صنعت و معدن
محک
خیریه همت
کد خبر: ۱۶۸۳۸۷
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۸ - ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - 04 December 2019
 
 بانکداری ایرانی تورم ترکیه تا پایان ماه نوامبر از کمترین سطح سه سال اخیر فاصله گرفت.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، متوسط تورم ترکیه در 12 ماه منتهی به نوامبر به ۱۰.۵۶ درصد افزایش پیدا کرد که ۲.۰۱ درصد بیشتر از تورم ۸.۵۵ درصدی ماه اکتبر بوده است. تورم 12 ماه منتهی به اکتبر ترکیه، کمترین رقم ثبت شده در طول سه سال اخیر محسوب می‌شود.

در بین بخش های مختلف، بیشترین تورم مربوط به تنباکو و نوشیدنی با ۴۳.۳۵ درصد بوده است و آموزش با ۱۴.۳۵ درصد، بهداشت با ۱۳.۸۵ درصد و رستوران و هتلداری با ۱۳.۰۷ درصدی دیگر بخش هایی بوده اند که بیشترین نقش را در افزایش تورم ترکیه داشته اند.

بر مبنای ماهانه تورم ماه نومابر ۰.۳۸ درصد اندازه‌گیری شده است. بیشترین تورم ماهانه مربوط به لباس با ۲.۶۹ درصد بوده است. شاخص بهای مصرف‌کننده تا پایان ماه نوامبر ۱۵.۸۷ درصد عنوان شده است.

هسته تورمی نیز که تغییرات قیمتی اقلام انرژی و غذایی را به دلیل نوسانات بالای آن‌ها در نظر نمی گیرد، از ۶.۶۷ درصد در ماه اکتبر به ۹.۲۵ درصد در ماه نوامبر افزایش پیدا کرده است.

متوسط نرخ تورم ترکیه در بازه زمانی ۱۹۶۵ تا ۲۰۱۹ معادل ۳۴.۷۰ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به تورم ۱۳۸.۷۱ درصدی می ۱۹۸۰ و پایین‌ترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۴.۰۱ درصدی ماه ژوئن سال ۱۹۶۸ بوده است.

انتظار می‌رود تورم ترکیه تا پایان امسال به سطح ۱۲ درصدی برسد. بانک مرکزی ترکیه نرخ تورم این کشور تا پایان امسال را در سناریوی خوش‌بینانه ۱۲ درصد و در سناریوی بدبینانه ۱۳.۹ درصد پیش‌بینی کرده است.

از سوی دیگر تورم در دیگر کشور همسایه یعنی گرجستان نیز در 12 ماه منتهی به نوامبر به هفت درصد رسیده است که بالاترین تورم ثبت شده در این کشور از ژوئن ۲۰۱۶ تاکنون محسوب می شود. در بین بخش های مختلف، رستوران و هتلداری با تورم ۷.۴ درصدی، تنباکو و نوشیدنی با تورم ۱۵.۴ درصدی و آموزش با تورم هفت درصدی، بیشترین نقش را در افزایش تورم داشته اند.

بر مبنای ماهانه نیز تورم گرجستان در ماه نوامبر ۰.۹ درصد بوده که ۰.۱ درصد بیشتر از تورم ماه قبل است. متوسط نرخ تورم گرجستان در بازه زمانی ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۹ معادل ۷.۱۷ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به تورم ۵۹.۳۱ درصدی آوریل ۱۹۹۶ و پایین‌ترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۳.۳ درصدی ماه می سال ۲۰۱۲ بوده است.
برچسب ها: تورم ، گرجستان ، ترکیه
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
آخرین اخبار
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
پربازدیدها
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت