صنعت و معدن
محک
خیریه همت
کد خبر: ۱۶۳۷۳۴
تاریخ انتشار: ۰۲:۲۲ - ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - 08 August 2019
بازار ارز که روز سه‌شنبه عقب‌نشینی نسبتا تندی را تجربه کرده بود، طی روز گذشته از خود مقاومت نشان داد و بخشی از افت خود را جبران کرد. 

نرخ دلار روز سه‌شنبه ۱۳۰ تومان از ارزش خود را از دست داده بود و به کمترین سطح از سی‌ام تیر رسیده بود. همین امر سبب شد تا بار دیگر تقاضای غیرتجاری وارد بازار شود و کاهش قیمت‌ها را به‌عنوان فرصتی برای خرید دریابد.

 در پی این امر، نرخ هر دلار آمریکا ساعت ۱۶ روز گذشته ۸۰ تومان از کف ۱۶ روزه فاصله گرفت و به بهای ۱۱ هزار و ۹۶۰ تومان معامله شد. نکته جالب توجه این است که نرخ دلار تقریبا از ابتدای مرداد تا روز گذشته با انحراف معیار تقریبا ۱۸۵ تومانی حول مرز ۱۲ هزار تومان نوسان داشته است و ظاهرا میل شکستن این الگو را ندارد.
 
صعود سکه به سقف دو هفته
بازار سکه هم روز گذشته همسو با دلار در بازار داخل و طلا در بازار جهانی صعود کرد. بهای هر سکه طرح جدید ساعت 16 دیروز 70 هزار تومان افزایش یافت و به سطح 4 میلیون و 250 هزار تومان دست یافت. حمایت دوجانبه دلار و اونس نقش پررنگی در جهش 7/ 1 درصدی قیمت سکه در روز گذشته و صعود به اوج دو هفته داشتند. 

علاوه‌بر دلار که با شناسایی کف در روز سه‌شنبه، توانست به مسیر افزایشی بازگردد، هجوم سرمایه‌های جهانی به سمت نقاط امنی چون طلا، آن هم پس از گسترش پیکار تجاری چین و آمریکا به جبهه ارزی به‌عنوان اهرم رشد فلز زرد در بازار داخل عمل کرد. اگرچه نوسانات داخلی دلار می‌تواند در مسیر سکه اثر بیشتری بگذارد، اما به نظر می‌رسد روند کنونی اونس در کوتا‌ه‌مدت حامی سکه بماند.

جولان طلا در سقف 6 ساله

طلای جهانی هم سوخت خود را همچنان از جنگ تجاری تامین می‌کند. هر اونس طلا ساعت ۱۶ دیروز در ادامه روند صعودی خود، ضمن جهش ۱/ ۲ درصدی به قیمت ۱۴۹۴ دلار معامله شد. با وجود اینکه نااطمینانی از اثرات جنگ تجاری با تضعیف نرخ برابری یوآن به دلار به کمترین سطح طی یازده سال اخیر شدت یافته بود، روز گذشته بانک خلق چین در واکنش به اتهام «دستکاری ارزی» نرخ مرجع را نسبت به دوشنبه تقویت کرد. 

اما این اتفاق هم نتوانست از تقاضای احتیاطی طلا بکاهد. برخی تشدید جنگ تجاری را ابزاری برای اعمال فشار بر فدرال رزرو به‌منظور کاهش بیشتر نرخ بهره در سپتامبر می‌دانند که تاثیر آن در تقویت طلا منعکس می‌شود. در همین راستا بود که بزرگ‌ترین صندوق قابل‌معامله طلا (SPDR) هم از افزایش ذخیره این فلز گرانبها در روز سه‌شنبه خبر داد.
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت