صنعت و معدن
محک
خیریه همت
کد خبر: ۱۵۲۱۵۴
تاریخ انتشار: ۰۰:۳۶ - ۰۹ بهمن ۱۳۹۷ - 29 January 2019

بانکداری ایرانی - جریان نقدینگی وارد شده به صندوق‌های سرمایه‌گذاری در دی‌ماه نشان از ورود حدود ۱۳هزار میلیارد تومان نقدینگی به این صندوق‌ها دارد. البته با احتساب میزان خروجی صندوق‌های مزبور، خالص جریان نقدینگی وارد شده به این نوع صندوق‌ها در دی‌ماه به حدو‌د ۳هزار میلیارد تومان رسید.

بانکداری ایرانی -  بررسی‌ مقایسه خالص جریان نقدینگی موجود در صندوق‌های سرمایه‌گذاری از ابتدای سال جاری تا کنون نشان از روندی سینوسی در آنها دارد؛ اما از آذرماه موجی جدید به این نهادهای مالی وارد شده است. به‌طوری‌‌که خالص جریان ورودی به آنها در آذرماه معادل ۴/ ۳هزار میلیارد تومان بوده است. این روند در ماه گذشته نیز هر چند با شدت کمتر اما ادامه یافته است.

به این ترتیب عملکرد جریان نقدینگی وارد شده به صندوق‌های سرمایه‌گذاری در دی‌ماه نشان از ورود حدود ۱۳هزار میلیارد تومان نقدینگی به این صندوق‌ها دارد. البته با احتساب میزان خروجی صندوق‌های مزبور، خالص جریان نقدینگی وارد شده به این نوع صندوق‌ها در دی‌ماه به حدو‌د ۳هزار میلیارد تومان رسید. 

به‌نظر می‌رسد یکی از دلایل این چرخش اقبال، در ماه‌شمارشدن سود بانک‌ها باشد؛ در حالی بانک‌ها از ابتدای بهمن ماه از پرداخت سود روزشمار منع شده‌اند که صندوق‌های مذکور سود روزشمار را نصیب سرمایه‌گذاران خود خواهند کرد. البته در بخش دیگر نیز سودهای اعطایی بیشتر توسط صندوق‌های با درآمد ثابت قرار دارد. 

در حالی بانک‌ها موظف هستند سودی معادل ۱۵درصد به سپرده‌ها پرداخت کنند که این میزان سود در صندوق‌ها به مراتب بالاتر است. به این ترتیب دو عامل مزبور به‌عنوان دلایلی مناسب در چرخش اقبال به سمت خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری موثر خواهد بود.

در حالی بر اساس مصوبه جدید شورای پول و اعتبار بانک‌ها موظفند سود بانکی را بر اساس حداقل مانده در ماه محاسبه و به مشتریان خود پرداخت کنند که این موضوع نوساناتی به دنبال داشت. به‌عبارت دقیق‌تر تغییر پرداخت سود سپرده‌‌های سرمایه‌‌گذاری کوتاه‌مدت از روزشمار به ماه‌شمار در دوم دی‌ماه سال جاری اعلام شد که اجرای آن قرار بود از ماه بعد یعنی ابتدای بهمن‌ماه آغاز شود. 

اما خبر مزبور تاثیر مستقیم بر عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری به‌خصوص درآمد ثابت ایجاد کرد؛ به‌طوری‌که جریان نقدینگی ورودی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری در روز دوم دی‌ معادل 1382میلیارد تومان بوده است. این رقم در مقایسه با روز قبل یعنی ابتدای دی‌ماه جهش قابل‌توجه 341درصدی را تجربه کرده است. بر این اساس در ابتدای دی‌ماه نقدینگی وارد شده به صندوق‌های بادرآمد ثابت تنها 313میلیارد تومان بوده است.

 هر چند این موضوع در روزهای بعدی ماه به روندی متعادل رسید، همچنان با حجم بالایی دنبال شد به‌طوری‌که میانگین نقدینگی وارد شده به صندوق‌های با درآمد ثابت در دی‌ماه به‌طور میانگین روزانه به 500میلیارد تومان رسید.

به گزارش بانکداری ایرانی ،در مقابل بررسی خالص جریان نقدینگی دیگر صندوق‌ها از جمله صندوق‌ سرمایه‌گذاری در سهام و مختلط نشان از خروج نقدینگی از آنها دارد. در حالی 31هزار میلیارد تومان نقدینگی در دوره یک ماه منتهی به پایان دی‌ماه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام وارد شده که در مقابل خروج 52هزار میلیارد تومانی در این صندوق‌ها ثبت شده است. به‌نظر می‌رسد بخش عمده‌ای از این موضوع شیفت نقدینگی به سمت صندوق‌های با درآمد ثابت باشد. 

چون دقیقا بیشترین میزان خروج نقدینگی از صندوق‌های سهامی در روز سوم دی‌ماه بوده که با حجم 6/ 6هزار میلیارد تومانی همراه شده است.  در همین راستا برآیند نقدینگی ورودی و خروجی به صندوق‌های مختلط نیز در ماه گذشته نشان از خروج نقدینگی دارد. به‌طوری‌که خالص خروج نقدینگی از این صندوق‌ها در دی‌ماه به 35هزار میلیارد تومان رسید.
برچسب ها: نقدینگی ، صندوق‌
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت