صنعت و معدن
محک
خیریه همت
کد خبر: ۱۳۷۰۱۴
تاریخ انتشار: ۰۸:۱۹ - ۰۹ تير ۱۳۹۷ - 30 June 2018

بانکداری ایرانی ـبنگاه‌های اقتصادی به منظور کاهش نابرابري‌هاي اجتماعي و اقتصادي، فقر و فاصله طبقات اجتماعي در جامعه موظف هستند که دست به اقدامات غیر انتفاعی بزنند.

بانکداری ایرانی ـبنگاه‌های اقتصادی به منظور کاهش نابرابري‌هاي اجتماعي و اقتصادي، فقر و فاصله طبقات اجتماعي  در جامعه موظف هستند که دست به اقدامات غیر انتفاعی بزنند. 

این اقدامات حمایتی برای هر بنگاهی  می تواند متغاوت باشد . برخی از بنگاه‌ها صرفا، به حوزه آموزش توجه ویژه دارند. برخی دیگر به حوزه های روستایی و مسائل پیرامون آن و عده‌ای نیز به عمران و آبادانی اهمیت می‌دهند. همه این اقدامات در راستای بهترشدن فردای مردم دهک‌های پایین جامعه بوده و می تواند در استقرار عدالت اجتماعی کمک کند. 

در همین راستا ، بانک‌ها در سال‌های اخیر در ایران اقامات بزرگی انجام دادند در گزارشی که وزارت اقتصاد در سال 96 منتشر کرده بود نشان داد که بانک‌ها نقش بزرگی در این زمینه ایفاء کردند که یکی از این بانک‌ها بانک ملت بود . 

در سال 97 نیز بانک ملت همین رویه را پی گیری کرد اما تمرکز بانک ملت برخلاف اغلب بنگاه‌های کشور بر یک بخش از جامعه  نبود بلکه توزیع متنوعی از کمک های بشردوستانه را در قالب مسئولیت اجتماعی اجرا کرد و نکته جالب توجه در این زمینه مسئولیت اجتماعی با چاشنی حمایت از تولید داخلی بود .

بانک ملت با توزیع 10 هزار کفش در بین دانش آموزان  و همچنین پرداخت ده‌ها هزار فقره تسهیلات به صاحبان مشاغل سعی  کرد تا حمایت از تولید را در کنار برقراری عدالت اجتماعی در اولیت قرارداد. 

اقدامات بانک ملت در سه ماهه نخست سال 97 در راستای مسئولیت اجتماعی : 

-یکی از موارد که بانک ملت همواره به آن توجه ویژه ای داشته ، موضوع زندانیان مالی است. همه ساله ، بسیاری از زندانیان جرایم غیر عمد و  مالی، به دلیل مشکلات بوجود آمده توان بازپرداخت دیه یا بدهی خود را نداشته و بر این اساس، کانون خانواده آنها از هم می پاشد و مرسوم است که خیرین اقدام به پرداخت دیه یا بدهی آنها می کنند اما خیرین توان چندانی برای گسترش این کمک ها ندارند لذا بنگاه های اقتصادی نقش پررنگ تری می توانند ایفاء کنند . بانک ملت با درک این مساله ، در سال 97 در دو مورد اقدام به آزاد سازی ده ها زنادانی جرایم غیر عمد و مالی کرد. 

در آستانه عید 97 بانک ، بر اساس مفاد این تفاهمنامه که به امضای  مدیرعامل این بانک و مدیرعامل ستاد دیه کشور رسیده بود، بانک ملت مبلغ ۲۰ میلیارد ریال را برای آزادی ۱۳۴ نفر از زندانیان جرائم غیرعمد، اختصاص داد و پس از پرداخت مبالغ مذکور به شکات و اولیای دم پرونده ها، مقدمات آزادی زندانیان مذکور فراهم شد. با این اقدام بانک ملت، ۱۳۴ زندانی در جرایم غیرعمد در لحظه تحویل سال ۱۳۹۷ در آغوش گرم خانواده های خود بازگشتند . علاوه بر این در شبهای قدر نیز بانک ملت با تخصیص چندین میلیارد ریال کمک مالی تعدادی دیگر از این زندانیان را آزاد کرد. 

-یکی دیگر از حوه هایی که بانک ملت بواسطه مسئولیت اجتماعی در آن ورود کرد جانبازان دفاع مقدس است . مدیرعامل و اعضای هیات مدیره بانک ملت در اردیبهشت ماه و همزمان با ایام شعبانیه و روز جانباز با جانبازان قطع نخاعی مرکز توانبخشی جانبازان ثارالله دیدار وبرای مشکلات آنان کمک هایی ارائه شد. 

-یکی دیگر از مواردی که در راستای کاهش نابرابری های اجتماعی  انجام می شود تامین مالی افراد کم بضاعت  است تا با این تامین مالی صاحب کسب و کار خود شوند.  بانک ملت در اعطای تسهیلات اشتغال به مددجویان کمیته امداد نقش بسزایی داشته است و نزدیک به یکصدهزار نفر از مددجویان این کمیته با تسهیلات بانک ملت صاحب شغل و کسب و کار شده اند.

-یکی از خبرهایی که بازتاب زیادی در رسانه های کشور داشت، اهدای ۱۰۱ هزارجفت کفش از سوی بانک ملت به دانش آموزان نیازمند بود . این اقدام بانک ملت  به این دلیل دارای اهمیت زیادی است که علاوه بر کمک به دانش آموزان و آینده‌سازان کشور، در راستای حمایت از تولید داخلی نیز بود. در همین رابطه مدیرعامل بانک ملت در آیین تحویل کفش های اهدایی بانک ملت به دانش آموزان نیازمند کمیته امداد امام (ره) که هفته گذشته با حضور مهندس فتاح رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) برگزارشد، این اقدام را مایه خیر و برکت برای خانواده بزرگ بانک ملت و اقدامی در راستای حمایت از تولید ملی ذکر کرده بود.

این رویه مسئولیت اجتماعی بانک ملت گویای آن است که جوانب و حوزه های مختلف اجتماعی مدنظر مدیران بانک ملت بوده و در نظر ندارند که همه ظرفیت ها را دریک سبد ارائه کنند، لذا در چهار حوزه مختلف به این اقدام مهم دست زدند که در نهایت هم به مسئولیت اجتماعی پرداخته و هم تولید داخلی را حمایت کند. 

صنعت و معدن
محک
خیریه همت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت