صنعت و معدن
محک
خیریه همت
کد خبر: ۱۶۵۳۰۱
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۳ - ۲۱ شهريور ۱۳۹۸ - 12 September 2019
بازار ارز که برای سه روز متوالی در مسیر صعودی پیش می‌رفت، روز چهارشنبه در فضایی نیمه‌تعطیل در دوربرگردان قرار گرفت. شاخص ارزی کشور در مسیر جدایی از کف ۱۱ هزار و ۱۰۰ تومانی، سه ایستگاه را طی ۱۲ روز کاری پشت سر گذاشت که یکی از آنها در معاملات دیروز رقم خورد. در این روز نرخ هر دلار آمریکا ۱۰۰ تومان اصلاح کرد و به سطح ۱۱ هزار و ۵۵۰ تومانی برگشت. 

کاهش حجم معاملات و عقب‌نشینی تقاضا در فضای نیمه تعطیل بازار را می‌توان عامل فشار بر قیمت و توقف روند صعودی دلار دانست. موضوع دیگری که به نظر می‌رسد باعث افت قیمت شده را برکناری بولتون به‌عنوان چراغ سبز آمریکا برای کاهش اختلافات سیاسی با ایران می‌دانند که علاوه بر واکنش دلار در بازار داخل، در بازار نفت هم انعکاس چشمگیری داشت.

همگرایی فزاینده سکه با دلار

سکه‌بازان روز گذشته نگاه خود را به روند دلار در بازار داخل معطوف ساختند و در نتیجه با کاهش نرخ دلار هماهنگ شدند. بهای هر سکه طرح جدید دیروز همراه با اصلاح شاخص ارزی کشور 40 هزار تومان افت کرد و به سطح 4 میلیون و 100 هزار تومان بازگشت. کاهش حدود یک درصدی ارزش فلز گرانبهای داخلی علاوه بر اصلاح دلار از عقبگرد اونس جهانی طلا نیز تاثیر پذیرفت. طلای جهانی با فروکش نسبی ریسک‌ها بیش از 4 درصد از اوج خود در یک هفته اخیر عقب نشسته است. همین تاثیر دوسویه سبب شد تا سکه که با سوخت اونس تا حدودی از فشار دلار معاف شده بود افت خود از ابتدای سال را همانند دلار به 12 درصد نزدیک کند. چشم‌انداز صعودی برای اونس و احتمال رشد دلار از محل افزایش تقاضای تجاری در پاییز عوامل حمایتی برای سکه هستند.

بازار طلای جهانی
نگاه اونس به نشست اروپا

طلا روز گذشته تحت فشار دو سیگنال قرار داشت. چین ۱۶ قلم از کالاهای آمریکا را از شمول تعرفه‌های وارداتی جدید معاف کرد و با کاهش ریسک حاکم بر بازار جهانی، زمینه را برای انتقال سرمایه‌ها از طلا به بازارهای ریسکی فراهم کرد. 

هر چند خریدهای تکنیکی و آمار ضعیف اقتصادی از طلا در کف یک‌ماهه حمایت کرد. اونس با افت اخیر ۴ درصد از اوج خود در هفته قبل عقب نشسته است. پس از کاهش نرخ‌های بهره در اقتصادهایی نظیر آمریکا و چین، حالا نوبت به اروپا رسیده تا پنج‌شنبه(امروز) درخصوص تغییر نرخ بهره تصمیم بگیرد. 

اگرچه کاهش احتمالی نرخ بهره به معنای تحریک تقاضای کامودیتی‌ها از جانب متقاضیان اروپایی است اما روی دیگر اعمال سیاست‌های انبساط پولی حوزه یورو، تقویت دلار و در نتیجه، فشار بر طلاست. ضمن اینکه نشست هفته آتی فدرال رزرو نیز مورد توجه فعالان طلاست.

صنعت و معدن
محک
خیریه همت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
پربازدیدها
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت