صنعت و معدن
محک
خیریه همت
کد خبر: ۱۵۰۱۲۳
تاریخ انتشار: ۰۰:۲۱ - ۱۱ دی ۱۳۹۷ - 01 January 2019
روز دوشنبه هر دلار آمریکا ضمن ثبت رشد ۱۰۰ تومانی به قیمت ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان معامله شد. بازار ارز در سومین روز هفته شاهد تقابل نوسان‌گیران و بازارساز بود. دلالان سعی داشتند دلار را از مرز ۱۱ هزار تومان عبور دهند، اما صرافی‌های بانک مرکزی بار دیگر در برابر این حربه ایستادگی کردند. به گفته فعالان حمایت متقاضیان از قیمت دلار زیر مرز ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان باعث کمرنگ شدن انتظارات کاهشی شده است و بنا بر همین رفتار دلالان سعی در گسترش این جو در بازار دارند که نرخ ارز در کف قیمت قرار گرفته است. با این حال، کنترل شیر عرضه توسط بازارساز باعث حذف تقاضای احتیاطی از بازار دلار و کاهش دامنه نوسانات نرخ ارز شد. افزایش سنتی تقاضای دلار در آستانه سال نو میلادی مهم‌ترین عامل رشد دلار در روزهای اخیر محسوب می‌شود.

افزایش دو اهرمی بهای سکه

طی معاملات روز دوشنبه قیمت هر سکه طرح جدید ضمن رشد 80 هزار تومانی به قیمت 3 میلیون و 700 هزار تومان رسید. افزایش توامان بهای دلار و طلای جهانی باعث رشد قیمت سکه شد. نکته جالب واکنش شدیدتر سکه نسبت به تغییرات نرخ ارز بود به‌طوری‌که رشد ۹/ ۰ دلار با افزایش ۲/ ۲ درصدی سکه روبه‌رو‌ شد. بالا نبودن میزان عرضه در بازار سکه در مقایسه با بازار ارز باعث می‌شود که هنگام ورود موج تقاضا، بهای سکه بیش از دلار افزایش یابد. دیروز بازار دلار صحنه تلاش نوسان‌گیران برای افزایش نرخ ارز به کانال‌های بالاتر و ایستادگی صرافی‌های بانک مرکزی در برابر این نقشه بود و در نهایت دلار با نوسان محدود فقط ۱۰۰ تومان افزایش یافت. در ایام سال نو میلادی تقاضای دلار به‌طور سنتی بالا رفته و به رشد نرخ ارز می‌انجامد.

هفتمین رشد پیاپی فلز زرد

ساعت 16 روز گذشته بهای هر اونس طلای جهانی 1/ 0 درصد افزایش یافت و به قیمت 1283 دلار مبادله شد. نگرانی از کم شدن رشد اقتصاد جهانی و وضعیت نابسامان سیاسی آمریکا بیشترین تاثیر را در صعود طلا در بازه زمانی اخیر داشته‌اند. تعطیلی بخشی از دولت فدرال و فشار دونالد ترامپ به مقامات فدرال رزرو باعث کاهش شاخص دلار شده است.

 خبر روند مناسب گفت‌وگو‌های تجاری بین چین و آمریکا نیز شاخص دلار را به کف ۱۰ روزه رساند تا قیمت طلا افزایش یابد. با کم شدن شاخص دلار، قدرت خرید ارزهای غیردلاری زیاد شده و قیمت طلا از مجرای افزایش تقاضا رشد می‌کند. تنش‌های سیاسی داخلی آمریکا نیز با بیشتر کردن ریسک‌های اقتصادی، موقعیت طلا را به عنوان پناهگاه سرمایه جذاب کرده و باعث رشد قیمت این دارایی ارزشمند شده است.
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
پربازدیدها
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت