کد خبر: ۱۸۷۲۱۱
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۷ - ۱۷ آبان ۱۳۹۹ - 07 November 2020
به گفته مدیرعامل بانک صادرات ایران،این بانک در نیمه نخست سال جاری توانسته بیش از ۷۵درصد زیان انباشته خود را پوشش دهد و به‌زودی شرکت تأمین سرمایه «وبصادر» هم وارد بورس می‌شود.

به گفته مدیرعامل بانک صادرات ایران،این بانک در نیمه نخست سال جاری توانسته بیش از ۷۵درصد زیان انباشته خود را پوشش دهد و به‌زودی شرکت تأمین سرمایه «وبصادر» هم وارد بورس می‌شود.

به گزارش «دنیای‌اقتصاد» حجت الله صیدی تاکید کرد: با تجربه ۳۰ سال حضور در بازار مالی کشور می‌خواهم پیامی ویژه به سرمایه‌گذاران و سهامداران فعال در بازار سرمایه بدهم. طی ۳۰ سال گذشته بازدهی بازار سرمایه کشور در بازه‌های ۵ ساله، ۲ ساله یا ۲۰ ماهه هرگز کمتر از بازدهی ارز، خودرو، سکه طلا و مسکن نبوده و ممکن است گاهی در یک بازه چندماهه بازدهی دلار یا سایر بازارها از شاخص بورس پیشی بگیرد، اما بعد از ۲ سال بازدهی بورس قطعا کمتر از دلار، سکه و طلا نخواهد بود.


وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه «سنا» افزود: شرایط اقتصادی کشور در نیمه دوم سال عموما متاثر از عدم تعادل‌های ساختار اقتصادی، محدودیت‌های بین‌المللی فضای تحریم و ویروس کرونا است و شیوعی که این ویروس پیداکرده، قطعا اقتصاد را در شرایط ویژه‌ای قرار می‌دهد. وی افزود: مهم‌ترین موضوعی که اقتصاد ما در نیمه دوم سال با آن مواجه می‌شود، شیوع ویروس کرونا است و در نتیجه آن با کاهش عمومی تقاضای کل در سراسر دنیا مواجهیم و در همه کشورها از جمله ایران مقداری حجم اقتصاد کوچک‌تر می‌شود. هرچند شرایط سخت است، ولی با توجه به استحکام زیرساخت‌ها و پویندگی اقتصاد از این گردنه با موفقیت عبور می‌کنیم.

صیدی در پاسخ به این سوال که صنعت بانکداری در نیمه دوم سال چه سمت و سویی خواهد داشت، گفت: بخشی از شرایط آینده قابل پیش‌بینی بود، بنابراین صنعت بانکداری با آگاهی برای نیمه دوم سال برنامه‌ریزی کرد. ما در بانک‌ها برنامه ویژه‌ای برای عبور از این شرایط داریم. صنعت بانکداری با انعطاف در وصول مطالبات، ارائه تسهیلات به کسب‌وکارهای مهم آسیب‌دیده از کرونا و استمهال بسیاری از مطالبات، به سرمایه در گردش شرکت‌های تولیدی نیز کمک کرد.حجت‌الله صیدی به چشم‌انداز صنعت بانکداری در بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: صنعت بانکداری در بازار سرمایه مظلوم واقع‌شده و پتانسیل‌های آن از سمت فعالان بازار گاهی آن‌طور که باید و شاید دیده نشده است.

وی ادامه داد: البته از روزی که اولین بانک در بورس پذیرفته شد تا امروز، این صنعت با اقبال خوبی مواجه بوده و حتی در ماه‌های اخیر نیز تعداد خریداران نمادهای بانکی معمولا بیشتر از تعداد فروشنده‌ها بود، با این ‌حال به نظر من ارزش ذاتی نماد بانک‌ها در بازار سرمایه به‌مراتب بیشتر از ارزش بازار آنها است. مدیرعامل بانک صادرات ایران افزود: فکر می‌کنم اگر ظرفیت‌ها، قدرت سودآوری و ارزش دارایی‌های صنعت بانکداری و همچنین شاخص‌های مختلفی که برای قیمت‌گذاری یک بنگاه در بازار سرمایه مورد استفاده قرار می‌گیرد، در محاسبات لحاظ شود، قطعا ما با قیمت‌هایی به‌مراتب بهتر از ارزش فعلی نماد بانک‌ها مواجه می‌شویم. همه بانک‌های بزرگ کشور سهامشان حداقل باید ۲ یا ۳ دلار قیمت داشته باشد.

صیدی به وضعیت بانک صادرات ایران در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: با توجه به عملیات بازار گردانی تعریف‌شده، نماد بانک صادرات از جمله نقدشونده‌ترین سهام بازار است. اگر بخواهم بنیادی هم‌عرض کنم، می‌دانید که بانک صادرات طی یک برنامه ۳۰ ماهه از زیان خارج و وارد یک منطقه سود شد و در ۶ ماهه اول ۹۹ هم توانست بیش از ۷۵ درصد زیان انباشته خود را پوشش دهد. همچنین شرکت تامین سرمایه بانک صادرات هم به‌زودی وارد بورس می‌شود.

حجت‌الله صیدی در پاسخ به این پرسش که بازار سرمایه در نیمه دوم سال چه مسیری را طی می‌کند؟ گفت: اول اینکه شرایط امروز بازار قابل پیش‌بینی بود و روند فعلی طبیعت بازار است. پس از رشدهای مستمر شاهد افت‌های مستمر هم خواهیم بود. گاهی عوامل موثر بر پیش‌بینی‌ها نیز پیچیده می‌شود. بنابراین سهامدار یا سرمایه‌گذار با احتیاط پیش می‌رود. اما بنده نسبت به آینده بازار بسیار خوش‌بین هستم. افت‌های امروز را هم افت‌های طبیعی می‌دانم. بازار گاهی چند ماه پشت سر هم مثبت یا منفی می‌شود. بنابراین فکر می‌کنم اگر صبر داشته باشیم، روزهای خوش بازار هم می‌رسد. طبیعت بازار سرمایه این است و فراموش نکنیم سرمایه‌گذاران حرفه‌ای همیشه با صبر و تامل و آرامش در بازار فعالیت می‌کنند.

وی بابیان اینکه تحلیل تکنیکال برای بازاری است که از کارآیی بالا برخوردار باشد و در شرایط فعلی بهتر است به کار گرفته نشود، افزود: البته بازار ما از حالت ضعیف کارآیی بیرون آمده و به سمت کارآیی نیمه قوی حرکت کرده است. در اوایل دهه ۷۰ و میانه‌های آن چند پژوهش انجام شد و بر اساس نتایج، بازار ما حتی در حالت ضعیف کارآیی هم نبود. اما اکنون از حالت ضعیف عبور و به سمت نیمه قوی حرکت کرده‌ایم، اما چون فعلا شرایط بازار کارآ در حالت قوی برقرار نیست، تحلیل تکنیکال در شرایط فعلی جواب دقیقی نمی‌دهد.

ما در روزهای فعلی باید بیشتر در بازار بر اساس تحلیل بنیادی عمل کنیم. متاسفانه این روزها همه عجول هستند و افق هفتگی دارند، بنابراین مناسب نیست که ما به تحلیل‌های تکنیکال روی بیاوریم. حجت‌الله صیدی ادامه داد: همواره و به‌ویژه در شرایط فعلی، سرمایه‌گذاران باید زمان مناسب ورود یا خروج از یک سهم را با دقت تشخیص دهند. زمانی که بازار روبه رشد است، باید گام‌به‌گام در بازار ورود کرد.

اتفاقا افت قیمت، زمانی مناسب برای خرید است. زمانی که سهام بنیادی شروع به کاهش قیمت می‌کند و زیر ارزش ذاتی می‌رود، باید از آن استقبال بیشتری شود و در شرایط فعلی نیز سیاست گام‌به‌گام و ورود و خروج پله‌ای به سهام را اکیدا توصیه می‌کنم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: