صنعت و معدن
محک
خیریه همت
کد خبر: ۱۳۹۲۵۹
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۵ - ۰۸ مرداد ۱۳۹۷ - 30 July 2018

بانکداری ایرانی ـ برای سپرده گذاری در بانک‌ها باید چند عامل را در نظر گرفت. سپرده قانونی، کفایت سرمایه، سودهای انباشته و جمع حقوق صاحبان سهام از جمله مواردی هستند که باید برای سپرده‌گذاری در بانکها به آن توجه کرد.

بانکداری ایرانی  ـ برای سپرده گذاری در بانک‌ها باید چند عامل را در نظر گرفت. سپرده قانونی، کفایت سرمایه، سودهای انباشته و جمع حقوق صاحبان سهام از جمله مواردی هستند که باید برای سپرده‌گذاری در بانکها به آن توجه کرد. 

به گزارش بانکداری ایرانی  ـ، بانک سینا در سال‌های اخیر، بواسطه عملکرد خود، مورد تشویق بانک مرکزی قرار گرفته‌است. یکی از موضوعات مورد تشویق، سپرده قانونی است . 

بر اساس مصوبات بانک مرکزی همه بانک‌ها موظف هستند درصدی از سپرده‌های جذب شده از سوی مردم را نزد بانک مرکزی به صورت سپرده نگهدارند تا در صورت بروز بحران، بانک مرکزی حمایت لازم را از مردم و بانک داشته باشد. در ضمن از دلایل دیگری که بانک مرکزی را ملزم به دریافت سپرده قانونی می‌کند کنترل نقدینگی در جامعه است.  در واقع ، بانک‌ها باید 10 تا 13 درصد از سپرده‌های جمع‌آوری شده را نزد بانک مرکزی به امانت بسپارند.

هرچه بانک‌ها دارای وضعیت باثبات‌تری باشند درصد سپرده قانونی به سمت عدد 10 نزدیک‌تر می‌شود و بالعکس هرچه بانک مشکلات بیشتری داشته باشد عدد به 13 نزدیک‌تر خواهدبود . 
بر همین اساس، در سال 96،  بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، نسبت سپرده قانونی بانک سینا را بواسطه رعایت قوانین در  سال 94 ، 95 و 96 ، کاهش داد.

بر اساس این تشویق ، نسبت سپرده قانونی انواع سپرده های بانک سینا به جز انواع سپرده های قرض الحسنه پس انداز با دو درصد کاهش ، معادل 11.25 درصد تعیین شده است.

در بخشنامه بانک مرکزی در این خصوص آمده بود:

«مطابق بند "6" یک هزار و دویست و هشتمین صورتجلسه مورخ 28 مهر 1394 شورای پول و اعتبار، تعیین نسبت سپرده قانونی بانک ها و موسسات اعتباری، توسط بانک مرکزی در دامنه 10 تا 13 درصد محاسبه می گردد که بانک سینا به لحاظ رعایت ضوابط ابلاغی و مصوبات شورای مذکور، مشمول کاهش نسبت سپرده قانونی شد و این رقم برای بانک سینا معادل 11.25 درصد تعیین شد»

 یکی دیگر از مواردی که نشان می دهد بانک سینا در مسائل مالی  نزد بانک مرکزی از جمله برترین بانک‌ها تلقی می‌شود، موضوع کفایت سرمایه است.

در واقع در ایران بسیاری از بانک‌ها از داشتن سرمایه کافی و مناسب محروم هستند اما بانک سینا با داشتن کفایت سرمایه بالاتر از عدد 10 (10.1) یکی از برترین بانک ایرانی است  چرا که استاندارد کفایت سرمایه در ایران 8درصد بوده وحتی  برخی از بانک‌ها حدود 2درصد کفایت سرمایه دارند. 

بر اساس این گزارش، به واسطه انضباط مالی و رعایت اصول بانکداری حرفه ای و اذعان بانک مرکزی بر این ادعا ، می‌توان بانک سینا را به عنوان  یکی از بانک‌ها امن در خصوص سپرده گذاری در نظر گرفت؛  کما اینکه  سود انباشته بانک 848 میلیارد ریال و جمع حقوق صاحبان سهام شرکت افزون بر 12هزار و 982 میلیارد ریال  است. 

صنعت و معدن
محک
خیریه همت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت