صنعت و معدن
محک
خیریه همت
کد خبر: ۱۵۲۳۹۹
تاریخ انتشار: ۰۰:۰۸ - ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - 02 February 2019

هر دلار آمریکا طی معاملات هفته گذشته تنها ۳۰ تومان افزایش یافت و به قیمت ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان رسید.

هر دلار آمریکا طی معاملات هفته گذشته تنها ۳۰ تومان افزایش یافت و به قیمت ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان رسید. 

شاخص ارزی کشور، معاملات نخستین روزهای هفته را مثبت آغاز کرد. نوسان‌گیران که در هفته‌های گذشته نتوانسته بودند با سیاست قیمت‌گذاری بازارساز مقابله کنند، با شروع معاملات ارز و با استفاده از شایعاتی در خصوص ساز‌و‌کار ویژه مالی اروپا با ایران (SPV) و لوایح مربوط به FATF سعی در شکست مرز روانی ۱۲ هزار تومان داشتند.

 امری که در روز سه‌شنبه محقق شد و دلار با شکست مرز روانی تا قیمت ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان هم صعود کرد. با این حال افزایش عرضه از طرف صرافی‌های عامل بازارساز و خبر راه‌اندازی SPV در فرانسه باعث شکست نقشه نوسان‌گیران شد و نرخ ارز در پنج‌شنبه با ثبت سنگین‌ترین افت روزانه در زمستان به زیر مرز ۱۲ هزار تومان عقب نشست.

ششمین صعود متوالی سکه در مقیاس هفته

هر سکه طرح جدید در آخرین معاملات پنج‌شنبه 70 هزار تومان کاهش یافت و به قیمت 4 میلیون و 150 هزار تومان به فروش رفت. رشد هم‌زمان دلار و اونس طلا بازده هفتگی مثبت 3/ 1 درصد را برای سکه ثبت کرد که ششمین هفته متوالی صعودی برای این دارایی ارزشمند محسوب می‌شود. افزایش بهای دلار خصوصا در روزهای ابتدایی هفته قبل، رشد بهای سکه را تداوم بخشید. افزایش ریسک‌های اقتصادی هم بهای اونس طلا را در بازار جهانی به اوج ۸ ماهه رساند تا با بالا رفتن ارزش ذاتی، قیمت سکه صعودی شود. با شکسته شدن مرز ۱۲ هزار تومانی توسط دلار، بهای سکه در کانال ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هم ورود کرد. اما با انتشار خبر راه‌اندازی ساز و کار ویژه مالی اروپا با ایران (SPV) و نظارت بازارساز بر قیمت‌گذاری، روند نرخ ارز نزولی شد و سکه نیز به تبعیت به اصلاح قیمت پرداخت.

ژانویه طلایی

هر اونس طلای جهانی ساعت 16 روز گذشته به قیمت 5/ 1321 دلار مبادله شد و رشد روزانه 4/ 0 درصد را تجربه کرد. بهای اونس طلا در آخرین معاملات ژانویه به سطح 1321 دلار رسید تا بدین ترتیب بازده ماهانه مثبت 3 درصد برای فلز زرد در نخستین ماه میلادی ثبت شود. افزایش ریسک‌های اقتصادی و ترس از روند کند شدن رشد اقتصاد جهانی تقاضا برای طلا به عنوان دارایی امن را زیاد کرد. درگیری قضایی چین و آمریکا بر سر شرکت هوآوی و تاثیر این مهم بر مذاکرات تجاری دو کشور، طولانی‌ترین تعطیلی دولت فدرال آمریکا، عدم رای موافق پارلمان انگلیس به طرح پیشنهادی نخست وزیر این کشور برای برگزیت و آمار ناامید کننده اقتصادی چین، ژاپن و اتحادیه اروپا از جمله ریسک‌های اقتصادی مذکور بودند. عدم افزایش نرخ بهره دلار توسط فدرال رزرو نیز با کاهش شاخص دلار از رشد فلز زرد حمایت کرد.
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت