کد خبر: ۱۹۳۲۹۳
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۵ - ۱۰ فروردين ۱۴۰۰ - 30 March 2021
کارشناس بازار سرمایه با اشاره به علت خروج ۱.۲ هزار میلیارد تومان نقدینگی توسط حقیقی‌ها در چند ماه اخیر درباره چگونگی کنترل ورود و خروج هیجانی توضیح داد.

 کارشناس بازار سرمایه با اشاره به علت خروج ۱.۲ هزار میلیارد تومان نقدینگی توسط حقیقی‌ها در چند ماه اخیر درباره چگونگی کنترل ورود و خروج هیجانی توضیح داد.

 علی محمد علیزاده با بیان اینکه خروج پول توسط حقیقی‌ها از بازار سرمایه به معنی جذب آن در سایر بازار‌ها نیست بلکه به معنی نگهداری پول نزد کارگزاری ها است به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: تا زمانی که حقیقی‌ها دوباره بازار را امن ببینند و اقدام به خرید سهم کنند البته ممکن است حقیقی‌ها نقدینگی را از بازار خارج کرده و به سمت صندوق‌ها با درآمد ثابت رفته باشند.

وی افزود:در چند ماه اخیر ۱.۲ هزار میلیارد تومان نقدینگی توسط حقیقی‌ها از بازار سرمایه خارج شده است. تغییرات و نوسانات شاخص، بازار سرمایه را در شرایط جدیدی قرار داده که نمی‌توان چشم اندازی را برای آینده بازار پیش بینی کرد و همین امر باعث شده تصمیم گیری‌ها بسیار سخت و نیاز به ظرافت و دقت بیشتری داشته باشد. به همین دلیل حقیقی‌ها سهم‌ها را فروخته اند و نقدینگی حاصل از آن‌ را بصورت راکد نزد کارگزاری نگه داشته اند تا از ضرر بکاهند.

علیزاده درخصوص چگونگی کنترل ورود و خروج هیجانی نقدینگی توسط حقیقی‌ها توضیح داد: هر عامل انسانی که دخل و تصرف کند، بازار به آن واکنش نشان می‌دهد اما این به معنی عدم نظارت سازمان بورس نیست بلکه بهتر است یک سازمان واسط وجود داشته باشد تا بر عملکرد سازمان بورس نظارت و اتفاقات را بصورت واقعی اعلام کند. این عوامل باعث اطمینان خاطر و کاهش رفتار‌های هیجانی سهامداران خواهد شد. هر چه این رفتار‌های هیجانی کنترل شود، بازار روند بهتری را دنبال خواهد کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: