صنعت و معدن
محک
خیریه همت
کد خبر: ۱۴۷۷۰۳
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۳ - ۰۸ آذر ۱۳۹۷ - 29 November 2018

یازدهمین دوره جام ملت‌های آسیا برای فوتبالدوستان ایرانی یکی از خاطره انگیزترین مسابقات است.

امارات در سال ۱۹۹۶ میزبان این دوره بود و تیم دوست داشتنی ایران با سرمربیگری محمد مایلی کهن و درخشش ستارگانی، چون خداداد عزیزی، علی دایی، کریم باقری، احمدرضا عابدزاده و ... بالاتر از حد انتظار ظاهر شد و در حالی که شایسته عنوان قهرمانی هم بود در پایان با کسب رتبه سوم به کار خود پایان داد.

خاطره نتایج ضعیف مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴ از یک سو و تغییر نسل تیم ملی و آمدن مربی جوانی به نام مایلی کهن و همگروهی ایران با عربستان و عراق و تایلند باعث شده بود انتظار قهرمانی از ایران دور از ذهن باشد. اما پس از باخت ۲-۱ در دیدار ابتدایی مقابل عراق موتور شاگردان ممد مایلی روشن شد و برد ۳-۱ برابر تایلند و پیروزی خاطره انگیز ۳-۰ برابر عربستان، تیم ملی را به عنوان صدرنشین راهی جمع ۸ تیم برتر کرد.

در مرحله یک چهارم نهایی شاهکار ایران با برد ۶-۲ برابر کره جنوبی تکمیل شد؛ روزی که علی دایی با درخشش در کنار خداداد عزیزی در تاریخ ثبت کردند.

ایران که پس از قهرمانی در سال ۱۹۷۶ مزه رسیدن به فینال را نچشیده بود، در مرحله نیمه نهایی بر اساس قرعه بازهم به عربستان که هدایتش بر عهده نلو وینگادا پرتغالی بود، خورد و این بار پس از ۱۲۰ دقیقه تساوی بدون گل کار به ضربات پنالتی کشیده شد. البته خداداد عزیزی در این دیدار هم خط دفاع سعودی را بار‌ها اذیت کرد و یک گل وی توسط کمک داور مردود اعلام شد. در ضربات پنالتی علی دایی توپ را به بیرون زد و محمد الدعیع پنالتی داریوش یزدانی و محمد خاکپور را مهار کرد تا درخشش عابدزاده که از دقیقه ۱۱۷ جای نیما نکیسا به میدان آمده بود در مهار دو پنالتی سعودی‌ها بی ثمر بماند و ایران علی رغم شایستگی از صعود به فینال باز بماند.

در دیدار رده بندی ایران باز هم با درخشش عابدزاده در ضربات پنالتی کویت را برد و به مقام سوم رسید.

عکس زیر مربوط به دیدار نیمه نهایی آن جام است و گریه خداداد عزیزی پس از شکست ایران مقابل عربستان سوژه عکاس انگلیسی شده است. نیما نکیسا و داریوش یزدانی هم در تصویر دیده می‌شوند. خداداد عزیزی به خاطر درخشش در آن جام به عنوان مرد سال فوتبال آسیا در سال ۱۹۹۶ انتخاب شد.


برچسب ها: خداداد عزیزی
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت