کد خبر: ۱۹۴۲۰۰
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۵ - ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 27 April 2021
شاخص دلار آمریکا نیز که راه را برای صعود طلا هموار کرده است روز گذشته در کانال ۹۰ واحدی به نوسان خود ادامه داد تا به پایین‌ترین ارزش خود در هشت هفته اخیر برسد. مهم‌ترین عاملی که معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بازار جهانی در هفته جاری روی آن متمرکز هستند، نشست سیاست‌گذاری فدرال رزرو است که قرار است در روزهای آینده برگزار شود.

دنیای‌اقتصاد- محمد تقی‌پور : روز گذشته طلا همچنان سوار بر موج کاهش ارزش دلار توانست ارزش خود را در نزدیکی مرز ۱۷۸۰ دلاری حفظ کند؛ روز گذشته طلا نوسان کمی داشت. بالاترین قیمتی نیز که به ثبت رساند و قیمت ۱۷۸۳ دلار بود. طلا سه هفته متوالی است که روندی صعودی دارد و سرمایه‌گذاران امیدوارند که فلز زرد بتواند این روند را ادامه دهد و به بالای مرز ۱۸۰۰ دلار برسد. با اینکه تحلیلگران بیان می‌کنند مجددا سرمایه‌گذاران به خرید طلا علاقه‌مند شده‌اند، اما اگر فلز زرد نتواند به سرعت مرزهای بالاتر قیمتی را فتح کند، در آن صورت در معرض ریسک سقوط است.


پالادیوم در قله تاریخی
شاخص دلار آمریکا نیز که راه را برای صعود طلا هموار کرده است روز گذشته در کانال ۹۰ واحدی به نوسان خود ادامه داد تا به پایین‌ترین ارزش خود در هشت هفته اخیر برسد. مهم‌ترین عاملی که معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بازار جهانی در هفته جاری روی آن متمرکز هستند، نشست سیاست‌گذاری فدرال رزرو است که قرار است در روزهای آینده برگزار شود. چشم‌انداز سیاست‌های فدرال رزرو یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر بازارهای مختلف خواهد بود؛ با اینکه تحلیلگران اتفاق نظر دارند که مقامات فدرال رزرو در این نشست دست به تغییر سیاست‌های پولی خود نخواهند زد اما بسیاری به دنبال سیگنال‌های مقامات بانک مرکزی آمریکا پس از این نشست هستند. همچنین قیمت پالادیوم روز گذشته به بالاترین حد خود در طول تاریخ رسید. یکی از دلایلی که سبب شد تا پالادیوم با گذر از مرز ۲۹۲۰ دلاری سقف تاریخی جدیدی را به ثبت برساند، نگرانی از عرضه این فلز پرکاربرد در دوران پساکرونا بوده است.

ریسک پیش‌روی طلا
اوله هانسن تحلیلگر در ساکسو بانک درباره وضعیت کنونی طلا معتقد است مجددا سرمایه‌گذاران به خرید طلا در کوتاه‌مدت علاقه‌مند شده‌اند و همراه شدن این موضوع با کاهش ارزش دلار آمریکا و همچنین کاهش نرخ سود اوراق قرضه بلند‌مدت در این کشور به استحکام قیمتی فلز زرد کمک کرده است. اما این تحلیلگر به سرمایه‌گذاران هشدار داد در صورتی که طلا نتواند به زودی مرزهای مقاومتی مهم را بشکند و از آن عبور کند ممکن است ما در این بازار شاهد حفظ سود سرمایه‌گذاران و کاهش ارزش طلا باشیم. همچنین اونسن در ادامه صحبت‌های خود روی این موضوع تاکید کرد که مهم‌ترین رخداد هفته جاری نشست کمیته بازار باز فدرال رزرو و نوع سیگنال‌هایی است که از این جلسه مخابره می‌شود. قرار است این نشست روز چهارشنبه برگزار شود و با توجه به نوسانات نرخ سود اوراق قرضه بسیاری منتظرند تا واکنش فدرال رزرو به این نوسانات را مشاهده کنند. گروهی از تحلیلگران بر این باورند که به‌دلیل اینکه طلا چند روز پشت مانع ۱۸۰۰ دلاری مانده است و در شکستن این سد روانی ناموفق بوده است، دیگر بدون کاهش ارزش دلار آمریکا و همچنین تداوم ریزش نرخ سود اوراق قرضه، فلز زرد به سختی می‌تواند از این مرز عبور کند.

بازگشت قدرتمند بیت‌کوین
همچنین روز گذشته بیت‌کوین که شناخته‌شده‌ترین و بزرگ‌ترین رمز ارز در جهان به حساب می‌آید توانست قدرتمندانه به بالای مرز ۵۰ هزار دلاری بازگردد و حتی در ساعاتی وارد کانال ۵۳ هزار دلاری شود. این در حالی بود که قبل از روز گذشته، بیت‌کوین پنج روز متوالی نزول کرده بود و از کانال ۵۷ هزار دلاری تا مرز ۴۷ هزار دلاری کاهش پیدا کرده بود. گمانه‌زنی‌ها درباره طرح بایدن برای افزایش مالیات بر عایدی سرمایه به‌ویژه برای سودهای هنگفت تشدید کننده روند نزولی بیت‌کوین در روزهای گذشته بود. با این وجود هنوز بسیاری از کارشناسان بر این باورند که بیت‌کوین توانایی رسیدن به قیمت ۱۰۰ هزار دلاری در سال ۲۰۲۱ را دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: