفاده درست از رفع تحریم، تولید به شکل بنیادین مورد تقویت قرار می گیرد، گفت: این موضوع بطور حتم اثر مثبتی بر کشور می گذارد و به مراتب بر سهام شرکت ها تاثیرگذار خواهد بود. لغو تحریم‌ها باعث می‌شود بازگشت ارز حاصل از صادرات و انجام تعاملات و مبادلات تجاری، مالی و پولی راحت تر بین ایران و شرکای تجاری تولیدکنندگان و تجار صورت بگیرد.

وی درخصوص اثر منفی لغو احتمالی تحریم‌ها افزود: باید مراقب بود گشایش احتمالی منجر به ورود کالاهای ساخته شده و مصرفی نشود. زیرا تولیدات داخلی اکنون در وضعیت مناسبی قرار گرفتند و در حال نزدیک شدن به شکوفایی هستند. بنابراین نباید اجازه داد این روند تحت تاثیر رفع تحریم ها قرار بگیرد و متوقف شود.

این مقام مسئول ادامه داد: لغو تحریم ها ابزاری است که اگر از آن به درستی و هوشمندانه استفاده شود می توان تاثیر مثبت آن را در داخل مشاهده کرد اما نگاه موقتی به این موضوع فقط به عنوان یک فرصت و ایجاد تقاضای کاذب در بازار اقدامی بسیار مخرب خواهد بود.

تولید و اشتغال مهمترین حوزه‌های تحت تاثیر لغو تحریم‌ها

صادقی با بیان اینکه حوزه تولید و اشتغال از مهمترین حوزه هایی هستند که تحت تاثیر لغو تحریم ها قرار خواهند گرفت، عنوان کرد: در صورت افزایش حجم ثروت و درآمد، رکود ایجاد شده برطرف خواهد شد. این موضوع به عنوان آثار لغو تحریم ها تلقی می شود که می توان نهایت استفاده را از آن برد. تحریم در چند سال اخیر بیش از ٣٠ درصد از تجارت خارجی را کاهش داد. شرکت های توانمند داخلی بخصوص دانش بنیان ها و حتی شرکت های تولیدی توانسته اند اقلام مورد نیاز را با واردات از طریق ظرفیت های داخلی کاهش دهند. اکنون تولید داخلی مبتنی بر بهره‌وری و استفاده از ظرفیت‌های داخلی تا حدود زیادی جایگزین واردات شده است.

اثر لغو تحریم ها بر قیمت سهام شرکت های بورسی

وی به اثر لغو تحریم ها بر قیمت سهام شرکت های بورسی اشاره و تصریح کرد: چنانچه لغو تحریم ها به شکل مثبت و بنیادی در جهت تقویت توان داخلی به کار گرفته شود می توان شرکت ها را ذاتاً توانمند کرد و تولید به شکل بنیادین مورد تقویت قرار گیرد. از طریق این اقدام می توان دستاوردهای مطلوبی ایجاد کرد که این موضوع بطور حتم اثر مثبت را بر کشور می گذارد و به مراتب بر قیمت سهام شرکت ها اثرگذار خواهد بود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: