صنعت و معدن
محک
خیریه همت
کد خبر: ۱۵۰۴۷۵
تاریخ انتشار: ۰۸:۵۰ - ۱۶ دی ۱۳۹۷ - 06 January 2019

هر دلار آمریکا دیروز با افت اندک ۱۰ تومانی به قیمت ۱۰ هزار و ۷۲۰ تومان معامله شد. با افت کم‌دامنه دیروز، قیمت دلار برای چهارمین روز متوالی حول مرز ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومان نوسانات محدودی را به ثبت رساند. عرضه‌های متناسب بازارساز در روزهای اخیر شرایط باثباتی را برای بازار ارز فراهم کرد.

هر دلار آمریکا  دیروز با افت اندک ۱۰ تومانی به قیمت ۱۰ هزار و ۷۲۰ تومان معامله شد. با افت کم‌دامنه دیروز، قیمت دلار برای چهارمین روز متوالی حول مرز ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومان نوسانات محدودی را به ثبت رساند. عرضه‌های متناسب بازارساز در روزهای اخیر شرایط باثباتی را برای بازار ارز فراهم کرد. 

بهبود شیوه‌های مدیریت سیاست‌گذار طی هفته‌های اخیر نه تنها نیاز واقعی متقاضیان را پاسخ داد بلکه نقش بازدارنده‌ای در به وجود آمدن تقاضای غیرتجاری و شکل‌گیری تحرکات سفته‌بازانه داشت. بازار ارز به طور سنتی در دی‌ماه با افزایش تقاضای واقعی تجار جهت تسویه حساب‌های خود با طرف‌های خارجی مواجه می‌شود و میل صعودی بیشتری دارد. با وجود این، بازارساز بر خلاف ماه‌های قبل، با راهبرد مناسب آرامش ارزی بازارها را حفظ کرد. عبور از گذرگاه پرتقاضای ارز-دی‌ماه- می‌تواند بر بهای ارز فشار وارد کند.

کاهش ارتفاع حباب سکه

ساعت 16 روز گذشته هر سکه طرح جدید با کاهش 30 هزار تومانی نسبت به آخرین معاملات روز پنج‌شنبه به بهای 3 میلیون و 660 هزار تومان معامله شد. در تعطیلی بازارهای جهانی، سکه به تبعیت از کاهش قیمت دلار 8/ 0 درصد از ارزش خود را از دست داد. این در حالی است که بهای سکه بر خلاف افت دلار 8/ 2 درصد طی هفته قبل رشد کرده بود. مخالف‌خوانی سکه با دلار طی هفته قبل را می‌توان به وضعیت قیمت‌ها در بازارهای جهانی نسبت داد. شاخص طلای جهانی طی هفته قبل در محیط متلاطم تا نزدیکی سقف ۶ ماه اخیر رشد کرد و سکه را با خود بالا برد. اما افت ارزش طلا در آخرین ساعات هفتگی معاملات جهانی موجب شد تا سکه هفته خود را با همراهی افت دلار شروع کند و از ارتفاع حبابش ۳۰ هزار تومان کم شود.


تلاش ناکام طلا برای تصاحب سقف نیمسال

هر اونس طلای جهانی طی هفته گذشته با رشد اندک 3/ 0 درصد(8/ 3 دلار) به قیمت 1285 دلار رسید. طلا در این هفته به مرز روانی 1300 دلار نزدیک شد. عملکرد ضعیف قدرت‌های بزرگ اقتصادی از مهم‌ترین عوامل حمایت از طلا در این هفته ارزیابی می‌شود. گزارش ضعیف‌تر از انتظار PMI چین و تنزل شدید فعالیت‌های صنعتی آمریکا به کمترین سطح طی ۲۵ ماه اخیر به حمایت از طلا در این هفته انجامید. آمار اشتغال آمریکا نیز سیگنال‌های متفاوتی برای طلا ارسال کرد. از یک طرف، شمار شاغلان بخش‌های کشاورزی آمریکا در دسامبر بیش از پیش‌بینی‌ها افزایش یافت تا طلا تحت فشار قرار گیرد. از طرف دیگر، نرخ بیکاری سالانه آمریکا در دسامبر با ارتقای ۲/ ۰ واحد درصدی به ۹/ ۳ درصد رسید تا حمایت از طلا حفظ شود. بازارها در هفته پیش‌رو منتظر دور جدید گفت‌وگوهای تجاری آمریکا و چین هستند. 
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت