صنعت و معدن
محک
خیریه همت
کد خبر: ۱۳۹۲۷۹
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۴ - ۰۸ مرداد ۱۳۹۷ - 30 July 2018

بانکداری ایرانی ـ عملکرد بانک ملت در سال 96 رضایت نسبی سهامداران بانک را در پی داشته است اما این عملکرد همه آن چیزی نبود که باید ثبت می شد بلکه می توانست با ثبت سود تسعیر ارزی در صورت‌های سال 96 ، سود شرکت چندین برابر اعلام شود.


بانکداری ایرانی  ـ عملکرد بانک ملت در سال 96 رضایت نسبی سهامداران بانک را در پی داشته است اما این عملکرد همه آن چیزی نبود که باید ثبت می شد بلکه می توانست با ثبت سود تسعیر ارزی در صورت‌های سال 96 ، سود شرکت چندین برابر اعلام شود.  علاوه بر این فروش املاک بانک نیز در حال اجراست که در صورت ثبت این فروش‌ها می‌تواند بانک ملت را در سال 97 به یکی از پرسود ترین بانک‌های کشور تبدیل کند.

برای بررسی وضعیت مالی بانک دکتر صمدی ، معاون مدیر عامل بانک ملت در امور مالی،  به سوالات بانکداری ایرانی این گونه پاسخ داده است:

برخی از کارشناسان معتقدند که سود شناسایی شده در صورت‌های مالی بانک ملت باید بیشتر از رقم اعلام شده ، می بود.  چرا این اتفاق نیافتاد؟

همانگونه که در صورت‌های مالی حسابرسی شده سال مالی منتهی به 29 اسفندماه 1396 منتشر شده است، سود خالص بانک( شرکت اصلی) 5،490 میلیارد ریال و سود خالص تلفیقی بالغ بر 8،208  میلیارد ریال است. این در حالی است که طبق بند 8 گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی و با توجه به نظر بانک مرکزی ج.ا.ا مبلغ 24،630  میلیارد ریال از سود تسعیر ارز در در مقطع مورد رسیدگی قابل شناسایی بوده که از مبلغ مزبور مبلغ 18،576 میلیارد ریال مربوط به سود تسعیر سال 1396 می باشد . لذا در صورتی که این سود تسعیر در صورت سود و زیان سال 1396 شناسایی می شد ، سود خالص بانک از 5،490 میلیارد ریال به چیزی حدود 24،066 میلیارد ریال افزایش می یافت. با این حساب در صورت اعمال این مورد، زیان انباشته بانک از 13،247 میلیارد ریال بهسود انباشته 10،819 میلیاردی تغییر می یافت که این عملکرد، تفاوت چشمگیری با آنچه هم  اکنون در صورت های مالی سال 1396 منعکس شده ، دارد. 

لازم به ذکر است ، علت عدم شناسایی سود تسعیر مذکور در سال 1396، اختلاف دیدگاه بانک مرکزی ج.ا.ا به عنوان نهاد ناظر و صادر کننده مجوز مجامع بانکها با سازمان حسابرسی بود. 

با توجه به اینکه بانک ملت در سال 96 نسبت به سال‌های قبل عملکرد جالب توجهی را ثبت کرده ارزیابی شما  از سال 97 چیست؟

با توجه به بارگذاری اطلاعات صورت های مالی سه ماهه بانک ملت و تحقق سود هر سهم 75 ریالی ، حاکی از خبرهایی خوشی برای سهامداران است. این در حالی است که این عدد برای سه ماهه مشابه سال قبل 12 ریال بوده است . این یعنی بیش از 500 درصد رشد ! که این خود خبر بسیار جذابی برای سهامداران محترم است. در بعد هدف کلان تجهیزبهینهمنابع ، بانک ملت توانسته است ضمن حفظ سهم از بازار منابع خود ، قیمت تمام شده بهره ای پول را به 45/12 درصد کاهش دهد. این در حالی است که قیمت تمام شده پول در پایان سال 1395 حدود 15،03 درصد و در پایان سال 1396 به میزان 13،72 درصد بوده است. این عملکرد در کل نظام بانکی کشور مثال زدنی است و روند سنواتی بیانگر بهبود عملکرد بانک در این حوزه می باشد که بالطبع  افزایش حاشیه سود بانک را بدنبال خواهد داشت . 

در خصوص فروش املاک مازاد بانک ملت چه برنامه هایی برای سال 97 دارد؟ 

بانک ملت ، تمام توان خود را بر فروش املاک مازاد و سهام غیر بانکی متمرکز کرده و تا کنون توفیقات خوبی در این زمینه در بانک و 3 شرکت هولدینگ زیر مجموعه حاصل شده است که نتایج این موفقیت ها به ویژه فروش پروژه های ساختمانی عظیم ، اثرات بسیار مثبتی بر صورت های مالی سال جاری خواهد داشت و مطمئنم از این نتایج سهامداران محترم خوشحال خواهند شد. لازم به ذکر می باشد سود ناشی از فروش اخیر الذکر در عملکرد سه ماهه منعکس نبوده ، علاوه بر آنکه آزادسازی منابع بانک در فروشهای انجام شده ، باعث افزایش توان وام دهی بانک و بالتبع افزایش سود آوری بانک را بدنبال خواهد داشت . 

و کلام اخر؟
در مجموع بررسی شرایط درونی و عوامل محیطی بانک، بیانگر ظرفیت های بالقوه ایی برای افزایش سودآوری بانک در آینده است. 

صنعت و معدن
محک
خیریه همت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت