صنعت و معدن
محک
خیریه همت
کد خبر: ۱۶۸۳۲۵
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۵ - ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - 03 December 2019
 بانکداری ایرانی -  آکادمی فناوری فضایی چین (CAST) اعلام کرد، این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۳۵ یک نیروگاه مگاواتی خورشیدی (مزرعه خورشیدی) با وزن ۲۰۰ تن در فضا بسازد.

به گزارش  شینهوا، این مزرعه خورشیدی به علت استقرار در خارج از جو کره زمین قادر به دریافت و ذخیره‌سازی انرژی خورشید با بهره‌وری بیشتر و هزینه کمتر خواهد بود. انرژی ذخیره شده توسط این نیروگاه به امواج میکروویو یا لیزر تبدیل شده و سپس به زمین تابانده می‌شود.

از انرژی حاصل از این نیروگاه مگاواتی می‌توان برای استفاده ماهواره‌ها، کمک به ساکنان مناطق سیل‌زده یا زلزله‌زده، پشتیبانی از نیروهای امدادی و مناطق دوردست و کوهستانی استفاده کرد.

«وانگ لی» از محققان تحقیقاتی آکادمی فناوری فضایی چین، در ششمین مجمع مهندسی چین و روسیه که هفته گذشته در Xiamen  در جنوب شرقی استان «فوجیان» در چین برگزار شد، گفت: این نیروگاه خورشیدی مستقر در فضا، انرژی خورشید را که هرگز به زمین نمی‌رسد، جذب می‌کند.

وی گفت: این انرژی سپس به امواج میکروویو یا لیزر تبدیل شده و برای مصرف انسان‌ها به صورت بی‌سیم به سطح زمین تابانده می‌شود. 

وانگ گفت: امیدواریم که با تقویت همکاری‌های بین‌المللی به موفقیت‌های علمی و تکنولوژیک دست یابیم تا بشر بتواند زود هنگام به آرزوی انرژی پاک بی حد و حصر برسد.

این محقق افزود: در مقایسه با انرژی فسیلی سنتی، که به طور فزاینده‌ای فرسوده شده و عامل بروز مسائل وخیم زیست محیطی است، انرژی خورشیدی مبتنی بر فضا کارآمدتر و پایدار است و یک راه‌حل قابل اعتماد برای تامین انرژی ماهواره‌ها و مناطق آسیب دیده و یا مناطق جدا شده در زمین ارائه می‌دهد.

دولت چین اکنون سرمایه‌ای ۲۸.۴ میلیون دلاری را به پیشبرد طرح مذکور اختصاص داده تا بتواند این پروژه را تا سال ۲۰۳۵ تکمیل کند.
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
آخرین اخبار
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
پربازدیدها
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت