صنعت و معدن
محک
خیریه همت
کد خبر: ۹۰۸۸۷
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۹ - ۲۳ دی ۱۳۹۵ - 12 January 2017

«طرد تندروی؛ تأیید اعتدال، پیام مردم در بدرقه هاشمی»، «قیمت‌ها در بازار مسکن، از تابستان داغ تا زمستان سرد رکود»، «پیش‌بینی رشد 2.5 درصدی اقتصاد ایران»،

«طرد تندروی؛ تأیید اعتدال، پیام مردم در بدرقه هاشمی»، «قیمت‌ها در بازار مسکن، از تابستان داغ تا زمستان سرد رکود»، «پیش‌بینی رشد 2.5 درصدی اقتصاد ایران»، 
و‌ «عرضه و تقاضا در بازار نفت به تعادل می‌رسد» از مهم ترین موضوع های اختصاصی روزنامه ایران در شماره پنجشنبه 23 دی ا

**طرد تندروی؛ تأیید اعتدال، پیام مردم در بدرقه هاشمی
خیل مردمی که بدون برنامه‌ریزی رسمی، در یک روز تعطیل خود را به خیابان انقلاب رساندند تا آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی را تا خانه ابدی‌اش بدرقه کنند، نشان داد تلاش‌های گذشته برای تخریب شخصیت رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، چیزی جز آب در ‌هاون کوبیدن نبوده است. این حضور چنان بود که رسانه ها و همه طیف‌های سیاسی را به اذعان این حقیقت واداشت که این مراسم تشییع، پس از تشییع بنیانگذار انقلاب اسلامی بی سابقه بوده است. اما اتفاق سه‌شنبه گذشته، تنها در کمیت بی سابقه نبود. کیفیت حضور مردم، اینکه از همه سلایق و افکار اجتماعی و سیاسی، بدون شائبه و حاشیه‌سازی در مراسم تشییع شرکت کردند، چیزی نبود جز نمادی از وحدت مردم، امری که رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام همواره بر آن تأکید داشت. فعالان سیاسی معتقدند این مراسم علاوه بر وحدت، پیام‌های دیگری نیز با خود داشت، اینکه مردم نشان دادند راه اعتدال را برگزیده‌اند و تحت تأثیر تبلیغات سوء اقلیت تندرو قرار نمی‌گیرند. دیدگاه‌های این چهره‌ها را می‌خوانید.

عضو مؤسس حزب اعتدال و توسعه با تأکید بر اینکه شیعه راه اعتدال است و راه افراط و تفریط نیست، به «ایران» گفت که مردم با حضور گسترده خود در مراسم تشییع شخصیتی که نماد اعتدال و میانه‌روی بوده است، نشان داد‌اند که راه اعتدال را انتخاب کرده‌اند.

اکبر ترکان که عضویت در کابینه آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی را نیز در کارنامه خود دارد، با اشاره به شدت گرفتن اختلاف‌ها در جامعه، حتی میان خانواده‌ها تا پیش از شهادت شهید بهشتی، اضافه کرد: اما شهادت مظلومانه شهید بهشتی، آغازگر حرکتی برای وحدت و یکپارچگی جامعه شد، امروز نیز معتقدم که باید به احترام آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی، از ضایعه رحلت ایشان برای وحدت جامعه استفاده کرد، البته با این شرط که همه جریان‌های سیاسی برای این وحدت تلاش کنند و منتظر اقدام دیگران نمانند.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی نیز در تعبیر خود از حضور مردم در مراسم تشییع گفت: مردم ثابت کردند معدل فهم‌شان نسبت به کسانی که به آنان وفادار هستند، قابل قبول است.

وی خاطرنشان کرد:‌ مردم نشان دادند ارادت و وفاداری که به این شخصیت‌ها دارند، با توجه به تبلیغات منفی صدا و سیما و تبلیغات رسانه‌های خارجی تغییری نمی‌کند و این تبلیغات در رویکرد مردم اثری ندارد.

حجت‌الاسلام رسول منتجب‌نیا در گفت‌وگو با «ایران»، با تأکید بر اینکه کشور متعلق به هیچ قوم، قبیله، حزب و سلیقه‌ای نیست و همه مالک کشورند و نسبت به آن احساس وظیفه می‌کنند، خاطرنشان کرد: اگر مردم در مناسبت‌های مختلف، بویژه انتخابات حضور می‌یابند، در مقابل ما نیز نباید به گونه‌ای رفتار کنیم که بخشی از مردم احساس کنند حاکمیت نسبت به آنان به گونه متفاوتی رفتار کرده و آنان را شهروند درجه دوم می‌داند.

لطف‌الله میثمی، فعال سیاسی که خود در مراسم تشییع آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی حضور داشت، از باشکوه بودن و حضور اقشار مختلف مردم در این مراسم برای «ایران» گفت و افزود: اینکه مردم در این مراسم شعار می‌دادند که «هاشمی‌ هاشمی راهت ادامه دارد» مؤید این واقعیت است که مردم به واقع دریافته‌اند که افراطی چپ و راست برای جامعه مطلوب نیست و از دل این دو، به اعتدال رسیده‌اند، آن را تنها راه اداره مطلوب کشور می‌دانند و این راه را تداوم خواهند داد.

** قیمت‌ها در بازار مسکن، از تابستان داغ تا زمستان سرد رکود
گزارش مرکز آمار که جمع‌بندی فصل تابستان است نشان می‌دهد که قیمت فروش زمین و مسکن 3.3درصد و اجاره بها 9.9 درصد افزایش یافته بود.اما این افزایش‌ها برای فصل پاییز و زمستان هم ادامه داشته است؟رئیس اتحادیه املاک کشور رشد قیمت در فصول پاییز و زمستان را تأیید نمی‌کند و از رکود صحبت می‌کند.ولی طرف دیگر این ماجرا مردم هستند که از وضعیت قیمت‌ها بخصوص اجاره گلایه‌های زیادی دارند و می‌گویند اجاره بها در حال پرواز است و دیگر حقوق‌ها کفاف یک ماه اجاره واحد مسکونی را نمی‌دهد.منظور مستأجران، خانه‌های آنچنانی نیست بلکه از واحدهای مسکونی 60متری چند سال ساخت حرف می‌زنند که قیمت آنها بدون هیچ معیار مشخصی سر به فلک کشیده است.

رئیس اتحادیه املاک در این باره به «ایران» توضیح می‌دهد:در تابستان قیمت مسکن در حوزه‌های خرید و اجاره گران شد ولی با شروع فصل پاییز سیر کاهشی قیمت‌ها آغاز شد به گونه‌ای که قیمت زمین و مسکن دقیقاً 3.3 درصد و اجاره بیش از 10 درصد ارزان شد. حسام عقبایی بیش از آنکه نگران وضعیت قیمت مسکن باشد از عمق پیدا کردن رکود نگران است.

علیرضا سرحدی کارشناس حوزه مسکن حرفی قابل تأمل می‌زند.وی به «ایران» می‌گوید:درست است که مصالح ساختمانی و دستمزد کارگران در بخش مسکن گران شده است ولی بازار کشش هیچ رشد قیمتی را ندارد و به‌عنوان فردی که سال‌ها در این حوزه فعال بوده‌ام پیش‌بینی می‌کنم که قیمت مسکن بالاتر از نرخ‌های فعلی نخواهد رفت.قیمت‌هایی که بالا رفته از نرخ تورم، قیمت‌های جهانی و دلار پیروی می‌کند.اما قیمت‌های بیشتر قابل توجیه نیست.

** پیش‌بینی رشد 2.5 درصدی اقتصاد ایران
«برای خاورمیانه و شمال آفریقا، 3.1درصد رشد اقتصادی در سال‌جاری میلادی پیش‌بینی شده است. در میان صادرکنندگان نفت، برای عربستان سعودی 1.6 درصد رشد برآورد می‌شود، در حالی که به خاطر افزایش تولید نفت و گسترش سرمایه‌گذاری خارجی، انتظار می‌رود ایران به رشد اقتصادی 5.2درصدی دست پیدا کند. این پیش‌بینی بر پایه افزایش قیمت نفت به 55 دلار در هر بشکه برای امسال استوار است.» این روایت بانک جهانی از وضعیت رشد اقتصادی منطقه خاورمیانه در سال 2017 است. در گزارشی که این سازمان بین‌المللی با عنوان «چشم‌انداز اقتصادی جهان 2017» روز گذشته منتشر کرد، بارها به نام ایران به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اقتصادهای منطقه اشاره شده است. 

بررسی گزارش کامل بانک جهانی که در 276 صفحه منتشر شده نشان می‌دهد در سال 2016، اوضاع اقتصاد جهان بر وفق مراد کشورهای وارد‌کننده بوده و صادرکننده‌ها، سهم چندانی از اقتصاد نبرده‌اند. کاهش قیمت مواد غذایی و تجارت ضعیف جهانی، برای کشورهای صادرکننده کالا، چالش‌هایی ایجاد کرده است و کشورهای صادرکننده کالا در سال 2016 رشد کمتری نسبت به کشورهای واردکننده داشته‌اند. 

ایران یک استثنا به شمار می‌رود و بانک جهانی در گزارشش با تأکید بر این مسأله ادامه می‌دهد:«در میان صادرکنندگان نفت، سرعت بهبود اقتصادی پایین‌تر از چیزی است که در ماه ژوئن 2016 تصور می‌شد، بخصوص در عربستان و عراق. رشد اقتصادی در عربستان سعودی برای سال 2017، 1.6 درصد و برای سال 2018، 2.5 درصد پیش‌بینی می‌شود. اما ایران وضعیت دیگری دارد، رشد اقتصادی این کشور وابستگی زیادی به موفقیت در مذاکرات برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی دارد، اگرچه دولت این کشور برای افزایش تولید نفت نیز عزم خود را جزم کرده است.»

** عرضه و تقاضا در بازار نفت به تعادل می‌رسد
قرار است که بازار نفت در سال 2017 نفسی تازه کند و بعد از سپری کردن 3 سال سخت بار دیگر به تعادل میان عرضه و تقاضای نفت خام دست یابد. این موضوع را کارشناسان نفت خام پیش‌بینی می‌کنند. به این ترتیب که با اجرای توافق اوپک و غیر اوپک در زمینه کاهش یک میلیون و 800 هزار بشکه‌ای تولید روزانه نفت خامشان به مرور طی 6 ماه حدود 300 میلیون بشکه از عرضه نفت خام کاسته خواهد شد که این مقدار برابر با مازاد عرضه فعلی نفت است. اکنون حدود 300 میلیون بشکه مازاد انبار نفت نسبت به متوسط پنج سال گذشته در بخش تجاری کشورهای توسعه یافته وجود دارد. با کاهش تولید نفت خام به مرور انبارها خالی خواهد شد و ساختار بازار که متشکل از عرضه و تقاضاست دوباره به تعادل می‌رسد.

سال 2016 سخت‌ترین سال برای بازار جهانی نفت خام در طی 15 سال اخیر بود. سالی که نفت خام قیمت 27 دلار برای هر بشکه را نیز تجربه کرد. رسیدن قیمت نفت از 115 دلار در سال 2014 به 27 دلار در سال 2016 به اقتصاد کشورهای تولید‌کننده نفت خام ضربه سنگینی زد که تمام آن از مازاد عرضه نفت خام در بازار نشأت می‌گرفت.

مهدی عسلی، کارشناس اقتصاد انرژی و مدیر کل سابق امور اوپک و مجامع انرژی وزارت نفت در گفت‌و‌گو با «ایران» اظهار کرد: مهم‌ترین اتفاق سال 2016 تصمیم اوپک و غیر اوپک در خصوص کاهش تولید نفت بود. او می‌گوید که در سال 2016 اوپک تصمیم گرفت به مدیریت عرضه بازگردد؛ درحالی که از سال 2008 تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده بود.

عسلی همکاری اوپک و غیر اوپک را اتفاقی تاریخی دانست که هیچگاه به این وسعت رقم نبوده است. اینکه 2 کشور غیر عضو در اوپک حاضر شوند با اوپک همکاری کنند بی‌سابقه بوده است.

عسلی اظهار کرد که ارقام آمده در بودجه کشورهای شرکت‌کننده در طرح کاهش تولید نشان می‌دهد آنها انتظار نفت خام بشکه‌ای 55 تا 60 دلار دارند. لذا احتمال پایبندی کشورها به تعهداتشان زیاد است و بعید به نظر می‌رسد که امسال رشد تقاضا کمتر از 2.1میلیون بشکه در روز باشد. 
برچسب ها: بازار مسکن ، اعتدال
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت