صنعت و معدن
محک
خیریه همت
کد خبر: ۱۳۴۹۱۰
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۸ - ۰۹ خرداد ۱۳۹۷ - 30 May 2018

بانکداری ایرانی ـ صنعت بانکداری در ایران و علی الخصوص در بازار سرمایه ایران، طی ماه های اخیر ، روزگار خوبی را پشت سر نگذاشته و با بحرانهایی مواجه شده است، اما برخی از بانکها مانند بانک سینا در این وضعیت ، به نوعی آبروی صنعت بانکداری در بورس بودند.

 بانکداری ایرانی ـ صنعت بانکداری در ایران و علی الخصوص در بازار سرمایه ایران،  طی ماه های اخیر ، روزگار خوبی را پشت سر نگذاشته و با بحرانهایی  مواجه شده است، اما برخی از بانکها مانند بانک سینا در این وضعیت ، به نوعی آبروی صنعت بانکداری در بورس بودند. 

به گزارش  بانکداری ایرانی ، بانک سینا با داشتن P/E مناسب، عدم توقف نماد ، تجارت بین المللی یکی از  محبوب ترین نماد بانکی برای حقوقی های بورس بوده است . 

بانک محبوب حقوقی ها  
در فرهنگ بازار سرمایه ، خریداران حقوق زمانی به سراغ سهام یک شرکت می روند که انتظار دارند که آن شرکت در ماههای آینده وضعیتی به مراتب بهتر از دیگر شرکت ها داشته باشد در واقع ان شرکت دارای کمترین ریسک باشد. 

بر همین اساس ، بانک سینا رتبه 15 ام را در بین 330 شرکت بورس تهران به لحاظ تعداد خریداران حقوقی در سه ماه گذشته و رتبه 18 در یکسال گذشته را کسب کرده است . 
نکته جالب توجه اینکه در سه و 12 ماه گذشته میانگین فروشنده حقوقی سهام بانک سینا عدد یک بوده و میانگین خرید 14 بوده است. 

رکورد مناسب در تعداد روزهای مورد معامله 

علاوه بر این نماد بانک در سه ماه گذشته 53 روز باز بوده و سهام آن دادوستد شده است که از بالاترین روزهای باز یک نماد است برای درک این مساله باید گفت که در ماه های اخیر که سازمان بورس قوانین سخت گیرانه ای را برای شفافیت اعمال کرده است اغلب شرکت های بزرگ با مشکلاتی مواجه شدند . بالاترین تعدد روزهای باز یک نماد در بورس 54 روز در سه ماه گذشته است . 

موفقیت بانک سینا در تجارت بین المللی 
طی روزهای اخیر اعلام شده است که بانک سینا درصدد افتتاح شعبه در آلمان شعبه می باشد، این مساله باعث افزایش مبادلات ارزی این بانک می گردد. در مقایسه با سال95 ، بانک سینا در سال 96 بیش از 540 درصد رشد در درآمدها و فعالیت های ارزی تجربه کرد. 

P/E بانک سینا 
برای همه شرکت های بورسی ، به واسطه سود پیش بینی شده برای پایان سال مالی ، ریسک شناسایی می کنند که به آن P/E  می گویند. و هرچه به عدد 100 نزدیک باشد نشان از ریسکی بودن سهام شرکت دارد و نزدیکی به عدد صفر گویای بهترین شرایط است هرچد برخی از صنایع دارای P/E منفی هستند که گویای وضعیت مصیبت بار آنهاست.  P/E  صنعت بانکداری  در حال حاضر منفی 10 است 
اما P/E بانک سینا با سود 109 ریالی عدد 8  است  که نسبت به دیگر شرکت های بانکی مانند بانک صادرات با رتبه 155 و اقتصاد نوین  با رتبه 23 ، شرایطی خوبی به نظر می رسد. 

رشد 4 برابری تسهیلات پرداختی 
در فرودرین امسال بانک سینا 25 هزار و 74 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت  کرده از این محل بیش از یک هزار و 803 میلیارد ریال درآمد کسب کرده است . این میزان از تسهیلات پرداختی نسبت به فروردین 96 ، رشدی 6 برابری را نشان می دهد چرا که در آن دوره بانک سینا تنها  شش هزار و 808  میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده بود. 

سپرده های جمع اوری شده در فروردین امسال 231 هزار و 183 میلیارد ریال بوده که به این سپرده 735 میلیارد ریال سود پرداخت کرده است . 

بانک سینا در سال 96 بالغ بر 131 هزار و 299 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده بود که از این محل 23 هزار میلیارد  ریال سود کسب کرده است.   سپرده های جمع اوری شده در سال 96  معادل 465 هزار میلیارد ریال  بوده که سود پرداختی نیز 22 هزار میلیارد ریال بود. گفتنی است که در شش ماهه نخست سال 96 بانک سینا برای هر سهم  86 ریال سود ساخته بود. 

صنعت و معدن
محک
خیریه همت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت