صنعت و معدن
محک
خیریه همت
کد خبر: ۱۵۷۵۰۵
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۲ - ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 21 April 2019
بانکداری ایرانی ـ بررسی های آماری نشان می دهد که در سال گذشته هر تعاونی توانسته است زمینه اشتغال ۱۶ نفر را مهیا کند.

به گزارش  تسنیم، آمارهای ثبتی وزارت تعاون نشان می دهد که  در سال 97 حدود 3900 تعاونی در گرایش های مختلف تولیدی، توزیعی و خدماتی فعالیت داشته اند که سهم هر یک به ترتیب 41درصد، 33درصد و 25 درصد را به خود اختصاص داده اند . این تعداد تعاونی ها توانسته اند، حدود 72 هزار عضو جدید و حدود 62500 نفر فرصت های شغلی جدید را در کل کشور ایجاد کنند.  در واقع بطور متوسط هر تعاونی زمینه ایجاد  اشتغال 16 نفر را مهیا کرده اند که نشان از ظرفیت ایجاد اشتغال تعاونی‌ها با کمترین سرمایه و زودبازده بودن تعاونی دارد.


به گزارش واحد آمار اتاق تعاون ایران، در بین استانهای کشور استان فارس و خراسان رضوی  به ترتیب با ثبت  424 و 346  ثبت تعاونی در بین کلیه استانها  بیشترین ثبت را داشتند.

همچنین بیشترین تعداد تعاونی های ثبت شده براساس رشته فعالیت ها "کشاورزی” با تعداد 1202 واحد است. بنابراین تاثیر بخش تعاون در تولید کالاهای استراتژیک کشور و ایجاد اشتغال در این حوزه را آشکار می کند همچین در سال 1397 تعداد 20 تشکل اتحادیه  در کل کشور به ثبت رسید.

بخش تعاون به عنوان اقتصاد مردم نهاد که با سرمایه مردم و برای مردم و با مدیریت خودشان فعالیت می کنند، می توانند در تحقق شعار سال 1398″رونق تولید "نقش مهمی داشته باشد.

تعاونی ها که از نظر بعد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دارای کارکرد منحصر به فرد برای تحقق عدالت، آزادی و تکریم ارزشهای اخلاقی است مهمترین راهکار توسعه کشور است که باید در دستور کار جدی سیاستگذاران قرار گیرد.

بخش تعاون دارای ظرفیت های بی نظیری مانند وجود زنجیره تولید تا مصرف با مشارکت تعاونیهای تولیدی و توزیعی در سطح داخلی و بین المللی است و در رشد اقتصادی، اشتغال مولد ، همبستگی اجتماعی و تمرکز سرمایه های خرد نقش مهمی در اقتصاد مقاومتی دارد.

به گفته مدیر آمار اتاق تعاون ایران، بخش تعاون در سال 1397 با تمام نواسات اقتصادی و تحمل فشارهای داخلی و بین المللی توانسته است مسیر خود را هر چند آهسته  ولی مداوم در ایفای نقش اقتصادی – اجتماعی خود ایفا کند.

وی ادامه داد: نفوذ و ورود به عرصه های دانش و صنایع نوین توسط تعاون های دانش بنیان و تعاونی های متخصصین با ثبت 28 تعاونی در سال 1397 می تواند در بهر گیری از علم روز دنیا و کارآفرینی و  ایجاد بازارهای ملی  و بین المللی و تحقق سهم مناسب از اقتصاد جستجو کرد.

یکی از مهمترین کارکردهای بخش تعاون تسهیل در حضور بانوان در عرصه های اقتصادی است. بخش تعاون در سال 1397 حدود 630 تعاونی بانوان در عرصه های مختلف اقتصادی به ثبت رسیده است که موجب اشتغال 15 هزار نفر را در این تعاونی های بوجود آورده است.

در نهایت بخش تعاون به دلیل فراگیری، انعطاف پذیری بیشتر، تحرک و پویایی، پایین بودن حجم سرمایه گذاری و تنوع و گستردگی در اجرایی شدن شعار سال 1397می تواند نقش مهمی داشته باشد.

صنعت و معدن
محک
خیریه همت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت